7 podstawowych potrzeb psa, które musisz zaspokoić.

potrzeby psa

Potrzeby psa powinny być bardzo ważne dla szczęśliwego, ludzkiego przewodnika. Ale, ale, jak je zaspokoić, gdy nie masz pojęcia jakie są najważniejsze? Jesteś pewna, że dajesz swojemu zwierzowi wszystko, czego potrzebuje?

Zrozumienie i zaspokojenie psich potrzeb jest fundamentem do zdrowej relacji psa z człowiekiem. Wyobraź sobie, że jesteś głodna, albo niewyspana, czy miałabyś ochotę na rozwijanie relacji społecznych? Wspólną rozmowę, albo okazywanie miłości? Nie sądzę, prędzej gmerałabyś w lodówce, albo wkurzała się na wszystko.
Wiadomka, każdy psiak ma swoje indywidualne poczeby, ale niektóre z nich są wspólne dla wszystkich Canis familiaris.

Najważniejsze potrzeby psa:

1. Żarełko.

Jasne jest chyba, że psa czeba karmić. To wiedzą wszyscy, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę czym. Musisz kochana, zrozumieć, że Twój Fafik, to nie człowiek, pomimo że też lubi oglądać seriale i jeść naczosy. Piesek potrzebuje diety dostosowanej do swojego układu pokarmowego i absolutnie nie może on szamać tego samego co ty.

Psiak jako zwierzę drapieżne potrzebuje większej ilości białka i tłuszczu odzwierzęcego i błędem jest karmienie go nadmierną ilością węglowodanów. Czyli, jeśli po obiadku Twój synek zostawił kartofelki, a zjadł kotlecika (bo tak mu kazałaś), to nie znaczy, że te ziemniaczki może dojeść pies!

Ważne, żeby Twój zwierz dostawał karmę pełno-porcjową, dobraną specjalnie do jego potrzeb. Chyba, że karmisz go surową dietą BARF i sama dbasz o odpowiednią ilość składników odżywczych w jego diecie. Może pomocny będzie artykuł Oto sposób na znalezienie optymalnej karmy dla psa.
Pamiętaj też, żeby Twój piesek miał zawsze dostęp do czystej wody, szczególnie, gdy karmisz go suchą karmą, albo pies przebywa na dworze.

Co do tematu jedzenia, zwróć uwagę, żeby zapewnić psu coś do gryzienia, żucia i rozszarpywania, gdyż są to także jego podstawowe potrzeby. Dzięki nim piesek radzi sobie z frustracją i stresem w sposób naturalny. Szczególnie, gdy karmisz Fąfelka gotową karmą, zapewnij mu jakieś naturalne gryzaki np. kopyta wołowe, sarnie uszy, kurze łapki.

2. Spanko.

Niewyspany piesek jest smutny i nie ma energii na harce. Dorosły pies potrzebuje około 14 – 16 godzin snu na dobę, szczenięta i stare psy nawet 18 – 20 godzin na dobę. W czasie snu organizm pieska regeneruje się, a mózg zapamiętuje wspaniały, pozytywny trening z Pańcią.

Ważne, żeby Twój pies miał na tyle duże legowisko, aby mógł bez problemu położyć się na boku i wyciągnąć łapki. Tylko w takiej pozycji wejdzie w fazę REM snu, która wpływa na proces uczenia się i podczas, której pies miewa sny. Co mu się śni? Mojej Fibi śni się zazwyczaj, że poluje na antylopy, albo zjada te rzeczy, których ja zabraniam jeść.

Piesek jako stworzonko społeczne, lubi spać z innymi członkami sfory. Jeśli masz dwa zwierzaki, to możesz pozwolić im spać razem, a jak lubisz to śpijcie wszyscy razem. Poprawi to komfort Twojego pupila. Ja nie mogę spać, gdy mnie ktoś dotyka, więc Fibi sypia na swoim łożu sama. Ale, jak ona chrapie…

3. Poczucie bezpieczeństwa.

Żeby psiak czuł się jak pod ochroną najlepszego bodygarda, trzeba zapewnić mu kilka rzeczy.
Pierwsze to miejsce, w którym nikt nic od psa nie chce, miejsce gdzie piesek odpoczywa i ma swój azyl. Legowisko, klatka albo buda, ważne żeby było dość miejsca, wygody i ciepła.
Druga sprawa – dobry, szczęśliwy przewodnik. Pies, który ma ludzkiego, zaufanego szefa, czuje się bezpiecznie. Ważna jest wspólna komunikacja, zrozumienie i budowanie relacji w oparciu o metody szkolenia pozytywnego.
Trzecia rzecz to jasne zasady i granice. Jeśli pozwalasz pieskowi na wszystko, to nieświadomie czynisz mu krzywdę. On lubi świadomość, że świat jest przewidywalny i za dobre uczynki jest nagroda, a za złe nie ma nagrody.

Więcej na temat poczucia bezpieczeństwa w artykule: Top 4 sposoby na podniesienie poczucia bezpieczeństwa u psa.

4. Aktywność fizyczna i zabawa.

Psiak, żyje po to by być w ruchu, po to się urodził i chce wykorzystywać swoje wspaniałe ciało do polowania, biegania, niuchania, skikania. Gdy pies dokazuje w jego organizmie wydzielają się hormony szczęścia, wpływają one na dobre samopoczucie. Dzięki codziennej dawce ruchu, pies jest zdrowy fizycznie i psychicznie.

Potrzeby psa - ruch na świeżym powietrzu
Właśnie tak wykorzystuje swoje małe ciałko Fibi.

Bez codziennych spacerów i wyzwań psiak marnieje. Zaczyna się psia niegrzeczność pod postacią gryzienia butów, skikania na gości, godzinnego szczekania itp. Dlatego niezbędne są spacerki i zabawy. Zabawa dodatkowo wzmacnia naszą więź z psem, dzięki niej psio-ludzka miłość rozkwita. Więcej o zabawach z psem:
Jak bawić się z psem szarpakiem?
Jak Ty się bawisz z psem? Możee zapasy…?

5. Stymulacja umysłowa.

Stymulacja umysłowa, to potrzeba ciągle nowych wyzwań i doznań. Dzięki zaspokajaniu tej potrzeby, psiak się nie nudzi. Dlatego tak ważne są codzienne spacery, podczas których pies ma okazję powąchać okolicę i zobaczyć coś nowego. Możesz także pobawić się z psem w zabawy węchowe, albo uczyć go nowych sztuczek. Zmuś swojego zwierza do myślenia, niech najpierw usiądzie, potem aportuje, potem znów siad i leżeć, podać łapę itd. Proś często o coś innego, niech pies nie spodziewa się kolejnej komendy. Dużo nagradzaj smakołykami i baw się dobrze!
Pamiętaj, to że pies ma dużo zabawek i ogród do dyspozycji, to wcale nie znaczy, że jego potrzeba stymulacji umysłowej jest zaspokojona. Piesek poczebuje wciąż nowych wyzwań i bodźców!

6. Pielęgnacja.

Ależ pielęgnuj swojego psa! Naturalnym dla psów jest wylizywanie się i tarzanie. Dlatego wylizuj swojego psa przynajmniej dwa razy w tygodniu i tarzaj się z nim codziennie. Albo zamiast tego, jeśli wolisz, czesz go szczotką, głaskaj i pozwól mu się wytarzać w samotności. Będzie szczęśliwy.
Pamiętaj również o przycinaniu pazurków, dbaniu o uszy i zęby, a także zabezpieczeniu pieska przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

7. Popęd płciowy.

Niekastrowane pieski i suczki bardzo pragną się rozmnażać i produkować malutkie szczeniaczki. Niestety nie możemy niekontrolowanie im na to pozwolić, bo właśnie z tego powodu rośnie liczba bezdomnych, smutnych piesków. Na szczęście kastracja pozwala wyeliminować tę potrzebę. Niestety niesie ona ze sobą również zagrożenia, na które musimy zwrócić uwagę. Więcej o plusach i minusach kastracji: Kastracja – zalety, wady, czy i kiedy to zrobić?.

Niestety niekiedy z powodu niezaspokojenia popędu płciowego pieski zachowują się niedobrze: uciekają, piszczą, wyją albo gwałcą przedmioty do tego nieprzeznaczone.

Zwróć uwagę na rasowe i osobiste potrzeby psa.

Każda rasa psów była hodowana w jakimś celu, z tego powodu pewne rasy będą potrzebowały konkretnych rozrywek bardziej niż inne. Retrievery będą chciały zawsze coś nosić, teriery kopać dołki, bordery ganiać za owcami (więc pilnuj swoich owiec), a husky i malamuty biegać. Zwróć szczególną uwagę na potrzeby “rasowe” Twojego psa i zaplanuj mu rozrywki, które zaspokoją te potrzeby.

Pamiętaj, każdy pies ma swoją osobowość, nikt nie zna Twojego Fąfelka, jak ty sama. Dlatego to ty wiesz najlepiej czego w pierwszej kolejności on potrzebuje. Zaufaj swojemu instynktowi, nie wszystko wyczytasz w mądrych artykułach, takich jak ten (ale wyczytasz dużo, także subskrybuj Czerwonego pieska). Kochaj swojego pieska i bacznie mu się przyglądaj, a na pewno zauważysz, czy czegoś potrzebuje.

Ściskam Cię mocno,


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Discover more from Czerwony piesek

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading