Jak bawić się z psem?

Jak bawić się z psem?

Zabawa z psem zaspokaja jego potrzeby z łańcucha łowieckiego i wzmacnia więź z przewodnikiem. Jednak, żeby zabawa rzeczywiście spełniała swoje funkcje i żeby Fafik chciał się z Tobą bawić, musisz wiedzieć, jak bawić się z psem.

Oczywiście zabawy również rozładują psią energię i emocje, dzięki czemu Twój pupil będzie ogólnie spokojniejszy. Pamiętaj, że pies najbardziej lubi osobę, z którą najczęściej i najfajniej spędza czas, właśnie podczas zabawy.

Bo my też zazwyczaj mamy najfajniejsze wspomnienia z osobami, z którymi spędzamy najfajniejszy czas. Najbardziej lubimy tych znajomych, z którymi możemy się fajnie bawić. Czy to na imprezie, czy na fajnych wycieczkach, wyjazdach, czy w jakichkolwiek innych okolicznościach.

Psy mają bardzo podobnie, niekoniecznie ich ulubionym człowiekiem jest ten, który ciągle tylko czegoś wymaga i wydaje polecenia. Psy dużo bardziej cenią ludzi, z którymi mogą się po prostu bawić.

Sprawdź: Czy musisz pozwolić obcej osobie pogłaskać swojego psa?

Jak bawić się z psem – zasady ogólne.

Aby psiak czuł się komfortowo podczas zabawy i był zmotywowany na zabawę z nami, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Pierwsze na co musisz zwrócić uwagę to odpowiedni czas na zabawę. Każdy pies ma swój pewien rytm dobowy i w pewnych porach dnia jest aktywniejszy, a w innych mniej aktywny. 

Obserwuj swojego psa i zastanów się, kiedy ma największą energię i właśnie wtedy warto się z nim bawić. W tym czasie będzie też najbardziej zmotywowany na zabawę, do czego dążymy, bo dobrze wypracowana zabawka może być później dla nas fajnym narzędziem treningowym.

Kolejne o czym chcę wspomnieć to psy adoptowane, które mają za sobą trudną przeszłość. Pamiętajmy, że taki psiak może potrzebować tygodni, a nawet miesięcy, aby zaaklimatyzować się w naszym domu i poczuć się bezpiecznie.

Dlatego nie naciskaj na zabawę z nim, jeżeli Fafik unika kontaktu i widzisz że jest to dla niego za trudna sytuacja. Proponuj zabawę, ale nie naciskaj

Kolejna rzecz to dobór odpowiedniej zabawki. Jeżeli chodzi o zabawę w szarpanie, to fajnie żeby szarpak był zakończony miękkim futerkiem, takie futerko psy chętniej biorą do pyszczka.

Też dobrze by było, gdyby zabawka była z przedłużką, dzięki czemu podczas zabawy nie będziesz musiała ciągle się schylać, ale też dzięki temu pies nie ugryzie Cię przypadkowo w rękę podczas zabawy.

Zabawa krótką zabawką może prowokować takie “zabawowe” gryzienie Cię po rękach, a nie chcemy, żeby psiak kojarzył sobie zabawę z tym, że może Cię gryźć.

Jeżeli chodzi o zabawę w aportowanie, to fajnie gdy aport też jest zrobiony raczej z miękkiego materiału. Może to być wypchany materiałowy aport albo fajne też jest gumowe frisbee.

Zabawa to polowanko!

Pamiętaj, że zabawa ma imitować polowanie, albo przynajmniej część polowania. Czyli tutaj realizujemy potrzeby z łańcucha łowieckiego.

Podczas polowania ofiara nigdy nie poruszała się w stronę psa, dlatego też my bawiąc się z psem, nigdy nie poruszamy zabawką w stronę psa.

Dzięki temu, że zabawka ucieka, stanie się atrakcyjna dla psa. Będzie chętniej ją gonił, chwytał i szarpał.

Warto też zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła do nas pies. Podczas zabawy dbaj o to, aby psiak czuł się komfortowo, staraj się nie wysyłać mu sygnałów, które mógłby odebrać jako demonstracyjne lub grożące. 

Dlatego lepiej nie nachylać się nad psem, nie osaczać go. W szczególności warto na to zwrócić uwagę bawiąc się z psem bojaźliwym, niepewnym siebie, z takim psem musisz szczególnie zadbać o jego komfort psychiczny podczas zabawy.

Lepiej bawiąc się z takim niepewnym psiakiem ustawić się do niego bokiem, nie patrzeć bezpośrednio na niego. Też warto być wtedy delikatniejszym podczas na przykład szarpania i dawać mu często wygrywać.

Oczywiście, jeżeli Twój pies umie i lubi się bawić, wie że Twoje zachowanie to element zabawy, to niekoniecznie musisz być tak ostrożna i możesz pozwolić sobie na więcej.

Zobacz: Szczeniak nie chce wychodzić na spacer. Co robić?

Jak odebrać psu zabawkę podczas zabawy?

Kolejną zasadą jest to, aby nie wyrywać psu zabawki na siłę i nie rywalizować z nim na poważnie.

Chodzi tu o to, aby pamiętać, że zabawa to nie ma być demonstracja siły, ani walka o jakąś dominację, a po prostu zabawa ma być zabawą niczym więcej.

Zazwyczaj człowiek jednak ma więcej siły od psa, więc nie musisz na prawdę udowadniać swojemu VIP’owi swojej wyższości w tym elemencie.

Jeżeli przesadzisz i będziesz używała zbyt dużo siły, to pies może uznać, że nie ma z Tobą szans i nie warto nawet próbować. A tego oczywiście byśmy nie chcieli.

Jeżeli chcesz psu odebrać zabawkę, lepiej wymień się z nim na inną lub rozsyp garść smakołyków na ziemię, aby zajął się węszeniem, szukaniem i zjadaniem.

Gdy bawisz się z psiakiem szarpakami fajnie jest mieć dwa identyczne szarpaki i po prostu wymieniać się z psem w czasie zabawy. To uczy go tego, że zabawka jest fajna pod warunkiem, że bawi się nią z opiekunem, bo sama z w sobie nie jest aż tak wartościowa.

Chcesz, aby Twój pies to Ciebie uważał za źródło fajnych przeżyć, a nie zabawkę samą w sobie

Jak bawić się z psem – wymianka.

Gdy chcesz się wymienić z psem za szarpaki, po prostu unieruchamiasz zabawkę, którą trzyma w pyszczku Twój pies, a zaczynasz machać drugą zabawką zachęcając psa, aby puścił tą pierwszą i zaczął zabawę drugą. Możesz też po prostu puścić pierwszą zabawkę, a drugą zachęcić psa do pogoni i zabawy.

Dobrze jest też ograniczyć psu dostęp do niektórych zabawek. Konkretnie do zabawek, którymi będzie bawił się z Tobą i zabawek na wyjątkowe okazje, czyli na przykład szarpaki do szarpania, aport, mata węchowa, kongo.

Dzięki ograniczeniu dostępności wzrośnie wartość tych zabawek w oczach psa i chętniej będzie się bawił. Dzięki temu też będziemy mogli wykorzystać później zabawki jako motywator.

Ciekawe: Pies się nie słucha? Daj mu ultimatum!

Co na koniec zabawy z psem?

Na koniec zabawy dobrym rytuałem jest wyrzucenie garści smakołyków na ziemię, tak żeby pies mógł sobie węszyć i zjadać, a Ty będziesz mogła schować zabawki.

Możesz też na koniec po prostu zostawić psu te zabawki, żeby jeszcze trochę się sam nimi nacieszył, a później gdy straci nimi zainteresowanie będziesz mogła je schować.

Nie zabieramy psu zabawek bezpośrednio, po to aby nie skojarzył tego, że oddając nam zabawkę zabawa się kończy. W takim wypadku psiak może odczuwać pewną stratę, a ta strata będzie dla niego swojego rodzaju karą, nieprzyjemnym uczuciem. Więc okaże się, że został ukarany za to, że oddał zabawkę, a oczywiście my nie chcemy, żeby tak pomyślał.

Oczywiście oprócz zabawek, których dostępność ograniczamy, psiak powinien mieć zestaw zabawek, które zawsze są dla niego dostępne. Tak aby w razie potrzeby mógł sam się nimi pobawić, pogryźć i ponosić je w pyszczku.

Jakie Ty i Twój Fąfelek najbardziej lubicie zabawy i zabawki?


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Discover more from Czerwony piesek

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading