4 niezbędne cechy właściciela psa.

cechy właściciela psa, pies z czarną łatą

Masz cechy idealnego właściciela psa? Czy wiesz, że możesz i powinieneś pracować nad swoim charakterem? Okazuje się, że to jakim jesteś człowiekiem na co dzień, ma fundamentalny wpływ na twoją relację z psem. Mówiąc prosto z mostu – pewne cechy Twojego charakteru sprawiają, że twój piesek słucha poleceń bez kręcenia noskiem.

4 cechy właściciela psa, które musisz pielęgnować, jeśli pragniesz dobrej relacji ze swoim zwierzem.

1. Cierpliwość

Cierpliwość to cnota, której brakuje w dzisiejszych czasach nam wszystkim. Czeba się spieszyć, bo inni się spieszą, a jak my zwolnimy, to reszta nas prześcignie. Tak przynajmniej nam się wydaje. Życie ucieknie i już będzie po nas, nie zdążymy wziąć wszystkiego co byśmy chcieli.
Prawda jest jednak inna, im bardziej pędzisz tym więcej Cię omija. Uśmiech dziecka, merdanie ogonka, zapach jajków na boczku. Nie zauważysz, jak wszystkie dobre rzeczy, próbują poprawić Ci humor.

Do piesków trzeba mieć baaardzo dużo cierpliwości. Taki piesek często coś niemądrego zrobi: coś zepsuje, coś przewróci, coś zje. Albo ucieknie w pogoni za motylkiem i niby nie było go tylko 5 minut, a wrócił cały urąbany w krowim placku. Nie szkodzi, że byliście na spacerze w centrum miasta, a najbliższa krowa jest w supermarkecie na dziale mięsnym.

Wszystkie takie maleńkie niesubordynacje należy cierpliwie znosić. Jeśli poniosą Cię nerwy i nakrzykasz na pieska, to on zazwyczaj tego nie zrozumie. Albo pomyśli, że jesteś niezadowolony, że do Ciebie wrócił, lub Cię przywitał. Okazując brak opanowania, utwierdzasz pieska w przekonaniu, że nie jesteś dobrym przewodnikiem stada.
Także spokojniutko i głowa do góry, to się da naprawić!

Możesz rzucić okiem: Wykorzystaj swoją wewnętrzną energię i zostań przewodnikiem!

Wychowywanie pieska wymaga mega cierpliwości. Każdą sztuczkę, każde dobre zachowanie trzeba powtórzyć około milion razy, a i tak nie ma stu procent pewności, że przyniesie to wymarzony efekt.
I nie przyspieszysz, nie ma mowy! Twój piesek ma czas, i nie musi iść zaraz ugotować obiadu, ani poprasować ubrań. On po waszym “treningu dobrego zachowania” pójdzie się zdrzemnąć.
Także na spokojnie…
powoli…
mu się nie spieeeszyyyy…

Na dodatek czas spędzony z psem w pośpiechu, to czas bezwartościowy. Także przeznacz na to długie godziny, w końcu po to masz pieska, żeby spędzać z nim czas.
Cierpliwości!

Malutki piesek, którego opiekun ma wszystkie cechy właściciela psa.

2. Pokora

Pokora się przydaje, oj przydaje się. Im więcej masz wiedzy, tym bardziej powinieneś pracować nad pokorą. Bo jak pokazują badania amerykańskich naukowców, nawet jak wiesz wszystko, to na pewno czegoś jeszcze nie wiesz, a już na 100% możesz jeszcze coś spartolić.

Miałeś już 20 psów w swoim życiu i nic Cię nie zaskoczy?
Zaskoczę Cię – zaskoczy.
Twojego nowego pieska nie obchodzi jak duże masz doświadczenie. On nie wie ile kursów skończyłeś, ani ile książek przeczytałeś. Pies nie przejmuje się takimi drobnostkami. Informacje o Tobie, które go interesują to, to gdzie czymasz karmę i zapach twoich nóg.
Z szacunku dla psa, okaż trochę pokory i daj mu zawsze czystą kartę. Przecież on też ma swoje doświadczenia i myśli, być może odmienne od reszty przedstawicieli swojego gatunku.

Wspomnę jeszcze, że takich człowieków co pokory nic nie mają, to inni nie lubieją!

3. Pewność siebie

Pokora swoją drogą, ale pewność siebie to klucz do bycia dobrym liderem. Jak twój piesek ma uznać Cię za swojego przewodnika, skoro ty sam nie do końca wierzysz w swoje kompetencje?
Szef zawsze wie, że urodził się do bycia szefem i swojego szefostwa jest pewny.

Zapytasz, ale jak być pewnym siebie, skoro to niełatwa sprawa te pieski? Otóż rada jest jedna!
Ucz się!
Czytaj książki, oglądaj programy, odwiedzaj blogi i subskrybuj Czerwonego pieska. Im więcej wiesz tym bardziej rośnie Twoja pewność siebie. Nabierasz doświadczenia – czujesz się mocniejszy.

A jak dopiero zaczynam przygodę z psami i nic nie wiem? Jak być pewnym siebie wtedy?
Udawaj!
Nie masz wyjścia, w takim przypadku musisz być dobrym aktorem. Przekonaj swojego psa, a on odwdzięczy Ci się niebywałą grzecznością.

4. Wrażliwość

Wrażliwy opiekun zwierzęcia, to skarb i wzór do naśladowania. Wrażliwy człowiek zawsze stara się zrozumieć potrzeby psa, jego problemy i punkt widzenia. Prawdziwym wyzwaniem jest, wyczulić się na drobne zmiany zachowania, czy subtelną mowę ciała swojego podopiecznego.

Bądź wrażliwy nie tylko w relacji ze swoim psiaczkiem, ale też w codziennym życiu – w stosunku do innych ludzi. Zastanów się co czują inni, gdy z nimi rozmawiasz. Pomyśl co czuje twój piesek, gdy go szkolisz, albo wychodzicie na spacer. Może jest nie w humorze? A może Cię nie rozumie?
Wrażliwość to umiejętność współodczuwania z innymi istotami, wzajemnego zrozumienia. Dzięki niej nawiążesz prawdziwą więź ze swoim psem, zamiast powierzchownego, sztywnego zbioru codziennych czynności, które was łączą.

Polecam serdecznie codzienny trening wrażliwości. Zastanów się, co czują inni.
Gwarantuję, że to będzie Twój kolejny mały krok do szczęścia.

Znasz już cechy właściciela psa, od dzisiaj konsekwentnie nad sobą pracuj.

Głaskam Cię czule


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line: "Jak skutecznie wychować psa, aby był grzeczny w życiu codziennym i aby zajęło to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 e-booki w prezencie!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *