Ogon psa – 10 zaskakujących ciekawostek.

Ogon psa border collie

Ogon psa to jest bardzo fajna część ciała. Ogólnie pewnie od zawsze zazdrościłaś swojemu Fąfelkowi ogona. Chciałabyś taki mieć, co nie? Pewka, każdy by chciał. Ogonem można odganiać muchy, pobawić się w razie nudy i pokazać komuś, że się go lubi. W jednym możemy się zgodzić – ogony są ekstra!

Lista 10 zaskakujących rzeczy o ogonie psa.

1. Ogon psa służy do rozprowadzania “zapachu spod ogona”.

W okolicach odbytu i ogona zlokalizowane są gruczoły, które wydzielają feromony. A feromony to takie substancje chemiczne, które służą Fafikom do przekazywania ważnych informacji o np.:

  • stanie seksualnym i społecznym, na przykład: płci,
  • poziomie dojrzałości,
  • gotowości do reprodukcji,
  • indywidualnej tożsamości,
  • pokrewieństwie,
  • stanie zdrowia,
  • dominacji,
  • partnerstwie,
  • zdolnościach do konkurowania, które mogą mieć istotny wpływ na procesy adaptacyjne i rozwojowe.

VIP merdając ogonem rozsiewa te wszystkie wiadomości po okolicy np.: “Jestem pewnym siebie samcem, gotowym do seksu, silnym i zdrowym, jestem kuzynem Fąfelka i wujkiem Fąficzki“. Jeśli natomiast pies się boi, to podwija ogon pod siebie i zakrywa te wszystkie zapachy. Dzięki temu wróg wie o nim mniej!

2. Szczeniak nie umie merdać ogonem, dopóki się nie nauczy.

Jak wygląda nauka merdania ogonem? Pewnie nauczyciel merdania rysuje wykres na tablicy, na którym jest opisana dokładna trajektoria machania ogonem. Potem jest sprawdzian i jeśli szczeniaczek zaliczy test, otrzymuje certyfikat “Profesjonalny majtacz ogonem”.

A tak na serio, to maluchy uczą się od dorosłych psów, jak sygnalizować pozycją i ruchami ogona swoje zamiary. Dlatego tak ważne jest, aby szczeniaki dorastając miały kontakt z dorosłymi, zrównoważonymi psami – one nauczą ich niezbędnych umiejętności socjalnych.

Możesz zerknąć: Socjalizacja szczeniaka – 6 okropnych błędów.

3. Ogon pomaga psu utrzymać równowagę.

Podczas szybkiego pościgu, na zakrętach i przewężeniach, gdy Fafik goni akurat wiewiórkę, ogon pomaga mu utrzymywać równowagę. Psy z długimi ogonami wyraźnie balansują nimi, gdy mają taką potrzebę. Między innymi dlatego nie należy psom ogonów obcinać, więcej na ten temat tutaj: Czy obcięcie psu ogona i uszu, to wspaniały pomysł?

dwa psy z długimi ogonami
Podczas ostrych zakrętów ogon pomaga utrzymać równowagę.

4. Wkurzony, poddenerwowany pies również macha ogonem.

To nie jest tak, że merdający ogon zawsze świadczy o przyjaznym nastawieniu danego zwierzaka. Wysoko postawiony, napięty ogon poruszający się szybko i krótko, świadczy o negatywnym nastawieniu psa. Uważaj na takie Fafiki!

5. Ogon służy psom, jak płetwa podczas pływania.

Pieski ogonem posługują się w wodzie, aby zmieniać pozycję i kierunek płynięcia. Wspaniale sprawdzają się w takiej sytuacji ogony retrieverów, które są masywniejsze. A jak Fąfelek nurkuje, to ogon służy mu za peryskop – na prawdę!

6. W zależności od rasy inne jest naturalne ułożenie ogona psa.

Niektóre rasy psów naturalnie trzymają ogon wysoko – np. północniaki. Tak wysokiego ogona nie należy od razu interpretować jako sygnału komunikacyjnego. Inne psy trzymają ogon nisko, tak jak charty – wcale nie oznacza to od razu, że są bojaźliwe.

Najpierw zorientuj się, jakie ułożenie ogona jest dla danego psa naturalne, a potem interpretuj sygnały płynące z danego ogona. Przy ocenie stanu emocjonalnego psa zwróć również uwagę na inne aspekty psiej mowy ciała.

wysoko uniesiony ogon psa
Naturalnie uniesiony ogon ku górze.
W tej sytuacji wcale nie znaczy postawy dominacyjnej.

7. Ewolucja postarała się uwidocznić ogon psa.

Wzrok psa jest mocno wrażliwy na poruszające się obiekty. Dlatego ogon drugiego psa jest pierwszym na co zwraca uwagę Twój Fafik. Aby ogony były jeszcze bardziej zauważalne, w procesie ewolucji zostały podkreślone innym kolorem lub kudłatym włosem.

Często psi ogon ma końcówkę w innym kolorze niż reszta ciała, lub cały ogon jest podpalany. Dzięki temu z daleka już widać, co VIP chce przekazać.

8. Gonienie ogona może być chore!

Zdarza się, że nagminne gonienie własnego ogona jest objawem zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych. Ludzie zazwyczaj śmieją się z Fafików – głupolków, które ganiają za własną końcówką. Lekceważenie jednak może prowadzić do coraz większych kłopotów.

Gonienie ogona może być spowodowane inwazją pcheł, zaburzeniami nerwicowymi, stresem, problemami z gruczołami okołoodbytowymi. Czasami jest tak, że Fąfelek nie ogarnia, że ma w ogóle coś takiego, jak ogon. W takich przypadkach uznaje, że ogon to coś za czym warto gonić. Można wtedy uczyć psa świadomości swojego ciała – więcej o tym na stronie psifitnes.pl.

9. Chcesz wiedzieć, jaki Fafik ma humor? Sprawdź, w którą stronę odchyla ogon.

Grupa naukowców badała Fąfelki. Pokazywali psom różne zwierzęta, ludzi i przedmioty, które wzbudzały w czworonogach zmienne emocje. Okazuje się, że jeśli pies majta ogonem bardziej na lewo, to ma kiepski humor – jest zły, smutny, przestraszony. Jeżeli podczas merdania, ogon odchyla się bardziej na prawo, to VIP jest we wspaniałym humorze. Ma to związek z półkulami mózgu, które odpowiadają za różne emocje i sterują daną stroną ciała.

Hoho, jaki ciekawy artykuł: Pies mnie liże, czy ja też powinnam go polizać?

10. Samotny VIP ogonem nie majta.

Ruchy ogonem służą do komunikacji, dlatego gdy pies jest sam, nie widzi potrzeby merdania. Chyba, że Fafik lubi sam ze sobą pogadać, ale to już chyba jakaś choroba psychiczna.

Głaskam Cię czule,


Zapraszamy na darmowe szkolenie on-line: "Jak skutecznie szkolić psa, aby zajmowało to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 darmowe e-booki!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *