6 powodów dla których trening nie działa

Nasze psy i my to żywe, czujące istoty, a nie zaprogramowane roboty. Na nasze działanie ma wpływ wiele czynników – zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, środowisko i wiele innych rzeczy. Czasem coś nam nie wychodzi. I TO JEST OK! Trening czasem nie idzie. ale co z tym zrobić?

Diagnoza

Skoro OK, to czy powinniśmy coś zrobić, czy może po prostu usiąść i przeczekać? Ha! Czasem przeczekanie to nie jest zły pomysł, ale od siedzenia problemów nie rozwiążemy – chyba, że problemem jest zmęczenie 😉

Co sprawia, że praca z psem idzie jak po grudzie, że mamy regresy, frustracje? Popatrz na te obszary.

Ból/dyskomfort

Pracuj z psem zdrowym. Bóle stawów, mięśni, choroba, a nawet szczepienie, to kwestie, które mogą sprawić, że praca z psem nie idzie jak należy. Na trening wpływ ma też to, czy pies jest głodny/najedzony albo czy zaspokoił potrzeby fizjologiczne. Pamiętaj, żeby o tym pamiętać przed zaczęciem sesji treningowej.

Środowisko

Czy nie zaplanowałaś treningu w zbyt hałaśliwym i zatłoczonym miejscu? Czy macie wystarczająco dużo przestrzeni? Celem treningu jest to, żeby nasz pies słuchał nas zawsze i wszędzie, ale jest to cel, czyli nie osiągniemy tego od razu. Wrzucając psa w zbyt trudne środowisko, sprawiamy, że pies skupia się na bodźcach, a nie na treningu.

Trening – przygotowanie

Gdy ćwiczysz, to wiesz, że elementem treningu jest rozgrzewka, że czasem zanim zaczniesz biegać, to sobie maszerujesz, na zmianę biegasz i chodzisz. Pomyśl o pracy z psem, jak o każdym treningu. Najpierw proste rzeczy – potem trudne, a na koniec wyciszenie. 🙂

Więź/partnerstwo

Czy jesteś dla psa zrozumiała – czy Twoje polecenia są jasne i zrozumiałe, czy pies musi się domyślać, o co Ci chodzi? Czy spędzasz z psem czas poza treningiem? Psy się bardzo chętnie uczą w obecności osób, które są dla nich zrozumiałe i które lubią. Nie bądź tylko surowym nauczycielem, ale przede wszystkim szczęśliwą przewodniczką.

Emocje

Dzisiaj powszechnie akceptowanym faktem jest, że psy posiadają zdolność do odczuwania emocji. I całe szczęście! Kiedyś odmawiano psom zdolności do ich odczuwania. Nadal nie wiemy co prawda, w jaki sposób psy odczuwają i jak reagują na różne emocje, ale obserwujemy często, że strach, czy pobudzenie znacząco wpływają na proces nauki. Wpływają więc na skuteczny trening. Dotyczy to emocji Twoich i emocji psa!

Powtórki

To typowa techniczna przyczyna dlaczego trening nie działa. Znasz takie powiedzenie, że trening czyni mistrza? Oznacza to, że nie wystarczy zrobić ćwiczenia raz w domu. Musisz z psem ćwiczyć komendy w różnych warunkach i wiele razy, żeby pies nauczył się zadania. Ale, uwaga! Czasem nadmiar powtórek też nie jest dobry. Gdy pies się nudzi, a Ty każesz mu powtarzać w kółko najmniej ulubione zadanie, to zamiast je poprawić i utrwalić, możesz zepsuć. Bo pies je znielubi. MIałaś najmniej ulubiony przedmiot w szkole? Pamiętasz jak do niego podchodziłaś?

zabawa z psem

Do dzieła!

Jak zidentyfikujesz, który punk (lub punkty) jest największą przeszkodą w waszym treningu, to możesz nad nią popracować i wrócić do pracy.
Jak to zrobić?

  • Psa coś boli, jest głodny – udaj się do weterynarza, nakarm
  • Robisz za mało powtórek – zaplanuj trening na nowo
  • Więź – baw się z psem, a nie tylko wymagaj

Bądź wyrozumiała dla psa i dla siebie!


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line "Jak wychować psa, aby był grzeczny z życiu codziennym": Kliknij tutaj, aby się zapisać.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Czerwony piesek
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.