Jak najszybciej ułatwić sobie szkolenie psa?

Poprzez kontakt wzrokowy oczywiście!

Bardzo ważną sprawą jest, żeby psiak miał z Tobą częsty kontakt wzrokowy i żeby nawiązywał ten kontakt na Twoją prośbę. Jest to zasadnicza umiejętność psa, choć często niedoceniana i niechętnie ją trenujemy. Pewnie dlatego, że trudno się nią pochwalić przed znajomymi.

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego ułatwia każdy etap szkolenia psa. Pies, który nie patrzy na właściciela, prawdopodobnie go nie słucha, skupia uwagę na czymś innym. Trudno w takiej sytuacji, prosić psa o wykonywanie komend, czy wymagać koncentracji. Fundamentem innych ćwiczeń jest kontakt wzrokowy. Rozbiegane oczy wyróżniają szalone pieski.

Patrz mi w oczy kochanie!

Pies, który ufa przewodnikowi, powinien być nauczony nawiązywania kontaktu wzrokowego gdy:

  1. potrzebuje skorzystać z kibelka,
  2. chce się pobawić,
  3. prosi o otworzenie drzwi, lub spuszczenie ze smyczy
  4. czuje się zdenerwowany, niepewny, przestraszony.

Cokolwiek chce od Ciebie zwierz, niech najpierw popatrzy Ci w oczy. Pies, który często popatruje na swojego przewodnika, jest bardziej skupiony, zawsze gotowy do posłuszeństwa. Takie częste zerkanie pozwala Ci wyzbyć się, niektórych niepożądanych zachowań Twojego psa. Przykładowo, pies który nawiązuje często kontakt wzrokowy, nie ciągnie na smyczy, nie szczeka na inne psy, nie skacze na ludzi. Częste spoglądanie na właściciela i jednoczesne, takie zachowania, wykluczają się wzajemnie.

A widziałeś: Dlaczego podstawą dobrej relacji z psem jest szczęśliwy przewodnik?

Jak uczyć kontaktu wzrokowego?

Weź przysmaki do zaciśniętej dłoni i podsuń ją do psa. Nic nie mów, tylko patrz na jego mordkę. Będzie on próbował wszelkimi sposobami dostać się do smakołyków, przeczekaj i ciągle się patrz. Potrzebujesz sporo cierpliwości i na prawdę pachnących, pysznych przysmaków.
Gdy zwierz na Ciebie popatrzy zdezorientowany, powiedz “dobrze” i daj mu żarełko. Ważne jest, żeby gdy tylko nawiąże kontakt wzrokowy, od razu nagrodzić go słowem “dobrze“. Trzeba ćwiczyć wyczucie czasu.

Daj nacieszyć się pysznym smakiem i powtórz ćwiczenie wiele razy. Oddzielasz słowo “dobrze” od podania smakołyku, żeby pies wiedział, że dostał nagrodę za patrzenie w oczy, a nie na rękę. Po “dobrze“, nie musisz śpieszyć się z podaniem przysmaku, wyraźnie oddziel te elementy. Nie zniechęcaj się, daj mu czas, uwierz mi on w końcu ogarnie temat.

Gdy opanujecie to ćwiczenie, wydłużaj czas patrzenia na Ciebie. Po tym jak pies spojrzy Ci w oczy, odczekaj sekundę i dopiero go pochwal. Powtarzaj aż do perfekcji. Potem dwie sekundy i powtarzaj aż do perfekcji, potem trzy i powtarzaj aż do perfekcji i tak dalej. Z każdą sesją wydłużaj ten czas, ale czasami już po jednej lub dwóch sekundach pochwal psa i daj mu smakołyk, dzięki temu utrzymasz jego skupienie na wysokim poziomie. Ważne żeby nie wiedział, kiedy dokładnie otrzyma nagrodę.

Trenuj w różnych miejscach i okolicznościach. Trenuj w parku, w domu, w kościele, podczas festynu, biesiady i podczas spaceru. Trenuj w różnych pozycjach: na leżąco, siedząco, stojąco.
Trening czyni Perfekt Pieska!


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *