Jak dbać o miskę dla psa? Większość robi to źle!
Miska dla psa, wiadomka, każdy posiada co najmniej dwie. Niektórzy mają jeszcze więcej – miski podróżne, gumowe, plastikowe, domowe, zewnętrzne. Dobrze wiesz, że pies powinien mieć świeżą wodę, wszyscy trąbią o tym, żeby pies miał zawsze dostęp do świeżej wody. Miska zazwyczaj wydaje się czysta, a gdy się pobrudzi po prostu ją myjesz?
Czy wiesz, że w przeciętnej psiej misce żyje kolonia mikroorganizmów, które walczą o podbój nowych terytoriów? Tymi terytoriami jesteś Ty, Twoje dzieci i oczywiście Twój pies!
Co żyje w misce dla psa?
Macałaś kiedyś miskę Twojego Fąfelka? Na pewno kojarzysz taką śliską warstewkę? No, to to są te wszystkie żyjątka których nie widać, ale można poczuć ich cywilizację pod palcami. Są to między innymi bakterie, drożdżaki, glony, pleśnie.
Takie drobnoustroje mogą wywoływać u psa:
- biegunkę,
- zakażenie dróg moczowych,
- zakażenie zranień,
- zapalenie wnętrza oka, spojówek, rogówek,
- infekcje przewodu łzowego,
- choroby dziąseł.
Ale, ale te wszystkie wesołe zarazki, za pośrednictwem psiego języka, chętnie powędrują również na Ciebie i innych domowników. Brudna miska może być przyczyną takich problemów dla Ciebie, jak:
- zapalenie płuc,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- biegunka,
- zakażenie bakterią Salmonelli i E. Coli.
Jak dbać o michę VIP’a?
Jeśli dolewasz psu kilka razy dziennie świeżej wody, to…
nie rób tego!
Lepiej wylej starą wodę, bierz się za gąbkę i szoruj. Codziennie myj psią miskę płynem do naczyń, pod ciepłą wodą. Wypłucz dokładnie i gotowe. Taki zabieg powinien rozprawić się z całą tą glonową kolonią.
Najlepiej nigdy nie dolewaj psu wody, zamiast tego wylewaj wszystko i nalewaj świeżej. Gdy tylko dolewasz świeżej wody, ta miesza się ze starą i zaraz jest tak samo skażona.
Możesz również umyć karmidełko sodą oczyszczoną, która świetnie radzi sobie z zarazkami. Dobrym rozwiązaniem będzie też, użyć zmywarki z bakteriobójczym detergentem. Pamiętaj, żebyś nie szorowała miski gąbkami – drapakami, które mogłyby porysować powierzchnię. Każda rysa sprzyja rozwojowi drobnoustrojów – im bardziej gładka powierzchnia, tym mniej zarazków.
Od czasu do czasu warto też, po prostu zalać psią miskę octem na 10 minut. Ocet ma właściwości antybakteryjne i antygrzybicze, więc nada się do dezynfekcji. Dodatkowo, co ważne, odkamieni miskę, dzięki czemu jej powierzchnia będzie znowu gładka, czyli niesprzyjająca rozwojowi zarazków.
Oczywiście podobnie postępuj z miską na wodę i miską na jedzenie. Zwróć szczególną uwagę, czy miska jedzeniowa nie jest tłusta. Tłuszcz jest idealną pożywką dla bakterii, a chyba ich akurat nie chcesz karmić? Dobrze jest opłukać porządnie michę wrzątkiem z czajnika, tłuszcz się rozpuści, a i zarazkom się dostanie.
Sprawdź dziwaczny artykuł: Wydaje się nieprawdopodobne, że pies je kupy? Poznaj przyczyny.
Jaka miska najlepsza dla psa?
Pierwsza rzecz, na jaką musisz zwrócić uwagę to oczywiście rozmiar. Wiadomka, nie kupisz yorkowi wiadra, ani bernardynowi kieliszka.
Druga najważniejsza sprawa to materiał, z którego wykonana jest miska. Super są michy szklane i ceramiczne, ponieważ najtrudniej je porysować i mają bardzo gładkie powierzchnie. Podobnie jest z tymi ze stali nierdzewnej. Nie polecam misek gumowych i plastikowych. Bardzo łatwo się rysują i bakterie jakoś chętnie na nich siedzą. Przykładowo, jeśli kiedykolwiek miałaś plastikową deskę do krojenia, to na pewno zauważyłaś, że łatwo robi się śliska i nieapetyczna. Dodatkowo nóż szybko ją uszkadza.
Sprawdź miski spowalniające jedzenie, mogą być ciekawym rozwiązaniem dla wcinacza ekspresowego. Na rynku są też dostępne fontanny na wodę dla psa i miski – zagadki do zabaw węchowych. Wybierz coś dla swojego VIP’a.
Udostępniasz artykuły Czerwonego pieska? To wspaniale!