Duży pies rodzinny – 5 idealnych ras.

pies rodzinny

Znalezienie odpowiedniego psa dla swojej rodziny, to nie lada wyzwanie. Wobec takiego psa mamy wiele wymagań i chcemy, żeby współgrał z naszym życiem perfekcyjnie. Pomimo, że niezależnie od rasy, każdy psiak ma swoją osobowość, to niektóre rasy z większym prawdopodobieństwem nadadzą się dla rodziny. Jeśli duży pies rodzinny, jest twoim marzeniem, ten artykuł jest dla Ciebie.

Jaki ma być rodzinny pies?


Hmmm, to zależy od Twojej rodziny. Jednak niektóre cechy psa są pożądane przez większość rodzin. Najważniejsze cechy psa rodzinnego:
– Bezgraniczna miłość – każda rodzina chce żeby pies kochał, każdego jej członka. Im więcej miłości w rodzinie tym lepiej. Większość psów, przy odpowiednim traktowaniu pokocha swoich ludzi.
– Lojalność – piesek ma trzymać się z rodziną i pilnować się jej. Słuchać poleceń członków rodziny.
– Opiekuńczość – opieka nad dziećmi i delikatność wobec nich jest priorytetem.
– Łatwość obsługi – rodzina nie ma czasu całymi dniami czesać długiej sierści, albo chodzić codziennie na dziesięciokilometrowe spacery.
– Wesołość – żeby lubił bawić się z dziećmi.
– Łatwość tresury – psiak powinien szybko łapać rodzinne zasady i dzieci muszą dawać sobie z nim radę.
– Zdrowie – Chcemy, żeby pies, którego pokochamy cieszył się długo dobrym zdrowiem. Dodatkowo duże koszty leczenia nadwyrężyłyby znacznie budżet rodzinny, który i tak jest nadwątlony rozpieszczaniem dzieciaczków.
– Uległość – nie chcemy do rodziny psa, który będzie próbował zdominować domowników.

Rasy psów idealnie nadające się do bycia rodzinnymi.

1. Golden retriever

golden - duży pies rodzinny
Golden retriever – pies przyjaciel.

Golden to pies bardzo przyjazny, kochający wszystkich ludzi. Potrzebuje sporo ruchu, jest energiczny, ale zarazem nie trudno go uspokoić. Chętnie wykonuje polecenia i pozwala się miziać po swojej pięknej sierści. Golden jest jedną z najpopularniejszych ras rodzinnych.

Przez swoją pogodną naturę na pewno nie nada się na psa obronnego, czy stróżującego. Raczej woli się podlizywać ludziom, nawet obcym. Uśmiech od rana do wieczora, brykanie tak samo. Lubi bawić się z dzieciami i chce aktywnie uczestniczyć w życiu Twojej rodziny. Nie będzie robił problemów, jeśli w domu jest kot, żółw, czy miś koala – i tak się z nimi zaprzyjaźni.

Nie musisz się martwić, że Goldi zmarznie w zimie, jego wspaniała sierść i podszerstek chronią go przed największymi mrozami. Niestety zdarzają się im choroby dziedziczne, dlatego zwróć uwagę, czy hodowca zrobił wszystkie niezbędne badania. Konieczne jest też regularne wyczesywanie sierści Goldeniaka, ale przecież to sama frajda.

2. Labrador retriever

labrador idealny, duży pies rodzinny
Labrador retriever – psi ideał.

Zdecydowanie mój faworyt. Moja Fibi jest labradorem i jednocześnie najlepszym psem na świecie, przynajmniej w moich oczach.
Labrador retriever to usłużny piesek, który zrobi wszystko, żeby tylko zadowolić właściciela. Cieszy się życiem, podskakuje, uśmiecha się i wykonuje wszystkie prośby bez zająknięcia. Uczy się ekspresem, respektuje granice, kocha człowieka.

Labrador to bardzo społeczny i pracowity piesek. Lubi długie spacery, ale też poleży na kanapie, gdy trzeba. Chętnie wykorzystuje swój nos do różnorakich zabaw węchowych. Jest czuły dla dzieci, chce być zawsze blisko człowieka. Niechętnie zostaje sam w domu, lubi lizać innych po mordce, radośnie majta ogąkiem, gdy widzi nowego człowieka.

Nie ma pojęcia o jakiejkolwiek agresji, ma bardzo delikatny pyszczek, dzięki czemu może przynieść Ci gazetkę i kapcie. Uwielbia aportować, a jako pies wodny również pływać. Labrador zrobi wszystko za żarełko i zje wszystko, co tylko znajdzie się w jego zasięgu. Chętnie podróżuje, jest otwarty na nowe przygody, byleby z Tobą.

Masz do wyboru trzy kolorki: czarny, żółty (biszkoptowy) i brązowy (czekoladowy). Ja wybrałem czekoladkę i jestem zadowolony. Sierść możesz szczotkować raz w tygodniu, ale jak zapomnisz, to też nic się nie stanie.

3. Bernardyn

bernardyn
Bernardyn – wielki przytulasek

Bernardyn to olbrzym o sercu jagniątka. Jego postura budzi respekt, ale usposobienie jest przyjazne i pogodne. Uwielbia dzieciaki, jest dla nich jak spokojny, czujny opiekun. Jego cierpliwość nie zna granic. Ma wielką potrzebę kontaktu z rodziną, dlatego pomimo rozmiarów polecam, żeby żył z Wami w domu. W samotności na podwórku, czy w kojcu zmarnieje. Może sprawować również funkcje stróżujące, ale trzeba pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej dawki miłości, pieszczotek i głasków.

Trenign Berniego jest łatwy i przyjemny, sierść krótko lub długo włosa. Niestety cieknie mu sporo ślinki, więc plamy na kanapie będą normalką. Jasnym jest, że do bloku się nie nada, potrzebuje sporo miejsca w domu i na podwórku. Oczywiście spacery są koniecznością, chociaż niezbyt intensywne, Bernardyn lubi sporo odpoczywać.

4. Owczarek niemiecki.

owczarek rodzinny
Owczarek niemiecki – pies od wszystkiego

Wszechstronność owczarka niemieckiego pozwala mu na bycie równie wspaniałym psem rodzinnym, jak wyżej wymienione. Łatwość treningu czyni z niego najbardziej uniwersalnego psiaka na świecie. Pewny siebie, wierny, niezawodny, odważny, godny zaufania – to tylko niektóre ze wspaniałych cech owczarka.

Piesek ten dogada się z dziećmi i z innymi zwierzami, a w razie konieczności ochroni rodzinę i da znać o niebezpieczeństwie. Ma dużą potrzebę przypodobania się człowiekowi oraz wspólnego spędzania czasu. Pies raczej dla aktywnych rodzin, chętnie angażuje się we wspólne, rodzinne zabawy, potrzebuje dużo ruchu i wyzwań. Pomimo to, nie jest psem nastręczającym dużych problemów. Wybiegany i wyżyty umysłowo owczarek jest uśmiechnięty, spokojny, szczęśliwy.

Warto podkreślić fizyczną sprawność owczarka niemieckiego. Szeroko rozstawione łapy, zwinność, szybkość, atletyczna budowa ciała – wszystko to, czyni z niego nie lada sportowca wśród psów. Dzięki temu nadaje się wspaniale do wycieczek rodzinnych – do lasu, na wieś. Chętnie też uprawia sporty dla psów. Fajną opcją jest wspólne bieganie z psem – poprawi to również twoją kondycję i sylwetkę!

5. Bokser.

duży pies rodzinny
Bokser – wieczny dzieciak

Bokser to wieczny szczeniaczek, który kocha zabawę i lizanko ludzi po ich buziach. Jest oddany i posłuszny, chętnie współpracuje z człowiekiem. Zrównoważony, spokojny i cierpliwy, dobrze dogaduje się z dzieciaczkami.

Jednocześnie Bokser jest nieufny wobec obcych, w razie konieczności obroni rodzinę z pełnym poświęceniem. Pomimo tego nigdy nie reaguje agresją niesprowokowany. Jeśli jego człowiek da mu znać, że zagrożenia nie ma, ten chętnie zawrze nową przyjaźń.

Bokser jest silny i zwinny, potrzebuje sporo aktywności fizycznej, a także przyjacielskiej tresury. Jego króciutka sierść nie wymaga dużo pielęgnacji. Wspaniale nad się dla Twojej rodziny, jeśli lubicie dobrą zabawę i podoba wam się charakterystyczny wygląd Boksera.

Rasa to nie wszystko.

Podkreślam, że psa każdej rasy należy konsekwentnie wychowywać, tak aby stał się łatwy we współżyciu z rodziną. Rasa pieska daje mu pewne predyspozycje, o których napisałem, ale pamiętaj, że na charakter psiaka olbrzymi wpływ ma jego osobowość oraz właśnie odpowiednia tresura.

Lista ras dużych psów nadających się dla rodziny, którą Ci zaproponowałem, jest jedynie moją opinią. Nie wątpię, że inne rasy mogą równie dobrze nadawać się do życia rodzinnego. Jednak wyżej wymienione mają moim zdaniem najlepsze predyspozycje do bycia bezproblemowym psem rodzinnym. Jeśli marzysz o innej rasie, idź za swoimi marzeniami, ale pamiętaj, że to ty jesteś odpowiedzialna za zachowanie Twojego psa, a nie jego rasa.

Może zainteresuje Cię artykuł: Mały pies rodzinny – 5 idealnych ras.

Jakąkolwiek rasę pieska wybierzesz, albo już masz, najważniejszy jest jego regularny trening, podparty wiedzą.

Życzę Ci pięknej relacji z pieskiem,


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *