Co zrobić, gdy pies kopie dziury?

pies kopie dziury

Ostatnio byłem na konsultacji u klientki i jej 4 miesięcznego szczeniaczka labradora. Pierwsze pytanie jakie padło to: “Co zrobić, gdy pies kopie dziury?“. Trawnik zadbany, ładny, a tu szczeniaczek kopie dołki niewiadomo po co.

Dlaczego pies kopie dziury?

Pies kopie dziury, bo ma to w genach. Praprzodkowie psów, z których te ewoluowały miały w zwyczaju wykopywać nory, aby wić w nich gniazda i wychowywać młode. Dlatego ogólnie rzecz biorąc musimy uznać, że nasze Fąfelki lubią po prostu kopać, bo tak nakazuje im ich instynkt.

Jednak wiadomka, że współczesne psiaki nie wychowują młodych w norach, więc dlaczego nadal tak uporczywie kopią w ziemi?

Widzisz czynność kopania jest pewną potrzebą, którą pies ma i chce ją realizować. Nie każdy VIP będzie chciał kopać i każdy psiak może mieć różną potrzebę tego typu czynności.

Największą tendencję do kopania dziur będą miały psiaki, które były selektywnie hodowane właśnie w tym celu. Do tej grupy należą jamniki i niektóre teriery. Taki jamnik miał za zadanie wleźć do nory, w której chowało się jakieś zwierzątko, wywlec je i zabić. No, a jak norka była za mała, to wiadomka, że jamnik miał sobie ją rozkopać, aby się zmieścić.

Dlatego właśnie u niektórych psów poprzez hodowlę przez lata ludzie wzmacniali chęć i potrzebę kopania dziur.

Zobacz: 7 podstawowych potrzeb psa, które musisz zaspokoić.

Pies ma swoje powody.

  • W gorące dni pies często kopie dziury, aby znaleźć ochłodę w chłodnej ziemi.
  • Pies wyczuł jakieś zwierzątko pod ziemią (kreta, jaszczurkę itp.) i koniecznie chce zobaczyć, co to za stworzenie.
  • Fafik może chcieć zakopać w dziurze swoją ulubioną zabawkę, przysmak albo kość. Teraz nie ma na nią ochoty, ale później z pewnością mu się przyda. Woli ulokować swoje wartościowe fanty w skrytce, niż żeby się walały po podwórku.
  • Fąfelek może chcieć po prostu przejść na drugą stronę ogrodzenia, a akurat furtka była zamknięta. Rezolutny piesek stwierdził, że przekopie się po prostu na drugą stronę. Zdarza się tak często, gdy psiak nie ma zaspokojonej potrzeby eksploracji albo gdy w sąsiedztwie jest jakaś ponętna suczka w cieczce.
  • Suczka w ciąży nie mając innego schronienia może rzeczywiście kopać dziurę, aby wychowywać w niej szczeniaczki. Później może zasłonić taki dół ze szczeniaczkami własnym ciałem i maluchom będzie cieplej.
  • Pies kopie dziury, bo się po prostu nudzi. Jeżeli ma na codzień zbyt mało różnych aktywności, może znaleźć sobie tego typu zajęcie.

A co to takiego? Dlaczego pies ucieka z domu, z podwórka, ze spaceru?

Co zrobić, gdy pies kopie dziury?

To proste – naucz go kopać dziury!

Skoro już wiemy, że kopanie jest naturalną potrzebą psa i niektóre psy po prostu lubią to robić, to warto im to umożliwić. Jedyne co należy zmienić, to miejsce kopania.

Wyznacz VIP’owi miejsce na swoim podwórku, gdzie kopanie będzie dozwolone. Może być to coś w rodzaju piaskownicy, fajnie gdyby było to miejsce jakoś wyraźnie oddzielone od reszty ogrodu/podwórka. Dzięki takiemu legalnemu miejscu do kopania, pies będzie mógł zrealizować swoją potrzebę bez straty dla Ciebie. Najlepiej, aby w tej psiej piaskownicy był właśnie piasek lub spulchniona ziemia. To zachęci psiaka, aby kopać właśnie w tym miejscu. Z tym, że piasek będzie lepszy, bo po kopaniu w mokrej ziemi będziesz miała strasznie brudnego psa. Piach trochę łatwiej spłukać i mniej brudzi.

Gdy już będziesz miała miejsce do kopania, zabieraj tam swojego psiaka codziennie i kopcie razem. Zachęć Fafika żeby kopał, najłatwiej to zrobić energicznie grzebiąc rękami w ziemi, czyli po prostu kopiąc. Jeżeli Twój pies lubi kopać, to zapewne nie będzie trudno go do tego namówić.

Zaspokajaj jego potrzebę w ten sposób codziennie. Gdy jesteście razem na podwórku, pilnuj psa i gdy tylko zacznie kopać odprowadź go do piaskownicy i znowu kopcie razem. Rób tak za każdym razem, aż w końcu pies zautomatyzuje się na to, że do kopania służy piaskownica.

Niestety przez pierwsze miesiące treningu lepiej nie zostawiać psa samego na podwórku. W takim wypadku nie będziesz mogła go przypilnować i w razie potrzeby przekierować jego zachowania.

Pies kopie dołki

Kopanie na komendę

Możesz nauczyć VIP’a, aby kopał w piaskownicy na komendę np. “kop”. Gdy pies widzi co robisz, zakop w legalnym miejscu do kopania jakiś większy smakołyk. Zakop go płytko, aby pies mógł łatwo go wykopać. Spróbuj zainteresować psa tym miejscem i zachęć do kopania. Gdy pies wykopie smakołyk będzie on dla niego nagrodą.

Gdy tylko zakopiesz jedzenie powiedz komendę “kop” tuż przed tym, jak pies zacznie kopać. Po kilkunastu takich powtórkach i przerwie (odpoczynek), spróbuj udawać, że coś zakopujesz wykonując takie same ruchy ręką, jak przy zakopywaniu. Teraz powiedz “kop” i jeśli psiak zacznie kopać od razu nagródź go smakołykiem z ręki. Stopniowo ograniczaj element “udawanego kopania”, tak aby w końcu psiak kopał na samą komendę “kop”. Dużo chwal i nagradzaj psiaka za kopanie na komendę w wyznaczonym miejscu.

Początkowo nagradzaj nawet niewielki ruch łapą – “małe kopnięcie”. Później wymagaj coraz aktywniejszego kopania.

Jak karać psa, gdy kopie dziury w ogródku?

Wcale, moja droga, wcale.

Tak, jak wspominałem kopanie jest potrzebą psa. Jeden pies ma większą potrzebę kopania inny mniejszą, niektóre praktycznie wcale nie wykazują takiej potrzeby. Jednak psy, które mają taką potrzebę, powinny móc ją realizować, aby były szczęśliwe, spokojne i spełnione.

Karanie psa za realizowanie swoich potrzeb, to tak jak karanie dziecka za to, że chce biegać albo jeść. Kompletnie bez sensu.

Możemy oczywiście wypracować sobie hasło przerywające (np. nie), którego użyjemy gdy psiak będzie kopał w nielegalnym miejscu. Jednak po takim haśle powinniśmy pokazać psu, jakiego zachowania oczekujemy, bo samo zabranianie mija się z celem.

Inne sposoby?

No cóż, najważniejsze jest zaspokojenie potrzeb związanych z aktywnością fizyczną i eksplorowaniem. Pies, który dużo włóczy się ze swoim opiekunem spuszczony ze smyczy lub na długiej lince (10/15 metrów), jest psem spełnionym i ogólnie mniej chętnym do zabaw w domu i na swoim podwórku.

Jeżeli Twój pies podkopuje się pod ogrodzeniem, to dobrze byłoby na przykład wkopać betonowe panele pod ogrodzeniem, aby uniemożliwić mu ucieczkę. Jednak najpierw należy zastanowić się dlaczego w ogóle ucieka. Jeśli ma zbyt krótkie spacery, w dodatku zawsze jest na krótkiej smyczy, to z pewnością należy dokonać w tym elemencie pewnych zmian. Jeżeli natomiast ucieka do suczek, być może dobrym rozwiązaniem będzie kastracja lub niewypuszczanie psiaka na ogród w czasie, gdy okoliczne suczki mają cieczkę.

Sprawdź: Kastracja – zalety, wady, czy i kiedy to zrobić?

Zawsze, gdy chcesz rozwiązać jakiś problem z psem, zastanów się najpierw jaka jest przyczyna jego występowania. Dopiero wtedy masz możliwość spróbować zmienić jego zachowanie.

Miłego dnia!


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *