Mały pies rodzinny – 5 idealnych ras.
Marzeniem Twoim i Twojej rodziny jest mały pies rodzinny, który idealnie wpasuje się do waszego domu i życia? Niedawno pisałem o dużych psach nadających się dla rodzin z dziećmi (Duży pies rodzinny – 5 idealnych ras.), w dzisiejszym artykule poznasz małe rasy psów, które będą perfekt pieskami rodzinnymi.
Jaki powinien być mały pies rodzinny?
Kochający, lojalny, wesoły, opiekuńczy, niewymagający, zdrowy, uległy, łatwy w tresurze, cierpliwy.
Jaki nie powinien być mały pies rodzinny?
Agresywny, krnąbrny, trudny w obsłudze, chorowity, niecierpliwy, samotniczy.
Oczywiście dane cechy piesków, poprzez odpowiednią tresurę rozwijasz lub wygaszasz, będąc odpowiedzialną właścicielką psa. Jednakże jedne rasy mają większą skłonność do pewnych cech, a inne mniejszą.
Mały pies rodzinny – najlepsze rasy.
1. Mops
Jeśli podoba Ci się urocza mordka mopsika i jedyne o czym marzysz to całowanie tego pomarszczonego pyszczka, mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Otóż piesek ten wspaniale nada się jako towarzysz całej Twojej rodziny. Jego wesoły charakter i przyjazne usposobienie sprawią, że Twój dom już nigdy nie będzie tym samym miejscem. Nie ma drugiego takiego psa, który miałby tyle pomysłów na rozśmieszanie swoich właścicieli.
Pomimo dużej dawki energii, którą ma do zaoferowania każdy mops, można bez problemu ułożyć sobie z nim życie, bez konieczności wielogodzinnych spacerów. Oczywiście spacerku i zabawy wymaga każdy psiak, jednak mopsik uwielbia również dużo spanka i przytulasków od swoich ludzi. Po całym dniu chętnie razem z wami odpocznie, relaksując się na kanapie. Warto wspomnieć, że ten maluch absolutnie nie ma pojęcia czym jest agresja i do czego służy.
Pomimo krótkiej sierści, mops dosyć intensywnie linieje, dlatego pamiętaj o regularnym szczotkowaniu. Ważne żebyś go nie przekarmiała, a zachęcała do zabawy i ruchu, dzięki czemu uniknie problemów z nadwagą. Poza tym nie powinnaś mieć z nim większych wyzwań w zakresie pielęgnacji.
2. Pinczer miniaturowy
Pinczer miniaturowy zwany potocznie “ratlerkiem” jest maleńkim wulkanem energii. Jeśli Twoja rodzinka lubi aktywnie spędzać czas, to właśnie ten mikrus będzie dla was idealny. Uwielbia biegać i towarzyszyć swoim ludziom we wszelkich sportach. Najchętniej zawsze byłby z człowiekiem. Pinczer jest wesoły i towarzyski, jednak ma również spore skłonności do obrony swojego terenu i członków stada. Zawsze da Ci znać, gdy ktoś obcy nadchodzi, albo o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Nie martw się jednak zanadto, waleczny temperament pinczera, można stosunkowo łatwo załagodzić poprzez pozytywne szkolenie i dużą dawkę spacerów, czy zabaw.
Warto zwrócić uwagę na to, że pinczer ma tendencję do przywiązywania się do jednej, konkretnej osoby i traktowanie jej jako przewodnika stada. Nadal chętnie bawi się z innymi, jednak czasami daje znać, kto w jego mniemaniu jest w domu najważniejszy.
Na szczęście pinczer nie ma dużych skłonności do rozmaitych chorób i jest stosunkowo łatwym w obsłudze psem. Przy niskich temperaturach zwróć uwagę, czy maluch nie marznie, być może dobrym rozwiązaniem w chłodne dni, będzie jakieś ubranko.
3. Maltańczyk
Maltańczyk to inteligentny, a zarazem radosny psiak, który wyróżnia się piękną, stosunkowo długą, białą sierścią. Lubi towarzystwo człowieka i chętnie uczy się nowych sztuczek. W stosunku do obcych na początku jest nieufny, aby później wesoło się zaprzyjaźnić. Maltańczyk niechętnie zostaje sam, a jeśli już, to nie na długo. Rasa ta hodowana była, żeby pies wciąż mógł być przy człowieku. Hej, ale po co go zostawiać samego w domu? Przecież ten maluch z łatwością przystosuje się do wszystkich aktywności, które planujesz i zmieści się w portmonetce.
Jak każda mała rasa, maltańczyk musi dbać o linię, także nie przekarmiaj smyka. Ważne jest codzienne czesanko, które zapobiegnie powstawaniu okropecznych kołtunów. Po każdym spacerze warto sprawdzić, czy do długich włosów nie przyczepiły się jakieś śmieciuszki. Dwa razy w miesiącu dobrze jest zrobić pieskowi kompanko. Jest z tą pielęgnacją sporo pracy, ale przecież z takim malcem to tylko sama przyjemność! Maltańczyk ma też tę zaletę, że bardzo rzadko uczula, dlatego często będzie najlepszym wyborem dla alergików.
4. Yorkshire Terrier
Popularny “jork” ma mnóstwo fanów na całym świecie ze względu na swój słodki wygląd i pewny siebie charakter. Mimo uroku przytulaska, piesek ten charakteryzuje się dużą walecznością i odwagą. Już od szczeniaka warto uczyć go psiego savoir vivre’u, aby nie zaczepiał rottwailerów i nie terroryzował labradorów. Pomimo dominującej postawy, jest wspaniałym pieskiem rodzinnym ze względu na swoją lojalność i chęć do nauki.
York hodowany był do celu walki ze szczurami, stąd jego odwaga. W dzisiejszych czasach, jeśli nie masz w mieszkaniu szczurów, należy takiemu zwierzowi zapewnić optymalną dawkę ruchu. York fajnie może zaangażować się w psie sporty takie jak flyball lub agility.
Trochę wprawy i zamienisz codzienne zabiegi pielęgnacyjne w super przyjemność dla pieska i przewodnika. Codziennie wyczesz yorkowi sierść, zadbaj również o regularne wizyty u groomera. Zbyt długie włosy mogą przeszkadzać pieskowi w poruszaniu się i mogą podrażniać oczy. Warto podkreślić, że z małym yorkshire terrierem, nie będziesz miała mieszkania pełnego sierści, gdyż pieski te nie linieją prawie wcale.
5. Buldog francuski
Buldożek to mały, ale silny i umięśniony piesek. Mimo poważnego pyszczka, najbardziej lubi się przytulać, a jego przyjacielskie usposobienie skradnie niejedno serce. Kocha dzieci bezwarunkowo i nie wymaga długich spacerów. Dogada się także z innymi zwierzętami. Dodatkowym atutem buldoga jest to, że bardzo niewiele szczeka. Cichy, spokojny i malutki piesek, który potrzebuje miłości.
Pamiętaj jednak, że buldog francuski to krewniak angielskiego i może, podobnie do swojego pobratymca, przejawiać niekiedy uparty charakter. Bądź z buldożkiem zawsze konsekwentna i nie dawaj mu taryfy ulgowej. Tak wiem, że jest słodziutki, ale musisz być twarda.
Sierść tego malucha praktycznie nie wymaga żadnej pielęgnacji, dopiero jak się czymś upaćka, to go po prostu umyj. Pamiętaj jednak o kontrolowaniu i czyszczeniu uszków i fałd skórnych na pysku.
Każdy psiak ma swoją osobowość…
dlatego nie należy zanadto uogólniać wszystkich przedstawicieli danej rasy. Może się zdarzyć tak, że Twój piesek będzie zupełnie odbiegał charakterem od wzorców jego rasy. Biorąc pieska musisz być gotowa na to ryzyko.
Najważniejsze nadal pozostaje wychowanie psiaka, żeby wyrósł na spokojnego, pewnego siebie pupila, który wie jak zachować się w każdej sytuacji.
Głaskam Cie po głowie,