Pies mnie liże, czy ja też powinnam go polizać?

pies liże nos

Właśnie w tej chwili pies mnie liże
Robi to często i z pełnym zaangażowaniem. Twój Fafik też Cię polizywuje? Chcesz wiedzieć dlaczego? Czytaj co nieco w temacie.

Dlaczego pies mnie liże po ciele?

Możliwe, że Twój pies Cię liże, bo chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Nudzi się, a ty go ignorujesz, bo akurat czytasz ważne artykuły na Czerwonym piesku. Albo nowiutką książkę Aktywny spacer z psem.

Lizanie jest absolutnie normalnym psim zachowaniem. Służy między innymi komunikacji. Fąfelek może chcieć Ci coś powiedzieć.

Wywal te świecące pudełko i pobaw się ze mną!
Pogłaszcz pieska po piesku.
Idziemy na spacer. Teraz.
Wydaje mi się, że czas na posiłek. Nieprawdaż?

Znasz swojego psa i pewnie już ogarniasz, co też znowu chce. Jeśli nie jesteś pewna, obserwuj. Pies swoim zachowaniem na pewno da Ci wskazówkę, czego potrzebuje. Oczywiście nie musisz od razu wszystkiego rzucać, żeby zadowolić VIP’a. Jednak zawsze lepiej wiedzieć niż nie.

Lizam Cię, bo miło smakujesz.

Co, kroiłaś mięsko i teraz się dziwisz, że masz palce “palce lizać”? Co z tego, że umyłaś rączki, pies i tak czuje ten zapach. Po prostu mu smakujesz i ładnie pachniesz.

Czasami Twoje dłonie są po prostu z deka spocone. W pocie jest pyyyszna sól, którą wprost uwielbia Twój VIP. Chyba Ci nie przeszkadza, że sobie zlizam?

Pies mnie liże, bo mnie kocha, wiadomka!

Tak pies może Cię lizać z powodu miłości. Psy w ten sposób witają ulubione osobniki, które są wyżej w hierarchii. W ten sposób Fafik przekazuje Ci dwie wiadomości.
Kocham Cię, że aż nie mogę wyczymać.
Jestem Tobie podporządkowany i uległy.

Liżąc pies pokazuje, że jesteś dla niego ważna. Lubi spędzać z Tobą czas, a jednocześnie szanuje Ciebie jako przewodnika.

Pytanie, czy odwzajemniasz tą miłość? I jak?

pies mnie liże po buzi
Całusy? A co tam!

Skąd się wzięło psie lizanie?

Lizanie jest zapisane w psich genach. Pies odziedziczył ten odruch po swoich wilczych przodkach. Wilcze szczenięta liżą starsze osobniki po pysku, domagając się pokarmu. Rytuał ten prowokuje wilki do wymiotów. Częściowo strawionym jedzonkiem żywią się wilcze szczeniaczki. Dzięki temu mają siłę na harce.

Poprzez lizanie pies może również, lepiej poczuć Twój zapach. Zdobywa w ten sposób aktualne informacje o Twoich feromonach. Dzięki temu wie, czy jesteś radosna, czy raczej wkurzona. Takie rzeczy lepiej wiedzieć już na powitanie.

Sprawdź również: Pies na łańcuchu – dobry pomysł, czy kaszana?

Higiena wylizywywania

Fafik liże się, aby się umyć. Tam gdzie nie sięga, liczy na pomoc innego członka stada. Więc liże drugiego psa po grzbiecie, dbając o jego higienę. W ten sposób komunikuje, że sam również chętnie skorzysta z usługi lizania.

Tak to działa, jeżeli jest w pobliżu jakiś inny pies. Jeśli nie, to pozostaje znaleźć swojego wspaniałego, szczęśliwego przewodnika! Trzeba go lizać i liczyć na lizanko odwzajemnione.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule, tak powinnaś polizać psa. On na to liczy. Chociaż wiem, że tego nie zrobisz. No to przynajmniej daj mu kilka głasków. Albo czesanko!

Przyznam się, że polizałem kiedyś Fibi w nos. Okazuje się, że gluty psie smakują całkiem, jak te ludzkie. Wiem, wiem, nie powinienem tego pisać.
Ale co tam…


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Discover more from Czerwony piesek

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading