Trening odpoczywania
Twój pies jest nadpobudliwy, niespokojny i ogólnie ma trudności z wyciszeniem się? Trening odpoczywania może być rozwiązaniem tych problemów. Ta metoda, która uczy psa relaksacji i samokontroli. Nicnierobienie jest mocno niedoceniane, bo przecież jak to – skoro już mamy czas na trening, to trzeba koniecznie popracować nad chodzeniem przy nodze, przywołaniem, siedzeniem, przygotować się do zawodów, wystawy. A potem dramacik, bo pies popiskuje, ciągnie, szczeka, wymusza. STOP. Zatrzymaj się na trening nicnierobienia. Bo odpoczywania często też trzeba się nauczyć. I wiesz co? To nie dotyczy tylko psów. My sami często też mamy problem z odpoczynkiem.
Dlaczego warto wprowadzić trening odpoczywania?
Trening nicnierobienia to nieco więcej niż tylko nauka psa, aby się położył i zrelaksował. To kompleksowe podejście, które pomaga psom radzić sobie ze stresem, nadpobudliwością i lękiem. Dzięki regularnym ćwiczeniom, pies staje się bardziej zrównoważony, spokojny i lepiej radzi sobie w różnych sytuacjach, takich jak wizyty u weterynarza, podróże czy pobyty w kawiarniach. Po prostu ma jasne wytyczne, co w danym momencie ma robić. Ty z kolei masz poczucie, że nie marnujesz czasu, ale budujesz więź i sam uczysz się nicnierobienia.
Korzyści z treningu nicnierobienia
- Redukcja stresu. Pomaga psom wyciszyć się i zrelaksować, co jest kluczowe dla ich zdrowia psychicznego.
- Wzmacnianie samokontroli. Uczy psa panowania nad emocjami, co przekłada się na lepsze zachowanie w codziennych sytuacjach.
- Poprawa relacji z opiekunem. Buduje więź między psem a właścicielem poprzez spokojne, pozytywne interakcje.
Zanim zaczniesz trening odpoczywania
Aby skutecznie trenować nicnierobienie, musisz najpierw zadbać o spełnienie podstawowych potrzeb swojego psa. Pies, który nie bywa na spacerach i nie poznaje nowych miejsc, będzie mieć ogromne trudności z relaksem, bo będzie chciał aktywności! Dlatego regularne spacery, eksploracja nowych terenów i zabawy są kluczowe. Możesz też początkowo ćwiczyć gdy pies jest lekko zmęczony i naturalnie chce odpoczynku. Zwykły spacer przed treningiem nicnierobienia jest idealnym sposobem, aby pies się zmęczył i naturalnie chciał odpocząć.
Potrzeby psa -przeczytaj nasz wpis
Trening odpoczywania – ćwiczenia
Gdy po prostu zatrzymasz się z psem na podziwianie widoków, to przerwa może skończyć się frustracją psa i Twoją. Pies zacznie szczekać, ciągnąć na smyczy, skakać, będzie chciał dalej eksplorować, coś robić. W końcu zacznie się frustrować coraz bardziej, powodując frustrację u Ciebie. Dlatego warto zaplanować ćwiczenia. Jak to? Miał być odpoczynek, a tu jakieś ćwiczenia, trening. Odpoczynek jest celem, ale jak nigdy nie zatrzymywałaś się z psem na spacerach, to będzie ciężko o spokój. Dlatego ćwiczenia są narzędziem pokazującym psu, co można robić, a później nie będziesz już musiała z nich korzystać.
Pozycja Norweska
Pozycja norweska to technika treningu nicnierobienia, w której pies leży na boku, z głową opartą na ziemi, w stanie całkowitego relaksu. Opiekun siada, bierze psa przed siebie i głaszcze po klatce piersiowej, w razie potrzeby przytrzymując za obrożę (na początku pies może być niespokojny). Taka pozycja, połączona z dotykiem, powoduje wydzielanie oksytocyny u obu stron – psa i opiekuna. Czemu norweska? Bo po prostu przywędrowała od tamtejszych trenerów, jako sposób na czekanie w trakcie zawodów.
Pozycja może być połączona z rezygnacją ze smakołyków. Można mieć pod ręką garść smakołyków na ziemi. Kiedy pies się rozluźnia i nie próbuje do nich sięgać, powolnym, spokojnym ruchem podaje się je po jednym. Wzmacnia to relaksację i rezygnację, ponieważ jedzenie jest dostępne dopiero po rozluźnieniu się psa. Nadaje się to dla psów niezbyt rzucających się na jedzenie i takie, które były uczone już rezygnacji z jedzenia w łatwiejszych warunkach.
Jak Wykonać:
- Znajdź spokojne miejsce: Wybierz ciche, spokojne miejsce, gdzie pies nie będzie rozpraszany.
- Połóż psa: Użyj komendy, albo sama usiądź i delikatnie nakieruj psa na leżenie
- Uspokajanie: Delikatnie głaskaj psa, utrzymując kontakt wzrokowy i używając spokojnego głosu.
- Stopniowe wydłużanie: Zaczynaj od kilku sekund, a następnie stopniowo wydłużaj czas, gdy pies staje się bardziej zrelaksowany. Kończ trening zanim pies zacznie się nudzić i piszczeć,
- Nagradzanie: Nagradzaj psa smakołykami i pochwałami za spokojne zachowanie.
Mat Training (odpoczywanie na macie)
Trening odpoczywnaia na macie, albo posłaniu uczy psa, że jego mata jest miejscem relaksu i spokoju. To jedno z podstawowych ćwiczeń w metodzie “Control Unleashed” Leslie McDevitt. Niektórzy trenerzy wykorzystują do tego łóżko na podwyższeniu, żeby psu jeszcze bardziej wzmocnić wizję miejsca jako odpoczynku. Minusem jest to, że łóżko ciężko ze sobą nosić, więc mata lub kocyk jest bardziej uniwersalna
Jak Wykonać:
- Wybierz Matę: użyj wygodnej maty lub koca, który będzie stałym miejscem treningu.
- Wprowadzenie: Wprowadź psa na matę, używając smakołyków, aby skojarzył matę z pozytywnym doświadczeniem.
- Komenda: Użyj komendy, np. „na miejsce” lub „matę”, i zachęć psa, aby się położył.
- Utrzymywanie spokoju: Nagradzaj psa, gdy leży spokojnie na macie, stopniowo wydłużając czas, jaki na niej spędza i czas pomiędzy wydawaniem nagród
- Praktykowanie w różnych miejscach: Ćwicz w różnych miejscach, aby pies nauczył się relaksować w różnych środowiskach.
Uwaga: inną wersją ćwiczenia jest użycie kształtowania przy pierwszych kontaktach z matą. Po rozłożeniu maty lub kocyka, czekasz na to, żeby pies zainicjował kontakt z matą – spojrzenie, wejście na nią.
Samokontrola z jedzeniem
Samokontrola psa polega na kontrolowaniu przez psa samego siebie, swoich działań w stosunku do jedzenia, zabawek oraz bodźców. Dlaczego samokontrola jest związana z treningiem odpoczywania? Bo pies musi być w stanie się opanować, odpuścić bodziec, kontrolować się. Istnieje wiele poziomów samokontroli, więc pamiętaj, aby zawsze zacząć od najniższej poprzeczki i stopniowo podnosić poziom trudności.
Jak nauczyć samokontroli – początkowe etapy:
- Jedzenie w dłoni: Weź do dłoni jedzenie dla psa, najlepiej mniej atrakcyjne, np. karmę codzienną. Schowaj posiłek w zaciśniętej pięści i cierpliwie czekaj, aż pies samodzielnie odpuści próby dostania się do jedzenia.
- Komenda Zwalniająca: Kiedy pies odpuści, otwórz pięść i użyj komendy zwalniającej, np. „okej” lub „możesz”, aby pies zrozumiał, że to jest moment, w którym może zjeść.
Podnoszenie Poziomu Trudności:
- Jedzenie na otwartej dłoni: Trzymaj jedzenie na otwartej dłoni i zamykaj ją, gdy pies chce je zjeść, zanim wypowiesz komendę zwalniającą.
- Jedzenie na podłodze: Połóż jedzenie na podłodze i zasłoń je dłonią lub nogą, gdy pies wykaże chęć zjedzenia przed usłyszeniem komendy zwalniającej.
- Jedzenie na łapie: Umieść jedzenie na łapce psa i postępuj według opisanego schematu.
- Atrakcyjne jedzenie: Wprowadź bardziej atrakcyjne jedzenie.
- Ćwiczenia na zewnątrz: Wykonuj ćwiczenia nie tylko w domu, ale również na zewnątrz.
Pamiętaj, aby wykonywać ćwiczenia stopniowo. Jeśli Twój pies nie radzi sobie z wyższym poziomem trudności, np. ślini się na widok jedzenia, piszczy lub szczeka, zmniejsz poziom trudności. Celem jest nauka, a nie walka psa z samym sobą.
Połącz kropki – trening odpoczywania na macie w pozycji norweskiej ze smakami 😉
- Połóż przed psem niewielką kupkę smakołyków. Jeśli Twój pies nie zna komendy “połóż się”, zacznij od pozycji siedzącej lub stojącej. Z czasem pies sam powinien się położyć.
- Gdy pies cierpliwie czeka przed smakołykami, wydawaj mu je pojedynczo, bez używania komendy zwalniającej “OK”. Celem jest, aby pies zrelaksował się i nie oczekiwał nagrody za sztywne leżenie. Początkowo oczywiście to leżenie jest raczej sztywne, ale w miarę postępów w ćwiczeniu, pies powinien się rozluźnić
- Na początku wydawaj smakołyki dość często, aby zachęcić psa do spokojnego leżenia. Stopniowo zwiększaj odstępy między podawaniem smakołyków, obserwując, czy pies pozostaje zrelaksowany. Ważne jest, aby pies się nie frustrował podczas ćwiczenia.
- Zacznij ćwiczyć w spokojnym, domowym otoczeniu. Gdy pies opanuje podstawy, stopniowo wprowadzaj rozproszenia, wydłużając czas ćwiczenia oraz zmieniając pomieszczenia lub teren. Ćwicz na przykład w różnych pokojach, na podwórku lub w parku.
- Aby ułatwić psu przeniesienie pozycji norweskiej do nowych miejsc, możesz użyć kocyka Rozłóż zawsze kocyk przed rozpoczęciem ćwiczeń, aby pies kojarzył go z miejscem relaksu. Taki kocyk będzie pomocny w podróży, np. podczas pobytu w hotelu, kawiarni ponieważ zapewni psu znane i kojące miejsce do relaksu.
Na koniec
Regularne praktykowanie treningu odpoczywania pomoże Twojemu psu stać się bardziej zrównoważonym i szczęśliwszym towarzyszem. Zachęcamy do wypróbowania opisanych ćwiczeń i przekonania się, jak pozytywnie wpłyną one na zachowanie Twojego psa. I na Ciebie też, bo spokojny pies, to też spokojny opiekun.
Pamiętaj jednak, że odpoczynek bez zaspokojonych potrzeb się nie uda. Psy muszą mieć aktywność fizyczną, umysłową, muszą mieć też zaspokojone potrzeby społeczne, czuć się bezpiecznie, być najedzone.
Powodzenia!