Pies szczeka bez powodu? Normalka.

Jeśli Twój pies duużo szczeka bez powodu i jakoś nie potrafi przestać, dobrze by było, żebyś poznał odrobinkę temat psiego szczeku. Wiadomka jesteśmy właścicielami psów i wiemy, że pies szczekać musi,
aaaleeee, no nie do przesady.
Sąsiedzi patrzą spode łba, Ciebie już boli głowa, a rodzina wspomina coś o kneblu dla psa? Naucz się jak postępować z hałaśliwym psem!

Dlaczego Twój pies szczeka bez powodu?

Twój piesek szczeka, nie bez powodu, ale dlatego że:

informuje Ciebie o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Czyli na przykład, że przyszła sąsiadka spod siódemki, bo musi koniecznie opowiedzieć Ci o tej spod szóstki . Albo, daje Ci znać, że w okolicy są inne pieski, kotki, papugi, chomiczki, wydry itp. Twój pies jest dzielny i powinieneś być mu za to wdzięczny.

ostrzega, że jest gotowy do ataku/obrony. Mimo że jeszcze pięć minut temu twój Fąfelek wydawał Ci się aniołkiem, to jak tylko zobaczył Pana Waldka hydraulika, przemienił się w szczekającego potwora. Sierść zjeżona, mięśnie napięte, wzrok skupiony – uważaj, Twój pies może zaatakować – szczekanie teraz to twój najmniejszy problem.

jest radosny. Może wita się z Tobą, albo czuje, że zaraz pora spacerku. Względnie jest podekscytowany z innego powodu.

nudzi się. Nieszczęśliwe, znudzone i sfrustrowane psy szczekają na potęgę. Przypomnij sobie pouczepiane na łańcuchach psy, na pierwszej lepszej wsi. Każdy, nawet najmniejszy bodziec jest w stanie wyprowadzić je z równowagi. Gdy jeden zaczyna szczekać, cała wieś rozbrzmiewa histerycznym ujadaniem. Twój piesek, również może hałasować z tego powodu. Gdy długo zostaje sam w domu, albo na co dzień nie ma wystarczającej ilości nowych bodźców.

ma swoje powody, o których nam się nie śniło nawet. Nie czytamy zwierzętom w myślach, może ma gorszy dzień? Albo coś…

Pies szczeka bez powodu
Pies szczeka bez powodu? Tak Ci się tylko wydaje…
Zachowania juwenilne.

Patricia McConnel w książce: ,,Drugi koniec smyczy, jak kształtować więź z psem”, wskazuje, że pies szczeka zazwyczaj, dlatego że się boi, jest niepewny siebie. Autorka zaznacza, że przodkowie psa, wilki szczekają bardzo rzadko, a para alfa prawie wcale. Szczekają głównie wilcze szczenięta.
Psia skłonność do szczekania, jest jednym z utrwalonych zachowań juwenilnych, czyli typowych dla młodych osobników danego gatunku. Mówiąc wprost, Twój pies szczeka, ponieważ jest dziecinny, a dzieci są niepewne siebie i strachliwe.

Nawet wśród ras psów można zauważyć pewną zależność – im rasa psa bardziej prymitywna, lub po prostu samodzielna i pewna siebie, tym szczeka mniej (husky, malamut, akita, rottweiler).

Jak sprawić, żeby pies szczekał bez powodu, mniej?

Niezależnie dlaczego pies szczeka, trzeba problem szczekliwości jakoś rozwiązać. Najprostsze rozwiązania dają najlepszy efekt.
Żeby pies czuł się spokojny i pewny siebie w Twoim domu, musi mieć pewnego siebie przewodnika sfory, czyli Ciebie. Chcesz, nie chcesz musisz postarać się o rolę osobnika alfa. Lepiej gdy piesek nie uważa, że cała odpowiedzialność za stado spoczywa na nim. Może wtedy wyluzować i szczekanie ograniczyć. Zareaguje też chętniej na Twoją prośbę o szczeku zaprzestanie.
Jak zostać psim przewodnikiem? Sprawdź artykuły:

Ogranicz zostawianie psa samego na wiele godzin. Wiem, że czasem nie ma wyjścia. W takim wypadku zostaw swojemu łobuzowi dużo zabawek. Fajne są maty węchowe, zabawki z ukrytym smakołykiem, gryzaki. Jednak pamiętaj, że nic nie zastąpi mu czasu spędzonego ze swoim papciem/mamcią. Chodźcie na długie spacerki, w nowe nieznane miejsca, bawcie się, brykajcie, skikajcie, biegajcie. Dzięki temu piesek łatwiej zniesie później odrobinkę, okropecznej samotności.

Nagradzaj za spokojne zachowanie. Nie głasiaj pieska po piesku, żeby go uspokoić, gdy szczeka. On zrozumie to jako zachętę. Możesz dać mu znać krótkim “dobry piesek”, że doceniasz jego starania o zachowanie bezpieczeństwa w stadzie, ale nie uspokajaj go dziesięcio-minutowym tuli-tuli. Lepiej pochwalić go za wszelkie objawy spokojnego podejścia do nowych osób, zwierząt i sytuacji. Wiadomo, jak jest spokojny to wtedy smakołyczki i głaski.

Halo, przewodniku, nie szczekaj bez powodu.

Nie drzyj papki! ,,Badź cicho!”, ,,zamknij sie!”, ,,nie szczekaj!” – takie krzyki nie pomogą. Pies nie zrozumie, a najprawdopodobniej uzna, że po prostu dołączyłeś do jego szczekania, co jeszcze bardziej go zachęci. Jeśli nauczyłeś go komendy ,,cisza” albo ,,nie”, to lepiej wymów ją opanowanym, niskim głosem – większe prawdopodobieństwo, że zadziała.

Trenuj posłuszeństwo i wygaszaj wszelkie objawy agresji. Nie toleruj, żadnych aktów przemocy, już od waszych pierwszych wspólnych chwil. Gdy Twój pies nawet w zabawie zaczyna być zbyt podekscytowany i agresywny, niezwłocznie zostaw go samemu sobie i ignoruj przez jakiś czas. Najgorsza kara to brak uwagi właściciela.
Gdy szczeka agresywnie na Twoich gości, możesz i powinieneś odseparować go w innym pomieszczeniu od reszty towarzystwa, do czasu aż się uspokoi.

Poza tym oczywiście bądź wyrozumiały i nie reaguj nadmiernie. Po pierwsze, często im więcej Twojej reakcji, tym pies bardziej się nakręca.
Po drugie jak trochę poszczeka, to też się świat nie zawali.

Z czułymi uściskami,


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Discover more from Czerwony piesek

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading