Jak znaleźć imię dla psa, gdy masz za mało, albo za dużo pomysłów?

Imię dla psa przysparza niekiedy kłopotów. Często trafiam na różnych forach, na pytanie “jakie proponujecie imię dla mojego pieska?”, ze wstawionym zdjęciem psiaka. Najczęściej odpowiedzi forumowiczów niewiele pomagają, bo podają 1000 propozycji i znowu nie możesz się zdecydować.
Jest kilka zasad, które dobrze jest przestrzegać, podczas wyboru imienia dla psiaka.

Imię dla psa? Krótko, zwięźle i na temat!

Jasne, możesz nazwać psa “Don Żuan Pablo Carlos Valencia” albo “Bonifacy”, ale tak długie imiona nie będą łatwe w użyciu na co dzień. Dodatkowo trudno będzie nauczyć psa takiego imienia. Już po “Don Żuan” zapomni o co Tobie chodzi. Dlatego najlepsze są imiona jedno, maksymalnie dwu sylabowe. Tak czy inaczej, nawet, gdy wybierzesz długie imię, to z czasem będziesz używać jakiegoś skrótu, albo pseudonimu. Tak jest zazwyczaj.

Dobrze, jeśli imię ma w sobie dźwięczne głoski takie jak: dż, dź, r, ks, wr, az. Piesek łatwiej nauczy się i częściej będzie wyłapywał tego typu imiona.

Bądź kreatywna.

Znajdź w sobie artystkę i wymyśl wspaniałe, niepowtarzalne imię dla swojego zwierza. Ja generalizując pieski, często w żartach, używam imion Fafik albo Fąfelek. To bardzo miłe imiona, ale często spotykane. Twój piesek zasługuje na coś oryginalnego. Dzięki temu nigdy, na spacerze, nie pomyli się i nie pobiegnie do innej Pańci, gdy ta zawoła swojego Fąfelka.

imię dla psa
Oryginalne imię dla tego Pana? Hmmm, może Azor?

Coby się nie pomylił…

Zwróć uwagę, żeby imię pieska nie było podobne do popularnych komend. Jeśli piesek będzie nazywał się Ator, będzie mu się myliło z poleceniem aport. Nawet, jeśli ty zamiast komendy aport, będziesz używała np. przynieś, to inni właściciele psów, nadal będą często krzyczeli aport. Przez to w każdym parku, w którym psiaki będą bawiły się w aportowanie, Twój zwierz będzie zdezorientowany.

Czy to imię mu pasuje?

Nie musisz o to pytać psa. Po prostu fajnie, jeśli wybierzesz pasujące do danego pieska imię. Dziwnie, gdy wyżeł ma na imię Pulpet, albo na mastifa wołasz pimpek. Chyba, że ma być to przekorne imię dla tak zwanej zgrywy albo dla beki. W sumie to nawet zabawne, jeśli tak chcesz, to spoko.

Pamiętaj również, że maluśki szczeniaczek urośnie i będzie dorosłym psem, a imię zostanie z nim. Może się okazać, że na początku pasowało, a teraz jest dziwne. Przy wyborze zwróć też uwagę, na charakter psiaka i jego wygląd.

Tak lepiej nie nazywaj.

Nie nazywaj psa Rysiek, bo jak się okaże, że wprowadzi się do Twojego bloku Pan Ryszard, to będzie nieswojo wyprowadzać psa.
Rysiek! Noga! Rysiek, idziemy na spacerek.
No Rysiu, dalej rób kupkę, Pańcia czeka.
Rysiek! Znowu zsikałeś się na schodach!?”

Ogólnie nie polecam. Zawsze w parku można trafić na jakiegoś Ryśka. Najgorzej jak typ ma dwa metry, sto kilo wagi, a jego tatuaże świadczą o bliskim związku z zakładami penitencjarnymi. No chyba, że Twój Bernardyn, też ma sto kilo wagi, wtedy pewnie problemu nie będzie.
Kiedyś sam tak nazywałem psy i już tak nie nazywam psów. Po prostu pogódź się z tym.

Nie warto też używać imion wulgarnych, nawet jeśli to zabawne. Ogólnie po prostu zwróć uwagę, żeby w żadnym wypadku nikogo nie obrazić.

Gdzie szukać imion?

Jedyne ludzkie imiona, które możesz nadać psu to te, które już dawno wyszły z powszechnego użycia. Fajne imiona możesz znaleźć w swoich ulubionych książkach, czy serialach, najlepiej fantasy, albo science fiction. Na Internecie znajdziesz, także listy imion specjalnie dla psów.

Na spokojnie.

Dasz sobie radę i na pewno coś wymyślisz. Nie przejmuj się zanadto, w razie potrzeby zawsze możesz zmienić pieskowi imię. Na pewno się przyzwyczai. Podobnie jest z pieskami ze schroniska, adoptowane, które już mają imiona. Jeśli pieskie imię Ci nie pasuje, po prostu je zmień. Twój psiak zaakceptuje nowe imię, pieski nie utożsamiają się z imionami tak jak my, więc nie ma sprawy. Mimo wszystko nie rób tych zmian za często, wybierz coś i się tego trzymaj.

Podobnie jest ze szczeniakami z hodowli rasowej. Zazwyczaj mają już nadane imiona, często długie i dziwne. Szczeniaczek nie ma pojęcia, jak się nazywa. Wołaj go jak chcesz, to tobie ma być wygodnie używać jego imienia. Jego formalne imię zostaw na wystawy.

Ciekawym jest, że hodowcy psów rasowych, nadają imiona szczeniaczkom z jednego miotu, na tą samą literę alfabetu. Kolejność alfabetyczna nie ma znaczenia i pierwszy miot suczki może być równie dobrze na literę G, a drugi na B. Ponadto, imię psiaka z takiej hodowli składa się z dwóch członów – z właściwego imienia, które jest napisane wielkimi literami i z przydomka hodowlanego.

Sprawdź ciekawy artykuł: Jak dbać o miskę dla psa? Większość robi to źle!

Ja nazwałem moją Fibi na cześć mojej ulubionej bohaterki serialu Przyjaciele – Phoebe (czyta się Fibi). Oprócz właściwego imienia mówię też na nią: Fibiątko, Fibencja, Fajdolnica, Maluchu, Głupolku, Fibeuszek. Tak to wygląda u mnie, a jak ty nazywasz swojego pieska? A może dopiero planujesz imię? Jakie?


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *