Pies kładzie się na widok innych psów? Ale dlaczego?

Czy zdarza się, że podczas spaceru Twój Fafik nagle kładzie się na ziemi na widok innych psów lub ludzi? To może być dość uciążliwe, zwłaszcza gdy wokół dużo się dzieje – inne psy, ludzie, ruch miejski. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego pies kładzie się na widok innych psów? Podzielimy się z wami przyczynami problemu.

Przyczyny dla których pies się kładzie

Wiele psiaków nie ufa obcym ludziom i psom. Jedne popatrzą na nieznane, podejdą, obwąchają, inne wolą “przytulić się do ziemi” i wyczekiwać, co dalej się wydarzy. To jakby dawało im czas na przemyślenie strategii, czy to lepiej uciekać, walczyć, czy raczej się przywitać. Wynika to z tego, jak pewny siebie jest dany pies, jakie ma doświadczenia. Częściej kładą się młode psy.

Strach

Gdy Fafik leży nieruchomo na ziemi, może to oznaczać, że czuje się nieswojo w towarzystwie innego czworonoga. To jakby powiedział: “Hej, może nie zbliżaj się tak bardzo, ok? Proooszę, omiń mnie”. Jest to prośba o dystans. Często towarzyszy jej popiskiwanie, pies mogę się kłaść przed Tobą – żeby też zatrzymać Ciebie i żebyście nie podchodzili do tego strasznego Fąfelka.
Pies może zastygnąć bez ruchu w tym leżeniu – wpatruje się tylko w zagrożenie, ale może też tarzać się, pokazywać brzuch. Są do dwie strategie związanie ze strachem – freeze i flirt (zamrożenie i flirtownaie). W tej pierwszej – pies nie może się ze strachu ruszyć, a w drugiej – pies udaje szczeniaczka, żeby pokazać, że jets całkiem niegroźny, nie ma złych zamiarów.

Bies się kładzie - strach

Demonstracja

Jednak nie tylko strach powoduje kładzenie się. Może być zupełnie odwrotnie i Fafik jest bardzo siebie pewnym psem. Wtedy kładzenie to jest zachowanem demonstracyjnym – położenie się oznacza: “To mój teren! Leżę tu, zostawiam tu mój zapach i nie waż się podchodzić. Mój jest ten kawałek podłogi i będę go bronić” Pies wtedy też wpatruje się w drugiego, ale nie kuli się nieruchomo, ale raczej wpatruje się mocno w drugiego psa w dumnej postawie.

Wymuszanie

Ta sytuacja ma miejsce, gdy Fafik zazwyczaj zna tego drugiego pieska. Wtedy kładzie się, bo bardzo chce spotkać tego drugiego psa. Czasem też zagradza Ci drogę, bo chce wymusić to spotkanie. Wtedy nie mamy ani strachu ani demonstracji, tylko takie: “No ale gdzie idziemy, ja tu się MUSZĘ przywitać i mam w nosie, co myślisz.”

Pies się kładzie - zabawa

Zachowania łowieckie

W sytuacji wysokiego pobudzenia, pies może kłaść się, aby przygotować się do pogoni. Można to zaobserwować, gdy Fafik i Fąfelek się znają, bawią razem i udają, że na siebie polują. Ale czasem może to nie być zabawa. A pies w wysokim pobudzeniu emocjonalnym spowodowanym nadmiarem bodźców może chcieć zaatakować drugiego.

Pies się kładzie – co z tym zrobić?

Teraz, kiedy już wiesz, czemu Twój pies kładzie się na widok drugiego, spacer stanie się bardziej zrozumiały i przyjemny.
Musisz tylko odpowiednio zareagować.
Kluczem jest umiejętność “czytania” psa – co mówi Twój Fafik? Jeśli jest nieśmiały i lękliwy to musisz go wspierać, ale nie tylko w sytuacji, gdy już leży na ziemi. To za późno. Ćwicz z psem np. sztuczki, nosework, buduj jego pewność siebie. Zapewnij stabilne kontakty z psami, które nie będą Fafika zastraszać. Pracuj nad komunikacją na smyczy – naucz psa, że może się oddalić, odejść, albo że zawsze może się zwrócić do Ciebie o pomoc. I przede wszystkim dbaj o psie potrzeby!
KLIK: 7 podstawowych potrzeb psa, które MUSISZ zaspokoić


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Discover more from Czerwony piesek

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading