Oto sposób na znalezienie optymalnej karmy dla psa.
Żywienie Twojego psa ma fundamentalny wpływ na jego zdrowie, kondycję i energię do psot. Więc jeśli chcesz, żeby piesek nie miał siły na psoty, to podawaj mu byle jakie żarełko z Biedry.
Z kolei, jeżeli chcesz mieć psa zdrowego i szczęśliwego, zwróć szczególną uwagę na to czym go karmisz. Czerwony piesek daje Ci prosty poradnik, czym kierować się w doborze karmy dla psa.
Dopasuj karmę do wieku i wielkości rasy.
Zwróć uwagę na to co pisze producent na opakowaniu, częsty podział to, karmy dla:
-szczeniąt
-juniorów
-psów dorosłych
-seniorów.
Sprawdź, pod którą kategorię łapie się Twój łobuz i wybierz odpowiednią paszę. Jest to ważne, ponieważ na każdym etapie rozwoju, potrzeby psa są inne. Dostosuj także karmę do wielkości rasy. Rasy duże dojrzewają w innym tempie, niż rasy małe. Dlatego zapotrzebowanie energetyczne i w składniki odżywcze, będzie dla danych ras różne. Producenci zazwyczaj uwzględniają te różnice podczas produkcji psiego jedzenia i dają o tym znać w opisie na opakowaniu.
Skład karmy dla psa ma znaczenie!
Podając psu daną karmę codziennie, zwróć uwagę, czy jest ona “pełnoporcjowa“. Oznacza to, że zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje Twój pies. Są one dobrane w odpowiedniej ilości i proporcji, aby organizm Fąfelka działał jak dobra maszyna.
Pies jest względnym mięsożercą, dlatego głównym składnikiem karmy powinno być mięsko i podroby. Praktycznie w każdej karmie znajdziesz dodatek zbóż, ziemniaków, albo roślin strączkowych – jest to OK, pod warunkiem, że te “dodatki” nie przeważają. W prosty sposób możesz sprawdzić czego jest więcej w danej karmie. Pierwszych wymienionych składników jest zawsze najwięcej, kolejnych coraz mniej.
W składzie jedząka na pierwszym miejscu mogą być terminy takie, jak:
świeże mięso wołowe, lub mięso kurczaka. Weź jednak pod uwagę, że są to produkty świeże, zwierające dużą ilość wody i w procesie produkcji tracą wiele ze swojej objętości. W wyniku tego w końcowym produkcie, może być mało mięsa w stosunku do innych składników. Lepsze będą karmy, mające na pierwszych miejscach w składzie, pozycje takie, jak na przykład: mączka rybna, albo suszone mięso jagnięce. Takie mięso w procesie suszenia i produkcji karmy, traci niewiele ze swojej objętości, dlatego jest go dużo w stosunku do innych składników.
Czy Panu psu smakuje?
Karmę powinieneś dostosować indywidualnie, do wyrafinowanych kubków smakowych Twojego psa. Jeden woli owieczki, drugi krówki. Przetestuj kilka smaków i producentów, żeby trafić w gusta Fafika. Niekiedy jest z tym problem, najczęściej u psich staruszków.
Ważna sprawą jest też wielkość kuleczek, serduszek, czy kosteczek. Gdy będą zbyt duże w stosunku do wielkości psa, może on mieć problem z ich gryzieniem. Z kolei za małe krokieciki, duży pies po prostu połknie bez gryzienia, co nie będzie dobre dla jego zębów i utrudni mu trawienie paszy.
Cena ma znaczenie.
Koszty różnych karm są bardzo zróżnicowane, a chcąc nie chcąc, zwrócisz na nie uwagę. Chociaż nie jest to sztywna zasada, zazwyczaj droższa karma będzie lepsza od tańszych. Jednak nie zawsze tak jest, Twojemu psu może służyć bardziej jedzenie ze średniej półki. Warto testować i obserwować – lśniąca sierść, energia, łatwość kupkania – są to symptomy, że karma jest OK, niezależnie od ceny. Wystrzegaj się karm marketowych – zazwyczaj to tandeta.
Jedzenie dla sportowców i dla niedomagających.
Jeżeli Twój piesek uprawia sport wymagający dużego wysiłku fizycznego, poszukaj dla niego specjalnej karmy wysokoenergetycznej o wysokiej strawności. Niekiedy znajdziesz jedzenie dedykowane psom pracującym i aktywnym.
Jeśli natomiast, masz pieska chorego, wymaga on także specjalnej diety. Producenci karm oferują jedzenie dobrane dla psów chorych na daną chorobę. Najlepiej poradź się weterynarza, co poleca w przypadku Twojego psa.
Ten krótki poradnik rozjaśnił Ci tematykę wyboru pieskowego żarełka. Pamiętaj, że nie istnieje najlepsza, idealna karma, nawet gdy producent tak reklamuje swoją. Karmy “premium” nie zawsze są takie premium, a te “ekstra“ podejrzewaj o wszystko.
Sprawdź również: Pies je śmieci? Dlaczego? I jak z tym walczyć? oraz Wydaje się nieprawdopodobne, że pies je kupy? Poznaj przyczyny.
Smacznego!