Czy szczeniak może chodzić po schodach?

czy szczeniak może wchodzić po schodach

Czy szczeniak może chodzić po schodach? Częste pytanie na facebookowych grupach. Wydaje się absurdalne, żeby wyręczać psa w chodzeniu i znosić go po schodach. No i się opiekunowie zastanawiają: z jednej strony coś tam słyszeli, że trzeba takiego malucha znosić po schodach coby się nie zmęczył. Z drugiej strony nie chcą z siebie robić wariata, bo jak sąsiad zobaczy, że latam z tym psem na rękach co 10 minut (bo to szczeniak i sika, jak sikawka), no to będzie przypał.

Czy szczeniak może chodzić po schodach?

No niestety, szczeniak nie powinien chodzić po schodach. Trzeba szczeniaka ze schodów znosić, a na górę wnosić. Oczywiście, jeśli chce się mieć później zdrowego psa.

Szczeniak to twór jednak trochę odmienny od dorosłego psa i też okazuje się, że ma inną budowę układu kostnego. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie RTG szczeniaka i łatwo można zauważyć, że kości są jeszcze nie rozwinięte i są połączone tylko dzięki ścięgnom i mięśniom.

No i dlatego szczeniak jest taki łajzowaty, gdy chodzi, bo ten cały układ ruchu jest nie do końca rozwinięty. Podczas pierwszych miesięcy życia powoli to się rozrasta, nabudowuje, wzmacnia. Ale jeśli my w tym krytycznym okresie będziemy zachęcać psiaka do dużego wysiłku, to może to wpłynąć na negatywny rozwój stawów i kości.

Jak szczeniak włazi na schody, albo złazi ze schodów, to mocno obciąża naprzemiennie raz tyle łapy, a raz przednie. Nie jest to naturalny ruch dla niego, więc: szczeniak nie może chodzić po schodach.

Sprawdź: Nauka czystości szczeniaka. A to tu siknę, a to tam…

Emil, nie przesadzaj i wariatki ze mnie nie rób!

No ja wiem, że szczeniak jest sam chętny do pokonywania przeszkód, biegania ile sił w nogach i gramoli się na te schody, a Ty go nie zmuszasz. Ale pamiętaj, że szczeniak to jeszcze głupolek i jak na młody wiek przystało, nie wie co dla niego dobre.

To tak, jak dziecko, które dobrze się bawi na dworze i nie chce iść do domu spać, chociaż jest już późno. No, bo: “ja nie jestem zmęczony mamo!”. Ale jak zmusisz brzdąca, żeby jednak wrócił i się położył, to zaśnie w 30 sekund.

Tak samo ze szczeniakiem. To nie szczeniak powinien decydować, co robić, ile czasu spać i jakie ryzyko podejmować na spacerach. Ty jesteś za niego odpowiedzialna, jako szczęśliwy przewodnik. No i Ty decyduj.

Słuchaj. Aparat ruchu u szczeniaka nie jest w pełni wykształcony i chodzenie po schodach może mu zaszkodzić. Ale widzisz, zapewne tych negatywnych skutków nie zauważysz od razu. Bardzo prawdopodobne, że problemy pojawią się dopiero za kilka lat. A wtedy będziesz miała psa cierpiącego, kulejącego, który jest stałym klientem u weta. Ja wiem, że tego nie chcesz, bo to do załamki prowadzi.

Z resztą, czy ten szczeniak taki ciężki, że go znieść tak trudno?

Ja wiem, że zaraz znajdzie się grono mądrali, którzy powiedzą: “Emil, co ty za kocopoły opowiadasz, mój Fąfelek od małego po schodach śmigał i zdrowy, jak ta lala“.

Ok, wyjątki się zdarzają. Z drugiej strony, moja droga pewności nie masz, że jeszcze jakiś kłopot ze stawami nie wylezie za jakiś czas.

szczeniaki na schodach
No weź i im zabroń?

Emil, schodów pełno, olaboga, gdzie nie spojrzę tam schody. Co robić? Jak żyć?

Znosić i wnosić! Ale wiesz, no też nie chcę Cię straszyć. Nie panikuj, jak maluch dwa schodki sobie wskoczy, to nie zemrze.

Jeśli masz schody w domu i maluch pcha się na nie, jak na kolejkę w disneylandzie, to po prostu kup barierkę ograniczającą i fizycznie uniemożliw mu wchodzenie.

Do jakiego wieku nosić? Ile dasz rady. Do pół roku byłoby fajnie, ale jak już maluch wcale nie jest maluchem, a raczej olbrzymem, no to nie masz wyjścia w pewnym momencie. Ja też nie chcę żeby ci kręgosłup strzelił. A może macie windę?

Zobacz: Socjalizacja szczeniaka – 6 okropnych błędów.

A kicać taki piesek może?

Lepiej nie zachęcaj szczeniaka do skakania i ogólnie do intensywnego wysiłku fizycznego. Pamiętaj, że szczeniak nie będzie sam się potrafił kontrolować. Na pewno, jak będziesz mu aportowała raz za razem, to nie stanie i nie powie: “dobra kochana, chyba na dzisiaj wystarczy, siku, kupa, do domu, siku w domu i spać“.

Też uważaj w kontakcie z dorosłymi psami, bo wiadomka, że taki maluch będzie chciał im dorównać podczas zabawy. W takich sytuacjach też może mocno przeciążyć swoje malutkie nóżki.

Dlaczego szczeniak MUSI chodzić po schodach?

Aaa, tutaj Cię zagiąłem, co?

No jak to musi, skoro nie może? Co ty Emil zwariował?”

A no widzisz, bo dla jego zdrowia fizycznego dobrze, żeby po tych schodach nie latał na codzień. Ale dla zdrowia psychicznego warto, aby od czasu do czasu jednak kilka schodków pokonał.

Widzisz, nie tak dawno tłumaczyłem jednej miłej czytelniczce, dlaczego jej psiak nie chce wchodzić po schodach. Jest już dorosłym psem i ona ma dosyć noszenia go po tych schodach, a on ani myśli, żeby dać kroka na schodek.

Okazało się, że psiak był noszony przez pierwsze 6 miesięcy życia i nigdy żadnego schodka nie pokonał. No i teraz ten Fafik boi się schodów, jakby były obsypane rozżarzonymi węglami.

Dlatego jeśli nosisz swojego szczeniaka po schodach, postaraj się od czasu do czasu pozwolić mu samemu się na nie wdrapać. Tak aby w przyszłości się ich nie bał. Najlepiej przyzwyczajaj go do różnego rodzaju schodów i schodków.

Czyli od czasu do czasu szczeniak powinien jednak się po tych schodach przejść. Ale warto, żeby nie chodził po nich na codzień.

Czy szczeniak może chodzić po schodach?

No co mam Ci powiedzieć więcej? Nie powinien (na codzień), ale zrobisz jak chcesz. Ja i tak Cię lubię.

Im większej rasy pies, tym większe ryzyko problemów ze stawami. Przemęcz się w tym okresie szczenięcym, a gwarantuję Ci, że będziecie mieli ze swoim psem jeszcze całe lata, aby razem szaleć, skakać, biegać po schodach.

Wiadomka, też nie zabraniaj szczeniakowi aktywności. Jego rozwijający się organizm potrzebuje ruchu do prawidłowego rozwoju. Po prostu zachowaj umiar i raczej niech to będzie aktywność z czterema łapami na równym podłożu. Wtedy wszystko będzie pięknie.

Głaskam Cię czule!

PS Zapraszam Cię na darmowe szkolenie “Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu“, KLIKNIJ TUTAJ, aby się zapisać.


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *