Top 4 sposoby na podniesienie poczucia bezpieczeństwa u psa.

Czy czujesz się bezpiecznie? Wstajesz codziennie rano i nie czujesz lęku? A Twój pies, jak myślisz, ma poczucie bezpieczeństwa, czy nie? Zdajesz sobie sprawę, że pies tak jak ty potrzebuje czuć się bezpiecznie? Każda żywa istota tego potrzebuje.

Poczucie bezpieczeństwa to nic innego, jak brak lęku przed codziennym życiem. Normalnie wstajesz i wiesz, co masz robić, gdzie iść i wiesz, że nie spotka Cię żadna krzywda, bo to dzień jak co dzień. Twój pies też potrzebuje tej wiedzy.
Potrzebuje ładu i porządku w swoim życiu.

Gdy pieskowi brak poczucia bezpieczeństwa, będzie nieszczęśliwy, sfrustrowany, bojaźliwy. Trudno nawiązać zdrową relację z kimś, kto bez przerwy czuje się zagrożony. Nie wspominając o jakimś szkoleniu, jak wiadomo, żeby się czegoś nauczyć, trzeba być zrelaksowanym i spokojnym.

W poprzednim poście ,,Murowany sposób na przywołanie psa.”, wspominałem o kreatywnej zabawie i wystrzeganiu się monotonnych spacerów. Należy urozmaicać życie psa na ile to możliwe,
ale ale,
pewne sprawy powinny być nuuudne jak flaki z olejem i przewidywalne jak wyniki wyborów. Dzięki stabilności w niektórych aspektach życia, pies zyskuje właśnie poczucie bezpieczeństwa.

Jak sprawić, żeby Fafik miał wysokie poczucie bezpieczeństwa?

1. Żarełko i pićku.

Zacznij brachu/siostro od prostych rzeczy, które możesz zrobić bez wysilania mózgownicy.
Żarło dawaj pieskowi zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze. Dzięki temu nie będzie się martwił, że zemrze z głodu, bo wie, o której będzie lancz i gdzie go znaleźć. Nie pozwól nikomu przeszkadzać psu w jedzeniu, niech wie że to co w jego misce, to święte i nikt mu nie zabierze. Jak ty byś się czuł, gdyby ktoś bez słowa gmerał Ci w czasie posiłku, przy talerzu? Pies nie kuma, że tylko poprawiasz miskę, albo akurat obok sprzątasz. Daj mu te pięć minut dla siebie i odczep się.

To samo tyczy się wody, zadbaj żeby ona zawsze była i zawsze była tam gdzie zawsze – zawsze, zawsze.
Doświadczenie w pracy z końmi, pozwoliło mi zauważyć różnice w zachowaniu tych zwierząt, gdy mają dostęp do siana i wody cały czas i gdy jest im to wydzielane przez człowieka w niewielkich porcjach. Konie, które zawsze miały dostęp do zasobów, były o stokroć spokojniejsze od tych, które miały jedzenie i wodę tylko kilka razy dziennie. Te drugie często walczyły ze sobą, robiły się niespokojne, gdy zbliżała się pora karmienia i dało się jasno zauważyć brak poczucia bezpieczeństwa.

Podobnie jest z psami, dla zwierząt jedzenie i woda, to elementy niezbędne do przeżycia. Nie rozumieją one, że masz w piwnicy 50 kilo karmy i nigdy im nie pożałujesz. Dla Twojego psa poczucie bezpieczeństwa to pełna micha!

2. Miejsce na spanko.

Zapewnij pieskowi jego prywatne miejsce w Twoim domu. Takie miejsce, że nawet jak ty będziesz coś chciał to musisz zapukać.
Legowisko jest takim miejscem, Azorek tam odpoczywa, mości się, relaksuje. Zabiera tam ulubiene zabawki, gryzaczki i smakołyczki. Moja Fibi zawsze jak ukradnie coś nielegalnego, na przykład miotłę, to zwiewa na swoje leżanko, bo wie, że tam moja jurysdykcja się kończy.

Fajnie jest wyścielić legowisko kocykiem, który w razie podróży, łatwo możemy zabrać ze sobą. Dzięki swojemu kocykowi, piesek będzie czuł się bezpieczny, nawet w obcym miejscu.

Postaraj się, żeby legowisko było w zacisznym miejscu, nie na przeciągu i nie tam gdzie jest duży ruch domowy. Uczul wszystkich domowników, żeby respektowali psie prawo do intymności, a wtedy poczucie bezpieczeństwa Twojego malucha, będzie na wysokim poziomie.

poczucie bezpieczeństwa u szczeniaka
Na swoim legowisku, z patykiem, skarpetką, gumową kiełbaską i butami Pana, czuję się bezpiecznie.

3. Reguły gry.

W Twoim domu muszą obowiązywać jednolite zasady. Ustal je raz i trzymaj się ich kurczowo. Chcesz, żeby pies nie wchodził do łazienki? Nie ma sprawy zabroń, ale od tej chwili zabraniaj zawsze. Twoja rodzina też musi zabraniać. Cały świat musi zabraniać psu wejścia do łazienki!
Zasady muszą być sztywne, bo Twój pies nie czai, że gdy zażywasz relaksującej kąpieli z bąbelkami, to lubisz głaskać go po głowie, a gdy akurat robisz dwójkę, to przy nim nie możesz się skupić.

To samo się tyczy wszelkich reguł w Twoim domu. Przestrzegajcie ich, a pies będzie wiedział, co można, a co nie można. Dzięki temu będzie czuł się bezpiecznie, bo jest pewny, że gdy zasad przestrzega, to nie spotka go kara.
I jest też pewny, że gdy napije się wody z kibla, to właśnie złamał zasadę i musi zwiewać na legowisko!

4. Dobry przewodnik

O przewodniku pisałem już tutaj i będę pisał o nim często, bo to podstawa podstaw. Jak pies ma przewodnika, co może mu ufać, lubi go i wie czego może się po nim spodziewać, to czuje się bezpiecznie.


Ty wyzwalaj poczucie bezpieczeństwa!
Ty bądź bezpieczną przystanią!


Jak piesek przychodzi do Ciebie bo się czegoś boi, to nie popychaj go w stronę strasznej rzeczy. Pociesz go i zachęć do odwagi, ale nic na siłę. Bądź ostoją.
Dzisiaj na spacerku z Fibi podbiegły do nas konie, mimo że były za ogrodzeniem, mała się wystraszyła. Widziała je już wiele razy, ale nadal im nie ufa. Z jej perspektywy są dziwaczne i olbrzymie. Od razu schowała się za moje nogi, co jest dla mnie nagrodą, bo to znaczy, że to we mnie szuka oparcia. Poczekałem, żeby oswoiła się z sytuacją, a następnie podszedłem krok w stronę koni, a ona ze mną. Tyle mi wystarczyło, dla niej to wspaniały krok naprzód. Z dnia na dzień przyzwyczaja się do nich bardziej. Poszliśmy dalej, już bez strachu, ciesząc się swoim towarzystwem.
Gdybym ciągnął ją tam na siłę, nie byłbym przewodnikiem, ale oprawcą.
Przewodnik przewodzi, więc przewódź!

Poczucie bezpieczeństwa, powinno być Twoim priorytetem we wspólnym życiu z psem. Zrób wszystko co w twojej mocy, żeby Twój piesek czuł się dobrze.


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line: "Jak skutecznie wychować psa, aby był grzeczny w życiu codziennym i aby zajęło to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 e-booki w prezencie!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *