Jak bawią się psy ze sobą? Czy to na pewno zabawa?
Z moich obserwacji wynika, że wielu opiekunów psów nie wie, jak bawią się psy ze sobą. Ogólnie psy lubią się bawić ze sobą, choć oczywiście nie wszystkie. Są też psy nieśmiałki, które nie czerpią radości z zabawy z innymi psami. Niektóre Fafiki po prostu boją się innych Fąfelków, dlatego nie będą miały ochotę na zabawę.
Po co psy bawią się ze sobą?
Zabawa jest to jedno z tak zwanych zachowań juwenilnych. Są to zachowania, które są typowe dla osobników młodych danego gatunku. Pies podobnie, jak człowiek prezentuje zachowania juwenilne również, gdy jest już dorosły. Po prostu my ludzie i psy jesteśmy wciąż trochę dziecinni i lubimy się bawić. Nie wszystkie zwierzęta wykazują taką chęć.
Zabawa psów umacnia ich relacje, buduje zaufanie, rozładowuje napięcia. Zabawa ma symulować polowanie, dzięki niej szczeniaki uczą się właśnie zachowań z łańcucha łowieckiego i doskonalą swoje umiejętności walki. Chęć do zabawy pojawia się w wieku szczenięcym i często pozostaje z psem do końca jego życia.
Sprawdź: Dlaczego pies wyje? Jak sobie z tym radzić?
Jak bawią się psy?
Psy bawią się ze sobą zazwyczaj w dwie zabawy – w berka i w zapasy. Czasami, jeśli akurat mają dostępną jakąś zabawkę mogą bawić się ze sobą w przeciąganie i szarpanie. Zabawa w berka symuluje pogoń za ofiarą, zabawa w zapasy symuluje walkę z innym psem lub walkę z ofiarą. Przeciąganie symuluje rozrywanie ofiary na strzępy.
Niestety często to co my bierzemy za zabawę psów, zabawą już nie jest, albo nigdy nie było. Granica między zabawą i walką jest cienka i zdarza się, że podczas zabawy zostaje przekroczona. Warto dokładnie obserwować bawiące się psy. Psy, które się ze sobą bawią wysyłają do siebie wyraźne komunikaty, aby ciągle potwierdzać, że to co teraz robią ma charakter zabawowy.
Psy zazwyczaj mają swój ulubiony styl zabawy. Może zależeć to od rasy. Zazwyczaj psy typu “bull” lub stróżujące chętniej bawią się w zapasy. Z kolei charty i teriery chętniej bawią się w berka. Ogólnie, jeżeli pies jest zwinny i szybki będzie często chciał bawić się w berka. Natomiast psy silne i duże chętniej bawią się w zapasy. Oczywiście nie jest to sztywna reguła. Jeśli wiesz, jak lubi bawić się Twój VIP, możesz tak dobierać mu kompanów do zabawy, aby mógł bawić się tak jak lubi.
Czasami zabawa wygląda na prawdziwą walkę, chociaż nią nie jest. Psy podczas zabawy potrafią na siebie warczeć, szczekać i mocno się siłować. To wcale nie musi znaczyć, że walczą na serio. Jak zwykle trzeba dobrze znać swojego Fąfelka i ogarniać co jest zabawą, a co nie jest. W dalszej części artykułu dam Ci kilka wskazówek, które mogą świadczyć o tym, czy zabawa jest zabawą.
Bawią się ze sobą psy, które się znają.
Czy ty miałabyś ochotę bawić się z pierwszą lepszą osobą na ulicy? Zapewne nie. Podobnie mają psy. Aby czuć się rozluźnione na tyle, żeby bawić się z drugim psem, muszą już trochę tego psa znać.
Często to co opiekunowie biorą za zabawę jest tak na prawdę próbą poznania drugiego psa. Psy poznają się poprzez swoją mowę ciała i informacje zapachowe. Najczęściej, gdy spotykają się dwa obce sobie psy, prezentują one tak zwane sygnały demonstracyjne. Służą one do tego, aby pokazać drugiemu psu swoje mocne strony i do tego, aby ustalić pewną relację między dwoma osobnikami.
Najczęściej jest też tak, że podczas pierwszego spotkania komunikaty demonstracyjne mieszają się z sygnałami deeskalującymi i stresowymi. Dzieje się tak, ponieważ psy chcą również sobie zakomunikować, że nie szukają konfliktu i są przyjaźnie nastawione.
Podczas pierwszego spotkania ciała psów są sztywne, napięte, ich ruchy są szybkie i nerwowe. Jest to jasny sygnał tego, że psy jeszcze sobie nie ufają i czują się w swoim towarzystwie niepewnie.
Sygnałami demonstracyjnymi może być wzajemne podgryzanie, ganianie się i obwąchiwanie. Często przypomina to dobrą zabawę, jednak wprawne oko zauważy właśnie sztywne ciała i niepewność. Prawie nigdy nie zdarza się, że psy, które widzą się po raz pierwszy od razu zaczynają się ze sobą bawić. Tak na prawdę, aby zbudować relację, która pozwoli im się razem bawić, często potrzebują nawet kilku spotkań zapoznawczych.
Fafik, który dopiero poznał innego Fąfelka musi wybadać, czy ten jest uległy, groźny, natrętny, czy przyjacielski. Podobnie robimy my ludzie podczas poznawania nowych osób. Najpierw stroszymy piórka i staramy się zaprezentować własną osobę w jak najlepszym świetle. Jednocześnie staramy się wybadać, kim jest druga osoba, jakie ma cechy charakteru i intencje.
Pamiętajmy, że takie pierwsze spotkanie psów, próba sił i poznawanie siebie może przerodzić się w walkę, więc należy trzymać rękę na pulsie.
Zabawa powinna być fair.
Szanse psów podczas zabawy powinny być wyrównane. Czyli mówimy tutaj o pewnej symetryczności podczas zabawy. Jeżeli widać, że psiaki wymieniają się rolami, to można mieć podejrzenia, że jest to rzeczywiście zabawa. Przykładowo raz Fąfelek goni, raz Fafik goni – zmiana ról. Podczas zapasów raz jeden pies jest na górze raz drugi.
Zazwyczaj jeśli tylko jeden pies goni lub tylko jeden pies jest na górze i podgryza, to nie jest to zabawa, ale znęcanie się. Jednak zaznaczam, że nie zawsze tak jest. Są psy, które po prostu bardziej lubią jedną rolę i zawsze starają się w nią wcielić. Jednak wtedy można rozpoznać zabawę po innych wskazówkach.
Czy musisz pozwolić obcej osobie pogłaskać swojego psa?
Silny daje fory słabszemu.
Psy potrafią być bardzo delikatne jeśli chcą. Gdy bawią się ze sobą duży i mały pies, to oczywistym jest, że ten duży powinien trochę bardziej kontrolować swoją siłę, aby mniejszemu krzywdy nie zrobić.
Podobnie podczas zabawy w berka. Jeśli jeden pies jest wyraźnie szybszy, niż drugi, to w czasie zabawy będzie dawał temu drugiemu trochę fory. Bo przecież cała zabawa polega na tym, że berek prawie dogoni psa, a nie, że jeden pies nie ma wcale szans na wygraną.
Jeżeli Twój VIP gania ja oszalały wkoło innego psa, to nie znaczy, że się dobrze bawi. Najprawdopodobniej jest to zachowanie stresowe. Twój Fafik wie po prostu, że jest szybszy i jest to jego atutem, który pozwoli mu w razie czego uciec.
Podczas zabawy trzeba robić przerwy.
Jeżeli dwa psy od kilku lub kilkunastu minut “bawią się” ze sobą bez przerwy, to bardzo prawdopodobne, że nie jest to żadna zabawa, ale walka o przetrwanie! Przerwy podczas zabawy są naturalne i potrzebne. Dzięki przerwom psy mogą wyciszyć trochę emocje, odpocząć, złapać oddech. Dzięki temu obniża się u nich poziom ekscytacji. Jeśli ten poziom ekscytacji nie byłby regularnie obniżany, to zabawa mogłaby przerodzić się w prawdziwą walkę. Gdy psy nie robią przerw w zabawie, to można założyć, że po prostu nie potrafią kontrolować w tej sytuacji swoich emocji.
Przerwa w zabawie może wyglądać różnie: pies przypada do ziemi i przez chwilę leży, zatrzymuje się i unika kontaktu wzrokowego, zaczyna węszyć, przychodzi do opiekuna, pije wodę, gryzie patyk.
Bez powodu? Taa… Pies szczeka bez powodu? Normalka.
Jak bawią się psy? Krótko, ale intensywnie!
Zazwyczaj po kilku, maksymalnie po kilkunastu minutach zabawa między dwoma psami dobiega końca. Są po prostu zazwyczaj już zbyt zmęczone, aby ją kontynuować. Po takiej zabawie mogą na przykład wspólnie spacerować lub leżeć.
Jeśli psy nie potrafią przestać, to bardzo prawdopodobne, że nie jest to zabawa, ale właśnie demonstracja siły/szybkości/zwinności albo znęcanie się jednego psa nad drugim.
Orientacja na opiekuna
Pies, który bawi się z innym psem zazwyczaj nie będzie mocno oddalał się od swojego szczęśliwego przewodnika. Pies rozluźniony powinien wiedzieć, gdzie jest jego opiekun i bez problemu do niego wrócić w razie potrzeby.
Jeśli Twój pies podczas interakcji z innym psem odbiega bardzo daleko od Ciebie, to może to oznaczać, że jest tak zestresowany, że nie kontroluje tego, gdzie on sam biegnie i gdzie Ty jesteś.
Samo-upośledzony Fąfelek
Psy, które się ze sobą bawią często prezentują tak zwane zachowania samo-upośledzające. Czyli, gdy widzisz, że jeden z psów nieporadnie “przewraca” się na ziemię, to może oznaczać, że rzeczywiście psiaki się ze sobą bawią. Podobnie podczas biegania – czasami po prostu widać, że jeden z psów biegnie takimi “udawanymi” susami, a gdyby chciał to biegłby dużo szybciej i sprawniej.
Ciekawe… 8 oznak psiej miłości do Ciebie.
Dwóch na jednego to banda łysego!
Zazwyczaj psy bawią się jeden na jednego. Niezwykle rzadko się zdarza, że cała grupa psów dobrze się ze sobą czuje i bawi razem. Dlatego psie parki są tak trudnymi miejscami dla wielu psów. Opiekun puszcza takiego psa do kilku innych psów i uważa, że wszystkie będą się ze sobą dobrze bawiły. Niestety zazwyczaj kończy się to dużym stresem, mnóstwem zachowań demonstracyjnych, a często znęcaniem się kilku psów nad jednym.
Nie polecam na prawdę wpuszczać swojego VIP’a do grupy psów, tym bardziej, gdy są to obce psy. Może skończyć się to tym, że psiak chcąc się bronić użyje zachowań agresywnych, bo stres będzie już zbyt duży.
Jak bawią się psy? Na luzie…
To jest ostatni punkt, ale chyba najistotniejszy. Ogólnie podczas prawdziwej zabawy dwóch psów powinnaś obserwować ich miękkie ciała, rozluźnione sylwetki, brak nerwowych ruchów. Uważny obserwator szybko zauważy, kiedy jego pies jest wyluzowany, a kiedy spięty. Oczywiście ja wiem, że czasami trudno to odróżnić, ale warto próbować.
Patrz! Jak bawić się z psem?
Co robić?
Jeśli zauważysz, że Twój psiak zamiast dobrej zabawy jest raczej zestresowany, to po prostu przypnij go na smycz i oddal się. Podobnie powinnaś postąpić, jeśli masz psa natręta. Gdy widzisz, że zaczyna znęcać się nad innym psem, przerwij interakcję. W ten sposób zakomunikujesz mu, że takie zachowania są nieakceptowane przez Ciebie.
Często psy proszą swoich szczęśliwych przewodników o wsparcie i o zabranie ich z danej sytuacji. Sygnały, które pies może wysyłać, gdy prosi Cię o pomoc: podbiegnięcie i trącenie nosem, naskakiwanie na Ciebie, zachodzenie Ci drogi, chowanie się za Ciebie, nerwowe spojrzenie na Ciebie. Staraj się zauważać te komunikaty i reagować na nie. Dzięki temu Twój pies będzie bardziej Ci ufał, bo będzie wiedział, że potrafi się z Tobą skomunikować w trudnej sytuacji i wie, że mu pomożesz.
Miłego dnia!