Wydaje się nieprawdopodobne, że dobry przewodnik jest spolegliwy.

przewodnik na spacerze

Chcesz być dobrym przewodnikiem swojego psa? Pewnie, że chcesz. Każdy chce. Gdzie nie zajrzysz tam ciągle wałkuje się temat przewodnika. Jaki ma być dobry przewodnik? Co ma robić przewodnik? Jak zostać przewodnikiem?

Kim jest dobry przewodnik psa?

Przewodnik psiej sfory, to taki kozak, że co zechce to zrobi. Jak chce to zje najlepszy kąsek. Jak chce to bawi się najfajniejszą zabawką – tą gumową co piszczy i ładnie pachnie. Zawsze stawia na swoim.
Dodatkowo, jak nazwa wskazuje, przewodzi sforze. Prowadzi polowania, wybiera kierunek marszu, podejmuje decyzje. Obarczony jest olbrzymią odpowiedzialnością.

Spolegliwy, ale dobry przewodnik.

Wydawać by się mogło, że taki przewodnik to straszny cwaniak. Okazuje się, że niekoniecznie.
Otóż jeśli chcesz być takim szefem, co to go każdy piesek słucha, to w pewnym sensie powinieneś być spolegliwy.

Co to znaczy?
Za wikipedią:
,,Ktoś spolegliwy jest osobą, na której można polegać, na kim można się oprzeć. To ktoś troskliwy, opiekuńczy, godny zaufania. Potocznie słowo to jest używane przede wszystkim w sensie uległości lub podporządkowywania się innym, i to drugie znaczenie również ma aprobatę normatywną (na poziomie normy użytkowej).

Czyli, jesteś przewodnikiem, gdy pies ma w tobie oparcie. Może polegać na tobie w każdej nowej sytuacji. Gdy dzieje się coś niepokojącego, to ty jesteś pierwszą osobą, do której zwróci się Twój pies. U Ciebie będzie szukał pomocy. Oczywiście przewodnik, nie podporządkowuje się innym, jednak pewna forma uległości, czy łagodności jest u przewodnika pożądana.
Bycie przewodnikiem to stan permanentny, nie da się być bossem przez godzinę, a potem zająć pozycję bety. Nie jest tak, że alfa sobie będzie alfą na czas jedzenia, a potem to już mu wszystko jedno. Bądź nim, albo nie. Nie ma kompromisu.

Zdobądź zaufanie.

Przewodnik leży na krześle
I kto tu rządzi?

Żeby pies za Tobą podążał, musi Ci ufać i Cię rozumieć. Zaufanie buduje się powoli, wspólnym życiem, zabawą, spacerami. Wspólnymi trudnościami, w których można było na Ciebie liczyć. Zaufanie to świętość, którą trzeba szanować i pielęgnować.

Przemoc fizyczna i psychiczna jest najprostszą drogą do utraty zaufania. Nie ufam nikomu kogo się boję, kto mnie krzywdzi.
Na szczęście pieski nie są tak pamiętliwe jak ludzie. Jeśli kiedyś zaufanie utraciłeś, możesz z czasem je nadrobić i pies nie będzie miał Ci tego za złe.

Poznaj język psa.

Pies chce rozumieć swojego przewodnika, a dla niego zrozumiałym językiem, jest psi język. Nie kuma on naszej ludzkiej mowy, mimo że potrafi nauczyć się komend. Piesek najczęściej nie czai bazy, kiedy na niego krzyczysz, albo szarpiesz. Nie wie za co i dlaczego.

Twoim ludzkim obowiązkiem jest porozumiewać się z psem w jego języku. Musisz się tego nauczyć. Czasami się nie zrozumiecie, to normalne. Najważniejsze to zachować spokój, bo to niczyja wina. Dobry przewodnik olewa drobne nieporozumienia. Nie rozdmuchuje błahych problemów.
Co z tego, że Fąfelek pobiegł za wiewiórką? No i co, że zjadł twoje ulubione skarpetki? On nie rozumie, o co ta afera. Więc aferki nie wszczynaj.

Spędzaj czas ze swoim VIP’em.

W wyścigu na fotel przewodnika sfory, bardzo pomaga wartościowy czas właściciela z psem. Podkreślam wartościowy, bo nie wystarczy, że po prostu codziennie wyjdziesz z psem na to samo kółko wokół osiedla, czy parku. Inicjuj ciekawe spacery i zabawy. Odkrywaj nowe miejsca, baw się z pieskiem w aport, przeciąganie liny, zapasy, cokolwiek. Tobie też się przyda urozmaicenie, trenuj umysł dzięki codziennie nowym wyzwaniom.

Kreatywny człowiek z inicjatywą, dzięki wciąż nowym pomysłom, urasta w oczach psa do prawdziwego przewodnika sfory.

Bycie przewodnikiem to stan umysłu, na Czerwonym piesku jeszcze nie raz będę poruszał ten temat. Dlatego subskrybuj, żebyś nie przegapił, jak gapowata gapa.

Przeczytaj o byciu psim przewodnikiem również tutaj: Wykorzystaj swoją wewnętrzną energię i zostań przewodnikiem!

I pamiętaj, to pies wybiera przewodnika, a nie przewodnik psa.

Głask, głask


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *