6 powodów dla których trening nie działa

Nasze psy i my to żywe, czujące istoty, a nie zaprogramowane roboty. Na nasze działanie ma wpływ wiele czynników – zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, środowisko i wiele innych rzeczy. Czasem coś nam nie wychodzi. I TO JEST OK! Trening czasem nie idzie. ale co z tym zrobić?

Diagnoza

Skoro OK, to czy powinniśmy coś zrobić, czy może po prostu usiąść i przeczekać? Ha! Czasem przeczekanie to nie jest zły pomysł, ale od siedzenia problemów nie rozwiążemy – chyba, że problemem jest zmęczenie 😉

Co sprawia, że praca z psem idzie jak po grudzie, że mamy regresy, frustracje? Popatrz na te obszary.

Ból/dyskomfort

Pracuj z psem zdrowym. Bóle stawów, mięśni, choroba, a nawet szczepienie, to kwestie, które mogą sprawić, że praca z psem nie idzie jak należy. Na trening wpływ ma też to, czy pies jest głodny/najedzony albo czy zaspokoił potrzeby fizjologiczne. Pamiętaj, żeby o tym pamiętać przed zaczęciem sesji treningowej.

Środowisko

Czy nie zaplanowałaś treningu w zbyt hałaśliwym i zatłoczonym miejscu? Czy macie wystarczająco dużo przestrzeni? Celem treningu jest to, żeby nasz pies słuchał nas zawsze i wszędzie, ale jest to cel, czyli nie osiągniemy tego od razu. Wrzucając psa w zbyt trudne środowisko, sprawiamy, że pies skupia się na bodźcach, a nie na treningu.

Trening – przygotowanie

Gdy ćwiczysz, to wiesz, że elementem treningu jest rozgrzewka, że czasem zanim zaczniesz biegać, to sobie maszerujesz, na zmianę biegasz i chodzisz. Pomyśl o pracy z psem, jak o każdym treningu. Najpierw proste rzeczy – potem trudne, a na koniec wyciszenie. 🙂

Więź/partnerstwo

Czy jesteś dla psa zrozumiała – czy Twoje polecenia są jasne i zrozumiałe, czy pies musi się domyślać, o co Ci chodzi? Czy spędzasz z psem czas poza treningiem? Psy się bardzo chętnie uczą w obecności osób, które są dla nich zrozumiałe i które lubią. Nie bądź tylko surowym nauczycielem, ale przede wszystkim szczęśliwą przewodniczką.

Emocje

Dzisiaj powszechnie akceptowanym faktem jest, że psy posiadają zdolność do odczuwania emocji. I całe szczęście! Kiedyś odmawiano psom zdolności do ich odczuwania. Nadal nie wiemy co prawda, w jaki sposób psy odczuwają i jak reagują na różne emocje, ale obserwujemy często, że strach, czy pobudzenie znacząco wpływają na proces nauki. Wpływają więc na skuteczny trening. Dotyczy to emocji Twoich i emocji psa!

Powtórki

To typowa techniczna przyczyna dlaczego trening nie działa. Znasz takie powiedzenie, że trening czyni mistrza? Oznacza to, że nie wystarczy zrobić ćwiczenia raz w domu. Musisz z psem ćwiczyć komendy w różnych warunkach i wiele razy, żeby pies nauczył się zadania. Ale, uwaga! Czasem nadmiar powtórek też nie jest dobry. Gdy pies się nudzi, a Ty każesz mu powtarzać w kółko najmniej ulubione zadanie, to zamiast je poprawić i utrwalić, możesz zepsuć. Bo pies je znielubi. MIałaś najmniej ulubiony przedmiot w szkole? Pamiętasz jak do niego podchodziłaś?

zabawa z psem

Do dzieła!

Jak zidentyfikujesz, który punk (lub punkty) jest największą przeszkodą w waszym treningu, to możesz nad nią popracować i wrócić do pracy.
Jak to zrobić?

  • Psa coś boli, jest głodny – udaj się do weterynarza, nakarm
  • Robisz za mało powtórek – zaplanuj trening na nowo
  • Więź – baw się z psem, a nie tylko wymagaj

Bądź wyrozumiała dla psa i dla siebie!


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Discover more from Czerwony piesek

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading