Komenda zwalniająca psa – priorytetowa sprawucha.

komenda zwalniająca psa

Komenda zwalniająca to jedna z najważniejszych komend, które powinien znać Twój pies. Polega ona na zwolnieniu psa z poprzedniego ćwiczenia i pozwolenia mu na swobodne bieganie. Pomaga zrozumieć psu, czas wykonywania innych ćwiczeń. Sama w sobie jest nagrodą za poprawnie wykonaną czynność. Dzięki niej, Twój Fafik nie będzie siadał jedynie na pół sekundy. Poczeka na komendę zwalniającą.

Zalety używania komendy zwalniającej:

  1. Nie musisz wydawać dodatkowo komendy zostań, gdy chcesz, żeby pies utrzymał daną pozycję przez dłuższy czas.
  2. Pies skupia większą uwagę na przewodniku, oczekując na dalsze polecenia.
  3. Uczy się samokontroli, odróżniania poszczególnych słów, zwracania uwagi na Twoje gesty.
  4. Pies uczy się, że współpracując prawidłowo dostaje nagrodę, w postaci luzu.
  5. Dzięki komendzie zwalniającej eliminowany jest problem wykonywania ćwiczeń byle jak, “na szybko”.
  6. Masz większą kontrolę nad psem i jego szkoleniem.
  7. Pies nie zrywa komendy od razu po otrzymaniu smakołyka.

Jak nauczyć komendy zwalniającej?

Ustal jakie słowo nada się na komendę. Proponuje biegaj, ok, koniec, luz, ale może być cokolwiek, czego nie używasz często w potocznej mowie. Możesz zamiast słowa używać gestu, ale przemyśl dobrze, jaki się do tego nada. Najważniejsze, żeby później nie zwalniać psa przypadkowo.

Zacznij w domu, albo na podwórku. Tam gdzie nie ma dużo rozproszeń. Zakładam, że Twój VIP umie już siadać. Jeżeli jeszcze macie z tym problem, poczytaj sobie tutaj: Siad – jedna prosta komenda, która pozwoli Ci ogarnąć psa.

Poproś o siad, a po kilku sekundach użyj komendy zwalniającej. Na początku pies nie kuma o co Ci chodzi, dlatego zachęć go do swobody, rzucając na ziemię smakołyk lub zabawkę. Jeśli jest takim perfekt psem i nadal siedzi, pomajtaj zabawką i zachęć do podejścia. Na pewno po kilku powtórzeniach załapie.

Później możesz zrezygnować z zabawki i smakołyka. Nagradzaj wyjście z pozycji głaskami i ciepłym słowem. Jeżeli pies zrywa siad zbyt wcześnie, cofnij go na to samo miejsce i znowu poproś o siad. Tym razem użyj komendy zwalniającej trochę wcześniej, zanim pies znowu zerwie pozycję. Staraj się za wszelką cenę doprowadzać do sytuacji, w której masz za co nagrodzić psa. Ignoruj błędy, wychwalaj sukcesy!

Rozróżnianie innych słów od komendy zwalniającej.

Gdy opanujecie podstawy, czas na kolejny etap wtajemniczenia. Poproś o siad, następnie powiedz słowo glebogryzarka. Użyj dokładnie tego słowa, to ważne! Jeśli pies nie zareaguje, poczekaj jeszcze dwie sekundy i powiedz komendę zwalniającą. Fąfel zrozumiał i zmienił pozycję? Nagradzaj smakołykiem.

Jeżeli pies, po słowie glebogryzarka zerwał pozycję, oznacza że nie rozumie idei komendy zwalniającej. No albo używasz tego słowa, jako komendy do przekopania ogródka. Wtedy zmień słowo na jakiekolwiek losowe.

Gdy pies zmienił pozycję, reagując na niewłaściwe słowo, robisz mu cofkę i powtarzasz numer. Ćwicz do skutku. W miarę postępu używaj różnych, dziwnych słów dla zmyłki. Czasami użyj kilku słów, czasem dwóch, różnorodnie. Potem możesz nawet próbować, zmylić psa, słowami podobnymi do komendy zwalniającej. Dzięki temu uzyskasz super skupionego na Tobie VIP’a.

Coś mnie rozproszyło i zapomniałem, że mam siedzieć. No coo…?

Ucz psa niereagowania na jakiekolwiek rozproszenia, podczas wykonywania ćwiczeń. Nic co robisz nie może powodować, że pies przerywa pozycję samowolnie.

Zacznij od zwykłego kroku do tyłu. Jeśli pies nadal wytrzymuje siad, nagródź go smakołykiem. Bardzo ważnym jest żeby rozproszenia wprowadzać stopniowo. Potem dodaj dwa kroki, potem trzy, aż dojdziesz do momentu, w którym możesz chodzić wkoło siedzącego psa. Co jakiś czas, jeśli pies jest grzeczny, użyj komendy zwalniającej. Utrwalaj w nim nawyk, że to ty decydujesz o jego swobodzie.

Gdy pies z powodu wprowadzonego rozproszenia, zrywa pozycję, należy cofnąć się w treningu o krok. Zmniejszyć rozproszenie. Potem powtarzać. Dużo.

komenda zwalniająca psa
Ucz już szczeniaczka.
Dobrym rozproszeniem jest również Twój dotyk.

Potrzebujesz czasu. Ucz – pies ma siedzieć choćby się waliło, paliło i czekać na komendę zwalniającą. Skikaj, śmiej się, klaszcz, biegaj, rób fikołki i przewroty w tył, śpiewaj, tańcz. Jeśli Twój pies wytrzymuje w pozycji, o którą prosiłaś, możesz uznać, że masz psi ideał.

Jeśli w trakcie treningu pies samowolnie zmienia pozycję, prosimy go, żeby do niej wrócił, ale nie nagradzamy smakołykiem. Za niegrzeczność nie ma nagród!

Do treningu rozproszeń przydają się rekwizyty. Na przykład mąż jeżdżący na rowerze, albo kot sąsiadki, albo wiewiórka. Fafik musi umieć ignorować takie pokusy.

Stosuj komendę zwalniającą do różnych ćwiczeń.

Komenda siad służy oczywiście za przykład. Komendę zwalniającą stosuj zawsze, gdy tego potrzebujesz. Możesz zwalniać psa z leżenia, z przebywania na swoim miejscu, gdy czeka na Ciebie przed wyjściem na dwór.

Biegaj!


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *