Wąsy u psa, 5 szybkich pytań – 5 krótkich odpowiedzi.

wibrysy

Wąsy u psa nazywa się wibrysami. Wibrysy ma również wiele innych zwierząt, na przykład konie, koty, szczurki. Wiesz, że są one bardzo potrzebne Twojemu zwierzowi? A czemuż to? No czytaj dalej…

1. Co to są wibrysy?

Wibrysy to takie włosy czuciowe. U niektórych zwierzątek, jak u kotów są długie i obfite. U psów raczej jest ich mniej i są krótsze, chociaż to zależy od danego osobnika. Wyrastają wokół nosa i warg, ale również w okolicy oczu i pod brodą.

Wibrysy są sztywniejsze i mocniejsze od zwykłych włosów. Mieszki włosowe psich wąsów są silnie unerwione. Przenoszą one informacje do mózgu. Czyli każdy taki pojedynczy wąs, odbiera i wysyła precyzyjne sygnały. Taka antenka na końcu pyszczka.

2. Po co wąsy u psa?

Wibrysy pomagają Twojemu Fąfelkowi orientować się w otoczeniu. Wyczuwają wszelkie przeszkody, obiekty, nawet powiew powietrza. Taki dotykowy narząd orientacyjny. Dzięki włosom czuciowym pies potrafi ocenić lokalizację oraz wielkość danego przedmiotu.

Szczególnie ważną rolę odgrywają w nocy. Po omacku pies radzi sobie dużo lepiej od Ciebie, właśnie dzięki wibrysom. Węsząc ustawia je do przodu. Dzięki temu nie ma obtłuczonego nosa. W razie zagrożenia robi to samo. Ocenia przeciwnika i wygląda na twardziela.

Sprawdź również: Kleszcze u psa mogą go zabić. Jak się bronić?

Jak piesek jest ślepy, albo niedowidzi, to mu te wąsy życie ratują. Na prawdę pomagają wtedy, w codziennym psim życiu.

wąsy u psa, uśmiech
Lubię być wąsaty.
Dlatego się nie golę.

Psy używają ich również do komunikacją między sobą. Dotknięcie wąsikiem i już wiadomo, czy kolega jest przyjazny, czy nie.

3. Czy wibrysy odrastają?

Gdy wibrys jest już stary i zużyty, to Fafik go zrzuci. Nie martw się, odrośnie! Jeśliby wpaść na taki pomysł i uciąć tego wąsa, to też odrośnie.

Natomiast raczej nie odrośnie, jeśli zostanie wyrwany. Ponadto wyrywanie boli, nie polecam.

4. Czy można obciąć wąsy u psa?

Nie można.

No nie wolno, bo Fąfelek potrzebuje ich do swobodnego i pewnego poruszania się. Nie ważne, że sterczą i wyglądają, jak stara miotła. VIP bez wąsów, to okaleczony VIP. Zabawa, spacery, nocne wyjście na siku, ślepość na starość, wszystko to bez wibrysów, będzie dla psa o wiele trudniejsze.

Sprawdź również: Pies na mnie skacze? 6 sposobów na psa skoczka.

5. Jak zadbać o wąsik?

Hmmm,
nie tykać!

Najłatwiejsza pielęgnacja – zostaw to w spokoju. Nie przycinaj, nie wyrywaj, nie tarmoś, nie czesz. Wąsy u psa są wyjątkowo wrażliwe. Samo dotykanie ich sprawia niektórym psom ból. Większość odczuwa przy tym duży dyskomfort. Sprawdź – pogłaszcz delikatnie psa po pyszczku. Zapewne zobaczysz, że się odsuwa, mruga, ziewa, odwraca głowę, albo daje znać innymi sygnałami uspokajającymi. Chociaż zdarzają się wyjątki i niektóre Fąfelki nie mają nic przeciwko delikatnym pieszczotom w tym miejscu. Moja Fibi lubi, gdy delikatnie majdruje przy jej wąsach.

Zwróć szczególnie uwagę podczas wizyt u groomera, czy przypadkiem nie ciacha VIP’owi wąsów.

Głask,

PS Ślepość na starość – jednostka chorobowa, którą właśnie wymyśliłem. Nie pytaj nawet…


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line: "Jak skutecznie wychować psa, aby był grzeczny w życiu codziennym i aby zajęło to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 e-booki w prezencie!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *