Jak bawić się z psem szarpakiem?

zabawa w szarpanie

Zabawa dla Twojego psa to rzecz niesłychanie ważna. Dostarcza samych przyjemności. Baw się ze swoim pieskiem, żeby wzmocnić wasze relację, dać psu potrzebną dawkę ruchu i po prostu dla uciechy. Psy i ludzie lubią bawić się przez całe życie, nawet jako stare zgredy, dlatego wykorzystaj swoją naturę i baw się dobrze do upadłego!

A jak nie wiesz po co się bawić to klikaj: Po co bawić się z psem? Sprawdzaj, czytaj, pytaj.

Dlaczego zabawa w szarpanie?

Zabawa w szarpanie wywodzi się w prostej linii z genów drapieżnika. Praprzodkowie psów po upolowaniu jakiegoś zwierzaka, musieli go rozszarpać na części. Mniejsze części łatwiej połknąć.
U naszych domowych pimpków został ten sam instynkt. Już od szczenięcia uczą się, właśnie poprzez zabawę, jak rozszarpywać ofiarę. Mimo że w dzisiejszych czasach ofiarą jest zazwyczaj skarpeta, to zabawa i tak jest przednia, a instynkt równie silny.

Czas na ostre szarpanko!

Co się sprawdzi na szarpak?
W sprzedaży są dostępne specjalne szarpaki zaprojektowane do zabawy z psem. Zazwyczaj mają wygodną rączkę, za którą możesz trzymać szarpak. Przy dużym i silnym psie, pewny chwyt może mieć spore znaczenie. Jednakże na szarpak nada się nawet stara skarpetka, szmatka albo kawałek miękkiej liny. Ja niedawno kupiłem w Castoramie metr liny o średnicy półtora centymetra, zawiązałem na środku supeł robiąc jednocześnie pętlę. Pętla świetnie nadaje się do trzymania, a końcówka liny trafia w Fibiątkowe zęby. Zapłaciłem 6 zł, a okazało się, że to najulubieńsza zabawka Fibencji.

Szarpak warto schować i wyciągać tylko na okazję ,,przeciągania liny”. Taka sytuacja uczyni z szarpaka rzecz cenną, którą każdy pies chciałby mieć. Jeśli zabawka będzie dostępna dla psa cały czas, to szybko mu się znudzi i może nie mieć ochoty później na szarpanko z właścicielem.

Jak fajnie bawić się z psem? Możee zapasy…?

Zasady gry.

Reguły są proste – walczycie z psem o szarpak, każdy trzyma swój koniec iii…
no cóż, szarpie.
Pamiętaj przy tym, że to nie walka na śmierć i życie. Człowiek jest zazwyczaj silniejszy od psa, dlatego dozuj siły szarpnięć, na miarę swojego psa. Nie chodzi o to, żeby Twój ratlerek latał po całym pokoju, jak śmigło helikoptera. Lepiej, żeby to pies wykazywał większe zaangażowanie od Ciebie. Ciągnij płynnie poziomo, nie w górę, nie chcesz przecież oszczerbić swojego psa. Potem musiałbyś przeżuwać mu karmę. Chociaż Fibi od razu połyka wszelkie żarcie, zęby używa tylko do zabawy.

Czasami daj psu wygrać, pozwól mu się chwilę nacieszyć zabawką – dumny jak paw będzie obnosił się z wygraną. Potem usiłuj odebrać psu zabawkę iii…
znowu szarpanko!
Teraz ty wygraj i szybko, szybko uciekaj! Pies Cię dogania chwyta szarpak iii…
znowu szarpanko.

No to tak ma wyglądać w skrócie. Celem gry jest zdobycie szarpaka. Nie daj się ograć zbyt łatwo, pies to wyczuje i straci zainteresowanie. Zdobycie szarpaka musi być dla pieska prawdziwym wyzwaniem, tylko wtedy gra ma sens.

zabawa szarpakiem

Naucz psa komend dotyczących zabawy. “Puść” oznacza oddanie zabawki przewodnikowi, “masz” oznacza pozwolenie na wzięcie szarpaka do pyska, “dość” oznacza koniec zabawy.
Komendy “puść” ucz wymieniając szarpak za smakołyka, lub za inny szarpak. Możesz też unieruchomić szarpak, dzięki temu pies chętniej wypuści go z pyska. Nieruchoma zabawka nie jest już tak atrakcyjna.
Komenda “masz” to sprawa prosta, wystarczy wyciągnąć szarpak w stronę psa i nim poruszać, zazwyczaj sam chętnie złapie za drugi koniec.
Po komendzie “dość” pies ma puścić zabawkę, którą ty zabierasz i definitywnie kończysz zabawę.

A to ciekawe: Smak u psa. Dowiedz się, jak pies czuje smaki.

Co gdy nie chce szarpać?

Jeżeli Twój pies nie kuma tej zabawy, możesz go do niej zachęcić. Przywiąż szarpak do długiego sznurka i zacznij uciekać. Naturalny instynkt gonienia włączy się u czworonoga i chcąc, nie chcąc zainteresuje się zabawką. Gdy zacznie go chwytać zębami, zachęcaj go dalej, uciekaj, dawaj się złapać, znowu uciekaj. Baw się.
Jeśli piesek chwyci szarpak pewniej, spróbuj delikatnie pociągnąć i odpuścić. Jeśli pies sam też zaczyna pociągać, pozwól mu, a potem odwzajemnij szarpnięcie. Najważniejsze na początku jest wyczucie siły, nie za mocno, bo pomyśli, że chcesz zabawkę zabrać. Chodzi o to, żeby nauczyć go “droczenia się”. Krok za krokiem, nauczycie się jestem pewien.

A z Tobą się nie bawię!

Jeżeli Twój pies ma problem z dzieleniem się zabawkami i ma dużą potrzebę posiadania, to ta zabawa może nie być dla niego. Obserwuj czy zabawa nadal jest zabawą, czy może już walką o zasoby. Jeśli pies zamiast szarpaka próbuje ugryźć rękę, może to być sygnał, że on NA PRAWDĘ chce go mieć.

Szczenięta podczas wymiany zębów, również mogą nie nadawać się tymczasowo do takiej zabawy. Jeśli będziesz delikatny nic się nie stanie, ale gdy masz wątpliwości, baw się z psem inaczej do czasu wyrośnięcia stałych zębów.

Spodoba Ci się: Samoświadomość u psa. Czy pies wie kim jest?

To nagroda, a nie walka o dominację.

Wielu ludzi obawia się tak zawziętej zabawy w szarpanko, gdyż uważają, że wyzwala ona w psach agresję. Twierdzą ponadto, że pies wygrywając, utwierdza się w przekonaniu, że jest przywódcą stada i czuje się silniejszy od nas.
To nieprawda.
Pies dobrze wie kiedy jest zabawa, a kiedy sprawa poważna. Wystarczy zaobserwować psy bawiące się między sobą. Raz wygrywa jeden, raz drugi. Zwykle ktoś musi komuś dać fory. Pimpek zdaje sobie sprawę, że Azor dał mu wygrać, nie rości sobie nagle praw do tronu. Ponadto, jeśli pies powarkuje podczas szarpania, znaczy to tylko tyle, że dobrze się bawi.

Zabawa w szarpanie jest świetną nagrodą w trakcie szkolenia. Niektóre psy wolą zabawę od smakołyków. Na przykład, po udanym przywołaniu pobaw się chwilę ze swoim Fafikiem. Wyjdzie wam to na dobre, a Twój pies zapamięta już na zawsze, że przy Tobie jest świetna zabawa, bezpieczeństwo i wszystko co najlepsze na tym świecie.

Głaskam Cię czule,


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line: "Jak skutecznie wychować psa, aby był grzeczny w życiu codziennym i aby zajęło to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 e-booki w prezencie!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *