Co zrobić z ciałem psa? Śmierć psa, bądź gotowa.

co zrobić z ciałem psa

Takie tematy też trzeba niestety poruszać. To jest strona o psach i nic co psie, nie jest nam obce. Lepiej teraz, na spokojnie dowiedz się, co zrobić z ciałem psa po jego śmierci. Później będziesz przygotowana. Może ułatwi Ci to spokojne przeżywanie żałoby. Nie będziesz musiała martwić się w tym trudnym czasie, rzeczami praktycznymi.

Śmierć psa i co teraz?

Jeżeli Twój pies umarł w domu, musisz sama zadbać o zabezpieczenie jego ciała. Włóż jakieś ochronne rękawiczki. Jeśli nie masz specjalnych lateksowych, użyj gumowych do mycia naczyń, lub roboczych do pracy w ogrodzie. Jest to ważne, gdyż po śmierci mogą uwolnić się płyny ustrojowe, którymi nie chcesz zostać pobrudzona.

Znajdź w domu prześcieradło, koc albo ręcznik. Okrycie musi być na tyle duże, aby dało się nim całkowicie owinąć psa. Ułóż psa w pozycji, jakby spał i go owiń. Teraz włóż ciało do plastikowego worka, może być to worek na śmieci. Jeżeli ciało się nie mieści, użyj dwóch worków, z każdej strony nałóż jeden. Spróbuj zawiązać szczelny węzeł.

Niestety od 4 do 6 godzin w cieple, ciało zacznie brzydko pachnieć. Dlatego powinno być, jak najszybciej przeniesione do chłodni, gdzie będzie mogło przeczekać do daty pochówku.

śmierć psa

Niezgodny z prawem pogrzeb psa.

Wielu ludzi decyduje się na pogrzebanie swojego psa w przydomowym ogródku, lub w innym “dzikim” miejscu. Może w takim, które wspólnie odwiedzali z psem? Niestety jest to działanie nielegalne. Zagrożone jest grzywną od 500 zł w przypadku mandatu karnego, do nawet 5 000 zł, jeżeli zostanie nałożona przez sąd.

Art. 162 §1 Kodeksu wykroczeń:

Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las,
podlega karze grzywny albo karze nagany.

Prawo powszechnie obowiązujące nie odnosi się wprost do pochówku zwierzęcia na własnej posesji. Jednak bezprawność takiego działania może wiązać się ze sferą sanitarną lub ekologiczną. Ciało psa ulegającego rozkładowi zanieczyszcza glebę, co może być powodem otrzymania kary grzywny. Jeśli masz sąsiadów – donosicieli, lepiej nie ryzykować.

Portal bezprawnik.pl, w swoim artykule opisuje szerzej odpowiedzialność prawną względem “co zrobić z ciałem psa”.

Sprawdź również: Komendy dla psa. Lista 5 fundamentalnych poleceń.

Co zrobić z ciałem psa? Odprawić mu pogrzeb!

Nie oszukujmy się. Ty razem ze mną i resztą czytelników Czerwonego pieska, tworzymy społeczność kochającą psy, tak jak ludzi. Dlatego trudno sobie wyobrazić, żebyśmy po śmierci naszego zwierza, nie chcieli dla niego godnego pochówku.

Zgodnie z obowiązującym prawem, zwierzę powinniśmy oddać do “utylizacji”. Już samo słowo brzmi nieciekawie. Chodzi po prostu o spalenie zwłok razem z innymi śmieciami biologicznymi. Wystarczy oddać ciało psa do kliniki weterynaryjnej, która za opłatą, zajmie się resztą.

Jednak są również inne opcje. Istnieją podmioty uprawnione do organizowania psich pochówków lub godnych kremacji. Jedną z takich firm jest “Zawsze razem“, organizująca godne pogrzeby zwierząt.

Z ciekawostek, można zamówić sobie diament z prochów pokremacyjnych lub sierści zwierzęcia. Taka opcja kosztuje od 4650 zł w górę.

Niestety firm tego typu i psich cmentarzy jest w Polsce nadal bardzo mało. Są zlokalizowane głównie przy większych miastach.

Zobacz: Czy widziałaś kiedykolwiek, jak Twój pies płacze?

Co zrobić z ciałem psa, jeśli w okolicy nie ma psiego cmentarza, a nie chcę go oddać do utylizacji?

Hmmm, dobre pytanie. Wiesz, może pochowaj go w środku nocy w ogródku? Ja bym tak zrobił.

Pamiętaj jednak, że pochowanie zmarłego psa “na dziko”, może zaszkodzić dzikim zwierzętom. Jeżeli Twój pies został uśpiony, w jego ciele jeszcze przez rok będzie obecny fenobarbitol. Jest on silnie trujący dla zwierząt i ludzi. Z kolei, gdy Twój pies zmarł na jedną z chorób zakaźnych, to jeszcze długo po śmierci może być przyczyną rozprzestrzeniania się zarazków.

Chcesz zostać buntowniczką i pochować psa, tam gdzie sama uważasz, to za słuszne? Nie będę Cię powstrzymywał. Dam Ci tylko dwie rady: nie daj się złapać i zakop ciało psa na prawdę głęboko. Wykop dziurę na 1,5 metra w głąb, dzięki temu Twój zwierz raczej nie będzie zagrożeniem dla innych.

Ale jakby co, to ja nic nie wiem,


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *