Sylwester i Święta – czyli grudzień z psem – jak to przeżyć?

Grudzień to czas magiczny, pełen radości, światełek, śniegu i przytulnej atmosfery. Jednak dla naszych czworonożnych przyjaciół może to być również okres wyjątkowo stresujący. Święta, goście, choinka, aromatyczne potrawy – wszystko to może wprowadzić naszego psa w stan zdziwienia i niepokoju. A gdy wydaje się, że już harmider minął, zaczyna się noworoczne: strzelanie i fajerwerki! Dla wielu psów Sylwester – to najgorszy okres roku. 

Dlatego tak istotne jest, abyśmy jako opiekunowie odpowiedzialnie przygotowali się do tego okresu, z myślą o dobrostanie naszego psa.

Święta

  • Świąteczne dekoracje: Upewnij się, że ozdoby świąteczne są poza zasięgiem psa. Np.sztuczny śnieg, szklane ozdoby czy małe elementy mogą stanowić zagrożenie.
  • Świece i ogień: Unikaj świec na niskich miejscach, by pies ich nie przewrócił. Zachowaj ostrożność wobec ognia w kominku.
  • Czekolada: Zawiera teobrominę, która jest toksyczna dla psów.
  • Goście: Niektóre psy mogą być zaniepokojone obecnością gości. Daj im czas na przyzwyczajenie się do nowych twarzy.
  • Zabezpiecz przestrzeń: Ustal miejsce spokojne dla psa, gdzie będzie mógł odpocząć, jeśli zgiełk świąteczny stanie się przytłaczający.Nie pozwól psu przeszkadzać. 
  • Testuj nowe zabawki: Jeśli planujesz kupić nowe zabawki dla psa na święta, upewnij się, że są bezpieczne i nie mają małych elementów, które mógłby połknąć.

Dowiedz się, jak pomóc psu, który się zadławił dzięki naszemu e-bookowi “Pierwsza pomoc dla Psa“. Przeczytasz też o innych niebezpiecznych dla psa substancjach, które moją się pojawić w okresie świątecznym. KLIKNIJ TUTAJ

Sylwester – zadbaj wcześniej

  • Adresatka na obroży: Załóż psu obrożę z mocno zamocowaną adresatką, na której umieść swoje dane kontaktowe. 
  • Rejestracja czipa: Jeśli Twój pies ma chip, upewnij się, że jest zarejestrowany w bazie danych. 
  • Podwójna obroża lub obroża + szelki: Używaj podwójnej obroży albo szelek, szczególnie jeśli pies panikuje i umie się wyswobodzić. Będziesz mieć większą kontrolę nad psem
  • Spacer z wyprzedzeniem: Wyprowadź psa zanim zacznie się zgiełk sylwestrowy. To pozwoli uniknąć wyjścia na dwór w trakcie hałasu fajerwerków.

Sylwester – SOS

  • Kamizelka antystresowa – wybierz wielkość i sprawdź, czy jest ona wygodna dla Twojego psa. Naucz psa ją nosić.
  • Olejki eteryczne – lawenda, rumian rzymski, rumianek, kocanki włoskie
  • Zioła – kozłek lekarski, lawenda, melisa (możesz rozłożyć gdzieś w domu w miseczce zioła, lub zrobić napar i wlać do miski)
  • Muzyka Relaksacyjna
  • Masaż i głaskanie – np masaż Ttouch 
  • Gryzaki – przetestuj wcześniej czy niepowodują biegunki. 
  • Zabawki do wylizywania

Ważne informacje

Leki – większość nie działa od razu. Musisz pomyśleć o nich wcześniej. Niektóre leki podajesz kilka dni przed sylwestrem, ale niektóre nawet kilka tygodni – zwłaszcza zioła, suplementy, olejek CBD. Idź do weterynarza już dziś.

Sedalin – nie! Nie działa uspokajająco, zwiotcza mięśnie. Pies nie jest spokojny – nie może się ruszyć!

Odwrażliwianie – często nie działa, bo huk fajerwerków jest dość specyficzny – bardzo głośny ima wysoką częstotliwość. Uruchamia w wielu psach strategię przetrwania – ucieczka, agresja, zastygnięcie. Można wspomagać się nagraniami, ale trzeba to dobić dużo wcześniej. Najbardziej pomaga psu dobra relacja z opiekunem i regularne podnoszenie jego pewności siebie!

Doraźna pomoc zamknij i zasłoń wszystkie okna, dodatkowo wygłusz pomieszczenie np. zakładając koce na okna. Włącz muzykę lub telewizor, możesz puścić w tle biały szum – dzięki suszarki, wiatraka.Nie zostawiaj psa samego, zwłaszcza, gdy to jego pierwszy Sylwester. Jeśli jednak pies woli być schowany w klatce, łazience, piwnicy – pozwól muna to. 

Głaskanie psa, gdy się boi nie wzmocni jego strachu!Emocji nie da się wzmacniać, ale, pies może być niespokojny, gdy o godz 00:00 zaczniecie biegać od okna do okna, ekscytować się hałasem. Gdy Twój pies panikuje – pomóż mu być spokojnym! Nie zostawiaj psa samego!

Więcej o lekach i metodach pracy z psami lękowymi przeczytasz w naszym e-booku “Fafik sam w domu“. KLIKNIJ TUTAJ

Podsumowanie

Rutyna i bezpieczne miejsce

Naucz psa wypoczynku zapewniając mu spokojne miejsce, gdzie będzie mógł schronić się przed zgiełkiem. Może jeszcze masz czas wprowadzić klatkę? Nauczyć psa komendy ”na miejsce”? Przepracować z chętnymi “pozorantami” odwiedziny? 

Spacery

Regularne spacery, pomimo niskich temperatur są potrzebne Ruch to nie tylko fizyczna aktywność, ale również sposób na rozładowanie stresu u psa.W Sylwestra wyjdź wcześniej, a potem pozwól psu się schować!

Zdrowie psa 

Zanim pochłoną Cię przygotowania, skonsultuj się z weterynarzem i zadbaj o środki uspokajające. Jeśli pies przyjmuje leki, upewnij się, że masz ich wystarczającą ilość na okres świąteczny. 

Nie wiesz jak pracować z psem? Jakie są potrzeby Twojego psa, jak wprowadzić klatkę? Chcesz wiedzieć więcej? Mamy dla Ciebie super ofertę Opiekun Plus. KLIKNIJ TUTAJ. W skład Opiekuna Plus wchodzą następujące produkty:

  • E-book “Mniam Mniam, czyli poradnik o żywieniu psów dla zwykłego opiekuna” 
  • E-book “Łapy w drodze. Przewodnik podróżowania z psem” 
  • Video kurs on-line “Wielopsiejstwo. Jak szkolić, wychowywać i radzić sobie, gdy ma się 2, 3 lub więcej psów?” 
  • E-book “Pierwsza pomoc dla psa. Jak zadbać o zdrowie psa w nagłych przypadkach oraz na co dzień?”
  • E-book “Podstawowa pielęgnacja psa, czyli jak dbać o sierść, pazury, uszy i higienę psa na co dzień?”
  • Video kurs on-line “Interpretacje zachowań psów. Filmy z psich spotkań” 
  • Video kurs on-line “Kształtowanie. Arcy-skuteczna technika uzyskiwania nowych zachowań w 5 prostych krokach
  • E-book “Tłumacz Przysięgły Psiego Języka”

Sylwester – zatkaj uszy!

Czy są zatyczki do psich uszu? Co jeszcze można zrobić, żeby pomóc psu? Przeczytaj porady Emila ” Czy można zatkać uszy psu w sylwestra?KLIKNIJ TUTAJ


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *