Stary pies – możesz opóźnić proces starzenia!

stary pies w okularach

Czy ty wiesz, że ze starością to nie jest tak, że każdy się starzeje swoim tempem i nie mamy na to wpływu? Wiadomka, z wiekiem u psa następują zmiany w mózgu i w procesach myślowych. Stary pies może nie ogarniać codzienności z taką łatwością, jak kiedyś. Niestety psy starzeją się zatrważająco szybko. Praktycznie każdy z nas, właścicieli psów, doświadczy prędzej, czy później “starości” swojego VIP’a. Ale jest też dobra wiadomość! Procesy starzenia można opóźniać!

Wiesz na jakim etapie jest VIP? 7 etapów rozwoju psa, sprawdź na jakim etapie jest Twój!

Stary pies – co to właściwie oznacza?

No dobra, ale od kiedy można powiedzieć o psie, że jest stary? Pewnie słyszałaś, że 7 lat ludzkich odpowiada jednemu rokowi życia psa. Nie jest to do końca prawda. W pierwszym roku życia Fąfelek rozwija się nad wyraz szybko. Z tego powodu ten pierwszy rok powinien być liczony, jak 16 ludzkich lat. Drugi rok życia psa to około 8 ludzkich lat. Wychodzi na to, że pies dwuletni jest na poziomie rozwoju podobnym do ludzkiego dwudziestoczterolatka. Czyli roczny pies to nastolatek, a dwuletni to dorosły, młody pies. Od tego momentu, każdy rok życia psa odpowiada mniej więcej 5 latom życia człowieka.

OK, ale kiedy możemy mówić o człowieku, że jest stary?

No niewiadomka. Każdy człowiek czuje się “staro” w innym wieku. A w ogóle, to w młodym ciele młody duch i niektórzy nigdy nie są starzy – to fakt. Ogólnie temat jest bardzo ciekawy, każdy człowiek rozumie starość inaczej.

Fajny artykuł na temat ludzkiej starości można przeczytać na synergiczni.pl.
Pozwolę sobie zacytować fragment:

Według naukowców z Pew Research Center w Stanach Zjednoczonych, którzy przebadali 3000 osób między 18. a 65. rokiem życia, początek starości różni się w zależności od tego, kto wypowiada się w tej kwestii. Dla większości osób poniżej trzydziestki starość zaczyna się po 60. urodzinach, ludzie w wieku od 30 do 49 lat za seniorów uważają osoby po siedemdziesiątce, ci między 50. a 64. rokiem życia przesuwają próg starości na 72 lata, a respondenci, którzy skończyli 65 lat umiejscawiają go w wieku 74 lat. Co ciekawe, inne badanie pokazało, że wśród ludzi powyżej 75 roku życia, tylko 35 proc. z nich stwierdziło, że czuje się staro.

Z powyższego artykułu dowiadujemy się również, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uznaje 60 rok życia człowieka za początek starości. Jak na mój gust trochę za wcześnie. Niektórzy uważają człowieka za starego, gdy przechodzi na emeryturę. Inni mówią, że gdy masz już wnuki to jesteś stary. No normalnie niewiadomka, co o tym myśleć.

Nie chcąc nikogo urazić, przyjmę w tym artykule, że starość rozpoczyna się od 70 roku życia. Chociaż osobiście uważam, że starość można przeskoczyć i umrzeć młodym. Wystarczy pozytywne podejście do życia, aktywność, uśmiech i chęć do realizowania samego siebie. Moja instruktorka jogi ma ponad 60 lat, jest super wygimnastykowana, zawsze uśmiechnięta i korzysta z życia, zamiast zastanawiać się, kiedy pojawi się starość.

Jeżeli pierwsze dwa lata życia psa to 24 lata ludzkie i każdy kolejny rok to 5 lat ludzkich, to 12 letni pies ma 74 ludzkie lata. Możemy przyjąć w takim razie, że 12 letni Fafik jest to już stary pies. Oczywiście są to obliczenia bardzo uproszczone. Olbrzymie rasy psów, które dożywają do 10 lat, będą na pewno miały starość szybciej, niż rasy mniejsze.

Starzenie się, o co w tym chodzi?

Nie wiadomka, dlaczego psy się starzeją. Po prostu Fąfelkowe ciało zużywa się powoli, aby na końcu zemrzeć. Przykra, ale naturalna sprawa. Może w temacie psiej śmierci zaciekawi Cię ten artykuł: Co zrobić z ciałem psa? Śmierć psa, bądź gotowa.

stary pies
Że niby ja wolniej myślę?
Wolnego! To raczej ty zapominasz wydawać komend!
Albo coś…

Z wiekiem sprawność psiego mózgu i układu nerwowego zmniejsza się. Nawet waga mózgu jest coraz mniejsza. Fafik traci pewne fragmenty komórek nerwowych ( te komórki to dendryty i aksony, zapamiętaj, to ważne!), które odpowiadają za łączność między komórkową. Czyli na starość komórki “tracą zasięg”. Dlatego stary VIP wolniej ogarnia sprawy, które nigdyś załatwiał od łapy, czy też od ręki.

Również na skutek starzenia, zmniejsza się szybkość przekazu informacji pomiędzy poszczególnymi obszarami układu nerwowego. U młodego psa impuls nerwowy zasuwa z prędkością około 360 km/h. U psiego starca ten sam impuls ślamazarzy się w tempie 80 km/h. Powyższe informacje powinny dać Ci do myślenia, jeśli masz starego VIP’a. Jeżeli wykonuje polecenia, które są mu znane, z opieszałością, to wcale niekoniecznie musi znaczyć, że ma Cię w nosie. On po prostu wolniej myśli.

Jak sprawić, aby stary pies pozostał sprawny umysłowo dłużej?

Aby opóźnić starzenie się mózgu, trzeba stale dostarczać mu zmiennych bodźców zmysłowych. Czyli musisz pobudzać Fafikowe zmysły wzroku, dotyku, słuchu i węchu. Pomaga w tym na przykład Aktywny spacer z psem. Spraw, aby psi senior się nie nudził. Pokazuj mu nowe miejsca, zabieraj na ciekawe spacery, kup mu nowe, fajne zabawki. Mimo, że rutyna dobrze wpływa na poczucie bezpieczeństwa u psa, to nie wszędzie tę rutynę warto stosować. Urozmaicenia dobrze wpłyną na Twojego starego VIP’a.

pies z patykiem
Jestem stary pies, ale jary.
Nawet bardzo jary!

Starzenie opóźni również pobudzanie mózgu poprzez podejmowanie przez psa decyzji, rozwiązywanie problemów, naukę nowych rzeczy. To kłamstwo, że nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek. Wręcz przeciwnie, można, a nawet trzeba go ich nauczyć. Z mózgiem jest, jak z mięśniem, jeśli go nie używasz, traci sprawność i zanika. Dlatego, aby starość nie przyszła zbyt wcześnie, postaraj się nie zaniedbywać ciekawych aktywności ze swoim VIP’em. Nawet jeśli pies jest jeszcze młody, to trening, zabawa węchowa, aktywny spacer, sprawią, że proces starzenia znacznie zwolni.

Badania na szczurach pokazują, jak można zatrzymać, a nawet cofnąć degenerację mózgu. Profesor psychologii William Greenough wziął stare, otyłe szczury, które całe życie spędziły w laboratoryjnych klatkach i przeniósł je do lepszych warunków. W nowym miejscu szczury miały wesołą emeryturkę. Mogły tam znaleźć różnorakie huśtawki, drabinki, zabawki, zjeżdżalnie, ogólnie szczurze wesołe miasteczko. Na dodatek wrzucono tam garść młodych szczurów – pełnych werwy i energii.

Okazało się, że szczury z wesołego miasteczka stały się aktywniejsze, bardziej zadowolone i sprawniejsze. W porównaniu ze swoimi kolegami, którzy zostali w starych klatkach laboratoryjnych, miały znacznie większą liczbę połączeń nerwowych w mózgu. Liczba tych połączeń wzrosła z 25% do aż 200%.

Jak widać, nawet u starych zwierząt mogą tworzyć się nowe połączenia nerwowe. Biorąc pod uwagę wyniki eksperymentu, możemy założyć, że psi mózg należy stymulować poprzez zabawę i kontakt z młodszymi Fafikami.

Dieta bogata w antyoksydanty polepsza sprawność umysłową psa.

Z wiekiem zachodzą w mózgu zmiany biochemiczne, które prowadzą do osłabienia pamięci i zdolności uczenia się. Badacze ustalili, że jedną z przyczyn tych zmian jest słabsza praca mitochondriów (to takie małe struktury, które produkują energię). Skutkiem tego w komórkach pojawia się coraz więcej tzw. wolnych rodników, czyli niesparowanych atomów. Wolne rodniki niszczą strukturę innych komórek, a nawet doprowadzają do ich śmierci. Starość to nic innego, jak zniszczone komórki, więc szybko podstawiamy pod wzór: organizm + wolne rodniki = starość.

Uff, na szczęście jest na te wolne rodniki sposób, mianowicie antyoksydanty (przeciwutleniacze). Są to związki chemiczne, które hamują reakcję utleniania i neutralizują wolne rodniki. Przeciwutleniacze występują w wielu produktach spożywczych, między innymi w formie witamin: C, E, A. Również niektóre barwniki, zwane karotenoidami wykazują działania antyoksydacyjne. Najbardziej znanym takim barwnikiem, jest beta-karoten, który znajduje się w: marchwi, słodkich ziemniakach, papryce czerwonej, pomidorze, szpinaku, arbuzie, moreli, dyni, brzoskwini, oraz papai.

Inne dobre źródła antyoksydantów dla VIP’a:

  • brokuły,
  • surowa kapusta,
  • ziemniaki,
  • świeży łosoś,
  • mięsa ryb,
  • natka pietruszki,
  • zielone warzywa liściaste – sparzone lub ugotowane na parze.

Pomyśl o sobie

Wszystkie te porady dotyczące stymulacji umysłowej i diety bogatej w przeciwutleniacze, mogą pomóc również Tobie. Nasze organizmy nie różnią się, aż tak znacząco od innych ssaków. Psy, szczury i ludzie starzeją się podobnie i te same rzeczy mogą im pomóc. Dlatego zachęcam Cię: jedz dużo zielonych warzyw i stymuluj umysł poprzez naukę nowych ciekawostek na blogu Czerwonego pieska!

Zrób coś dla siebie: Dlaczego spacer z psem, to najlepsza rzecz jaką możesz dla siebie zrobić?

Ciepło Cię pozdrawiam,


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *