Czy można zatkać uszy psu w sylwestra?

Strach zwierząt przed hukiem fajerwerków jest sprawą normalną. Pies nie czai bazy o co chodzi z tym nowym rokiem i dla niego Sylwester, to po prostu noc strachów.

Różne są reakcje na wystrzały noworoczne. Niektóre psy przestraszone uciekają pod meble, gdzie szukają bezpieczeństwa i ciszy. Mogą drżeć, ślinić się, wyć, szczekać, skomleć. Niektóre robią pod siebie ze strachu. Możesz sobie wyobrazić co czują takie stworzenia – dla nich świat się kończy, akopalipsa, armagagedon.

Twój pies może przejawiać agresję na skutek wybuchów, może też przestraszony uciec. Zadbaj w ten dzień szczególnie o bezpieczeństwo. Prowadź pieska tylko na smyczy, zabezpiecz wyjścia na ogród, upewnij się, że ogrodzenia są mocne i kompletne.

pies w sylwestra
Pies słyszy lepiej od człowieka, tym straszniejszy jest dla niego huk fajerwerków.

Jak można pomóc psu, w noc sylwestrową.

Po pierwsze, spacerek na bezpiecznej uprzęży, w znanym miejscu, najlepiej odludnym i odpsionym. Idźcie już z rana, wtedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś odpali niedaleko petardę. Nie żałuj w tym dniu czasu, jeśli odrobinę zmęczysz pieska, ten będzie później mniej panikował.
Pamiętaj jednak, że to nie intensywny wysiłek fizyczny jest najważniejszy. Dla psa najlepszą aktywnością na wyciszenie, jest węszenie. Dlatego bez pośpiechu, daj mu obwąchać każdą roślinkę i cokolwiek zechce. Nie forsuj tempa, jeśli z rana podniesiesz psu poziom adrenaliny, może on się utrzymać aż do późnej nocy.

Po drugie, spokojna atmosfera w domu. Ja wiem, że taka noc się zdarza tylko raz do roku i chcesz zaszaleć, ale…
przygotowuj się do tych szaleństw na spoookooojnie. Nie pompuj sztucznie atmosfery, przymierzając z pięcioma kuliżankami, sto różnych kiecek. Nie biegaj po chałupie jednocześnie robiąc sałatkę i makijaż. Pamiętaj nie jesteś sam! Uszanuj pieska i postaraj się zachować spokojną energię przez cały wieczór.

Wieczorkiem włącz cichą muzykę relaksacyjną. Podgłaśniaj ją co pół godziny i zostaw grającą przez całą noc, albo aż pójdziecie spać. Zagłuszy to odrobinę huk fajerwerków.

Przygotuj gryzaki, lizaki i maty węchowe, czyli to co nicponie lubieją najbardziej! Nie ma nic lepszego, niż zajęcie psiego móżdżku, ciekawymi aktywnościami. Spraw, żeby psiak nie miał czasu na strach. Lizanie, gryzienie i niuchanie działają relaksacyjnie, angażują umysł.

Możesz na psie legowisko położyć dodatkowe kocyki, żeby Fafik miał się w co zagrzebać. Zasłoń rolety i pozamykaj okna, postaraj się, żeby jak najmniej dźwięków i rozbłysków dotarło do Twojego domu.

Co możesz zrobić najlepszego dla psa w sylwestra?

Zostań w domu.
No chyba, że bardzo nie chcesz, to nie musisz.
Ale jakbyś mógł, to zostań. Piesek będzie spokojniejszy.
Jeśli zostajesz, to zachowuj się spokojnie. Gdy Twój Fąfelek potrzebuje wsparcia, daj mu je. Możesz delikatnie głaskać psiaka, masować. Nie jest prawdą, że w ten sposób wzmagasz jego reakcje. Gdy pies odczuwa strach, może potrzebować wsparcia swojego opiekuna. Oczywiście nie każdy pies będzie tego oczekiwał. Jeśli Twój VIP sam przychodzi prosząc o dotyk, daj mu dotyk. Jednak, jeśli Twój psiak czuje się gorzej, gdy go dotykasz i niepokoi się bardziej, to lepiej nie zmuszać go do kontaktu fizycznego.

Wspólna zabawa dla psa w sylwestra? Szarpak: Jak bawić się z psem szarpakiem?

Wyjazd na wieś z psem w sylwestra

Dobrym pomysłem byłoby w tym czasie zrobić sobie dwudniową wycieczkę na wieś. W spokojnej okolicy nawet jeśli będą jakieś fajerwerki, to będzie ich mniej i będą raczej w dalszej odległości. Jeśli masz taką możliwość polecam Ci znaleźć największą “dziurę” i zaszyć się tam ze swoim psem w sylwestra. Może poprosisz o nocleg rodzinę mieszkającą na wsi, albo popilnujesz komuś domu, gdy ten ktoś będzie balował?

Na prawdę warto wyjechać w spokojniejsze miejsce ze swoim Fafikiem. W środku miasta niestety huk i rozbłyski są dużo silniejsze, przez co zwierzaki są o wiele bardziej przerażone.

Farmakologia

Można również udać się do weterynarza i zapytać o prochy na uspokojenie. Zwróć jednak uwagę, aby leki były dobrze dobrane do Twojego zwierza i przestrzegaj zaleceń weta. Leki ziołowe mają łagodniejsze działanie i nie wywołują skutków ubocznych, ale należy zazwyczaj podawać je do kilku tygodni przed Sylwestrem. Warto również wziąć pod uwagę specjalne feromony, które można kupić na przykład w aerozolu. Mają działanie uspokajające.

Będzie dobrze, to tylko jedna noc w roku!
Życzę spokojnych szaleństw!

P.S. nie, nie można zatkać psu uszy, no coś ty…


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line: "Jak skutecznie wychować psa, aby był grzeczny w życiu codziennym i aby zajęło to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 e-booki w prezencie!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *