7 niezbędnych wskazówek na udane święta z psem.

Kochasz swojego psa i chcesz, żeby uczestniczył we wszystkich ważnych wydarzeniach w Twoim życiu. Jednak w głębi duszy, po cichutku, nie przyznając się nikomu, wiesz że piesek przeszkadzał w święta będzie. Fąfelek nie kuma podniosłości wydarzenia jakim są dla nas Święta Bożego Narodzenia. Dla niego to tylko kolejna okazja do podjadania na nielegalu, zabawy i psot.

Mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak przetrwać czas świąt z pieskiem przy boku.

1. Bez wymówek, na spacerek!

Czy ty uważasz, że Twój piesek zrozumie brak spaceru, bo ty masz huk roboty przy świątecznych przygotowaniach? No Fafiku, toć to wigilia, odpuść choć raz.
Nieee,
Azorek chce spacer i już!
Żeby piesek był grzeczny tak jak na co dzień, musisz go traktować tak jak zwykle. Czyli, normalnie idziemy na spacerek i to nie krótszy, ale dłuższy. Bawimy się, ganiamy i zapominamy o stresach, ciotkach, serniczkach. Ty się wyluzuj, wyczyść umysł, a podejdziesz do świąt w dobrym nastroju i czystą głową. Twój pies to twoje lustro – jaki Pan taki zwierz, dlatego jeśli będziesz spokojny w wigilię, to i Twój podopieczny będzie aniołkiem.

Dlaczego spacer z psem, to najlepsza rzecz jaką możesz dla siebie zrobić?

2. Spokojne miejsce, gwarancją spokojnego psa.

Goście nadjadą, a święta się zaczną, nie ma co się oszukiwać. Będzie paplanina, wysoka energia, buziaczki w powietrze i życzenia. Nie unikniesz tej komety pędzącej na Twój dom. Nic się nie martw, dacie sobie radę. Wszyscy pieska wygłaskają, wypieszczą, wytulają. Jedna rzecz musi być zapewniona, coby piesek nie zwariował.
Bezpieczne miejsce spokoju.
Legowisko, klatka, buda, kojec, czy jakiekolwiek inne miejsce, gdzie Fąfelek będzie mógł odpocząć i gdzie ludzie mają wstęp wzbroniony.
Poucz swoich gości, żeby nie niepokoili zwierza w tym świętym miejscu. Ja wiem, że do cioci Bożenki nic nie dociera, a mały Bartuś ma pozwolenie zawsze, na wszystko. Nie obiecałem, że będzie łatwo, święta to nie bułka z masłem.

Jeżeli wyjeżdżasz gdzieś na święta, weź ze sobą bezpieczne miejsce spokoju. Poproś gospodarzy o jakąś spokojną lokalizację w ich mieszkaniu i tam zaznajom psa z jego legowiskiem. Najlepiej weź ze sobą psi kocyk, przesiąknięty zapachem domu.

święta z psem
Dajże prezent.

3. Zaplanuj rozrywki.

Od dwóch tygodni planujesz jakie potrawy przyrządzisz na święta, kogo zaprosisz, kto, gdzie będzie siedział. Planujesz prezenty, śpiewanie kolęd, tematy do rozmów.
A powiedz mi, co zaplanowałaś dla swojego psa na ten czas? Co będzie robił w czasie świąt? Czym ma się zająć? Może spodziewasz się, że trzy dni będzie spał grzecznie na legowisku? Kiedy wy zaczniecie się gościć i rozmawiać, piesek będzie się nudził.

Zamiast takiej nudy na pudy, zaplanuj mu ciekawą zabawę. Przygotuj maty węchowe, zabawki interaktywne, gryzaki. Będzie miał zajęcie i chętniej zajmie się sobą.
Ale, ale,
nie dawaj mu starych, nudnych zabawek, które ma na co dzień. Kup mu coś nowego pod choinkę, jakieś fajne bawidełko. Zawsze na święta jest milion nowych rzeczy, więc pies nie zainteresuje się starymi zabawkami. Ciekawsza jest choinka, nowi ludzie i potrawy wigilijne.

4. Zerkaj, zerkaj.

No cóż, co byś nie zrobił, zawsze istnieją pokusy dla psa, którym nie może się oprzeć. Coś spadnie na ziemię, wujek Marian zechce nakarmić pieska czekoladkami, dzieciaki zabawią się w “kto namówi pieska na psotę”. Prosta sprawa – pilnuj. Niestety musisz mieć oczy wkoło głowy. Pilnuj ludzi, zwierzęta i przedmioty.

Przewiduj niebezpieczeństwa, ktoś odłożył serniczek na niską ławę? Posprzątaj szybciutko, zanim zrobi to Fąfelek.

5. Wychowany piesek.

Wiem, że już trochę za późno, ale fajnie jeśli Twój pies jest po prostu ładnie wychowany. Jaka by nie była sytuacja, na pewno masz na niego jakiś wpływ. Gdy bierze do pyszczka coś nielegalnego, czasami wystarczy wymowne spojrzenie i sytuacja jest jasna. Czasami komenda “nie” działa cuda.
Pamiętaj, jesteś przewodnikiem!
W święta również!

święta z psem
Normalnie zdurnieli, jak bum cyk cyk…

6. Poposiłkowy spacer.

Po żarełku czas na odrobinę ruchu. Weź pieska na spokojny spacerek, gdzie będzie mógł się wyciszyć węsząc. Nie rozbudzaj ekscytacji intensywnymi zabawami, raczej daj mu odpocząć od zgiełku i ludzi.

Tobie też się to przyda. Oczyść umysł, uśmiechnij się, wyprostuj i ciesz się życiem. Spędzasz czas szczęśliwie z rodziną i psem, co może być lepszego na świecie?

7. Na spokojnie.

Pamiętaj, że ty jesteś tylko człowiekiem, pies jest psem, a goście ludźmi. Wszyscy mamy swoje wady i zalety. Ludzie mają instynktowną potrzebę karmienia słodkich zwierząt, więc bądź wyrozumiały. Każdy bawi się z psem tak jak umie. Twój pies wykorzystuje to co oferują mu ludzie i jak to pies ma ochotę na jedząko. Ty natomiast jesteś wspaniałym przewodnikiem – wyrozumiałym i dobrodusznym. Nie wyolbrzymiaj problemów, najczęściej nasze emocje są przesadzone w stosunku do zaistniałych sytuacji.

Na spokojnie, wyluzuj, ciesz się życiem – szczęście jest w Twojej głowie, pozwól sobie na szczęście.

Życzę Ci wspaniałych, kojących świąt.


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Discover more from Czerwony piesek

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading