7 etapów rozwoju psa, sprawdź na jakim etapie jest Twój!

pies-rozwój-socjalizacja

Koniecznie musisz poznać etapy rozwoju psa, serio. Jeśli dowiesz się w jakim okresie życia jest Twój pies, będziesz mogła skuteczniej z nim pracować i lepiej się porozumieć. Jest to ważne, gdyż na każdym etapie, pies ma trochę inne potrzeby i należy zawsze brać to pod uwagę podczas wspólnego życia.

Etapy rozwoju psa:

1. Okres neonatalny, czyli piesek – noworodek.
Od narodzenia do 12 dni.

Piękny etap rozwoju psa - psie noworodki.
Psie bobasy podczas śniadania.

Piesek się rodzi, mama go wylizywywuje, a potem jedzonko – ssanko, na tym etapie śpi 90% doby. Taki bobas polega tylko na zmysłach węchu i dotyku, dzięki tym zmysłom trafia do matczynych sutków i stawia pierwsze kroki na świecie. Suka liżąc szczeniaki pobudza ich układ pokarmowy do pracy. Zaczyna również, już od samego początku, wychowanie swojego miotu, aby dzieciaczki wyrosły na dobrze wychowane, młode psy. Matka jest stanowcza, choć delikatna, gdy trzeba odpycha szczeniaka, lub podnosi i przestawia, czasem przewraca. Stawia jasne granice i wyznacza zasady, na przykład gdy psiak trochę za mocno ssie – ona daje mu spokojnie o tym znać, delikatnie go odsuwając.

Człowiek, również powinien już na tym etapie, rozpocząć “szkolenie”. Warto zaznajomić szczeniaka ze swoim zapachem i dotykiem. Kilka krótkich ćwiczeń dziennie – przytrzymanie łapki, głaskanie itp., pozwala pieskowi już od samego narodzenia zapoznać się z człowiekiem.

2. Okres przejściowy.
Od 13 do 20 dni.

Pomiędzy dwunastym, a czternastym dniem szczeniaczek wchodzi w okres przejściowy. Trwa on około tygodnia, wtedy zaczyna się nauka chodzenia. Piesek bawi się ze swoim rodzeństwem i właśnie na tym etapie uczy się inhibicji gryzienia. Jest to umiejętność gryzienia z taką siłą, aby nie zrobić komuś krzywdy. Ważne, żeby malutki Fafik miał możliwość nauczenia się tego wraz ze swoim rodzeństwem, bo w późniejszym okresie życia, jest to praktycznie nie do nadrobienia.

Szczeniak, w okresie przejściowym, zaczyna mlaskać językiem, nie potrzebuje też stymulacji lizaniem suki, aby się wypróżnić. Wychodzą mu pierwsze ząbki, otwierają się oczęta i uszy. Pod koniec trzeciego tygodnia, zaczyna jeść pokarm inny niż mleko matki.

3. Okres socjalizacyjny – poznawanie świata.
Od 4 do 14 tygodni.

To właśnie wtedy szczeniak, najintensywniej uczy się o wszystkim dookoła. Poznaje zasady panujące w psim stadzie, nawiązuje kontakty – nowe znajomości. W tym okresie jest bardzo otwarty na nowości. Właśnie ten etap wykorzystujemy, aby pokazać pieskowi świat ludzki. Wtedy należy intensywnie zapoznawać szczeniaka, z jak największą ilością rzeczy, dźwięków, stworzonek, człowieków, zapachów, smaków, powierzchni. Część czasu socjalizacyjnego przebywa u hodowcy, dlatego ważne żeby brać szczeniaka od odpowiedzialnego hodowcy, który dba o socjalizację swoich szczeniąt.

Zazwyczaj po 8 tygodniu życia psa, zostaje on oddany do docelowego właściciela, czyli Ciebie. Teraz socjalizacja zależy tylko od Twojego zaangażowania, zadbaj aby ten okres życia szczeniaka, był pełen pozytywnych doświadczeń. Dzięki temu niejako zaprogramujesz pieska na resztę jego życia.

Weź pod uwagę, że pomiędzy 8, a 11 tygodniem, szczeniak poznaje uczucie strachu. Staje się ostrożniejszy i nieufnie podchodzi, do niektórych rzeczy. Poświęć czas i naucz się cierpliwości, nie zmuszaj na siłę, twórz pozytywne skojarzenia. To jest ten czas, w którym możesz się wykazać jako szczęśliwy przewodnik.

4. Okres młodzieńczy.
Od 3 do około 6 miesiąca

Etapy rozwoju psa - młodzieniec lubi gryźć buty.
W tym okresie lubię sobie gryźć, najlepiej wszystko.

Do 4 miesiąca życia wszystkie psy rozwijają się podobnie, później zaczyna się wyścig dojrzewania. Rasy małe dojrzewają szybciej, a duże wolniej. Po okresie socjalizacji, daje się zauważyć nieufność psów wobec nowych sytuacji, rzeczy, czy zdarzeń. Jeśli przeszliście dobrze okres socjalizacji pierwotnej, nie ma się czego obawiać, dalsza praca będzie łatwiejsza. Zaczyna się socjalizacja wtórna. Nadal oswajaj psa ze wszystkim co nowe – ta nauka nigdy się nie kończy.

Piesek w wieku młodzieńczym staje się już bardziej niezależny. Nie wraca do nas tak chętnie i nie zawsze trzyma się blisko. Możesz mieć wrażenie, że ogłuchł, gdy nie reaguje na przywołania. Nie martw się, ten etap minie. Ćwicz przywołanie nadal, bądź cierpliwa. No i pilnuj nicponia.

5. Okres dojrzewania, czyli psi nastolatek.
Od 6 do 14 miesiąca.

Fąfelek może Ci się zbuntować – powiedzmy to sobie otwarcie. Jak rozkapryszony smarkacz, będzie uważał, że wszystko wie najlepiej. Być może nawet Ci napyskuje. Ale nie ma co się martwić, nie będzie aż tak źle. Niektóre psy przechodzą bunt bardzo łagodnie. Bądź wyrozumiała, w zwierzu dzieją się na tym etapie, różne zmiany hormonalne – burza hormonów. Konsekwencja i upór uczyni Cię dobrym przewodnikiem!

6. Okres dojrzałości – dorosły, poważny pies.
Od roku do 6 lat.

Oczywiście te 6 lat jest umowne, przypominam, że w zależności od rasy, każdy pies dojrzewa w innym tempie. Dojrzały pies jest już zwierzęciem w jakiś sposób ukształtowanym, praca z nim teraz daje najlepsze owoce. Coraz mniej interesują go wygłupki, zmienił się również jego wygląd. Nabiera wzorcowej postury dla swojej rasy, jest psem w pełnej krasie!

7. Okres starości – piesek dziadek.
Od 6 lat do śmierci.

Etap starczy, również zaczyna się w różnym wieku w zależności od rasy psa, a często również w zależności do danego osobnika. Pierwszą zauważalną zmianą jest mniejsza aktywność, osłabienie zmysłów, niekiedy utrata apetytu. Psiak słabiej widzi i słyszy, przez co może czuć się zagubiony. Zdarzają się z tego powodu zmiany w zachowaniu – lękliwość albo agresja. Warto dla psiego starca dobrać odpowiednią dietę i zwrócić uwagę na możliwości fizyczne. Zapewne długie spacery już nie będą sprzyjać psu w tym okresie.

Teraz już znasz etapy rozwoju psa, więc w jakim okresie jest Twój pies? Jakie zmiany zauważyłaś w stosunku do poprzedniego etapu? Czekam na Twój komentarz, zasubskrybuj Czerwonego pieska teraz, bo potem zapomnisz delikwentko!

Z wyrazami miłości,


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line: "Jak skutecznie wychować psa, aby był grzeczny w życiu codziennym i aby zajęło to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 e-booki w prezencie!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *