Pies jest smutny – co zrobić?

Masz wrażenie, że Twój pies jest smutny? Brakuje mu radości w życiu? Może kiedyś był weselszy, a nagle nie wiadomo dlaczego posmutniał? Po prostu ma depresje?

W poprzednim artykule – Pies ma depresję? – opisywałem objawy i przyczyny depresji u psa. Dokładnie opowiadałem, jak rozwija się psi smutek, skąd bierze się depresja i jak można stwierdzić, czy pies ma depresje, czy nie. Jeśli jeszcze go nie czytałaś, zapraszam Cię serdecznie do artykułu TUTAJ.

Pies jest smutny – techniki terapeutyczne.

Dzisiaj zajmiemy się tym, jak radzić sobie z tym, że pies jest smutny. Z tego artykułu dowiesz się, jakie techniki terapeutyczne możesz zastosować, aby rozweselić swojego Fąfelka.

Te konkretne techniki wykorzystuję podczas pracy z smutnymi psami jako trener psów. Bezpośrednio mogą wpływać na poprawę nastroju u VIP’a.

1. Zmiana schematów i codziennych rytuałów.

Prosta sprawa – Fafik, który ma nudne życie ma też obniżony nastrój. Aby poprawić samopoczucie zwierzaka należy uczynić jego życie ciekawym. Dobrym pomysłem jest trening z użyciem nagród, który aktywizuje Fąfelka, daje mu poczucie satysfakcji i przynosi pozytywne emocje.

Inną rzeczą, którą można wprowadzić są wycieczki w nowe, nieznane psu miejsca. Dzięki takim wspólnym wypadom, psiak może na nowo odkrywać świat, rozbudzić w sobie zmysł ciekawości, a to bezpośrednio może wpłynąć na rozwiązanie problemu pod tytułem: “pies jest smutny”.

Jeżeli przyczyną smutku jest po prostu lęk przed miejscami, które odwiedza pies na spacerach, należałoby zmienić rytuały i zacząć spacerować w inne miejscówki. Pies odczuwając lęk, gdy przykładowo jest zbyt dużo bodźców, może nie być w stanie odczuwać przyjemności podczas spacerów. W takim wypadku należałoby pozwolić psu zaspokajać swoje potrzeby podczas spaceru w inne, spokojniejsze miejsca.

Gdy pies jest smutny, na prawdę warto się zastanowić, czy przypadkiem coś nie ogranicza jego możliwości spełniania naturalnych potrzeb. Jeżeli tak jest, dobrze byłoby zmienić rytuał, schemat i umożliwić Fąfelkowi poczucie się lepiej.

Pies jest smutny, bo biega po balotach.
Zrób coś nowego ze swoim psem!

2. Wprowadzenie zabaw i aktywności: węszenie, lizanie, gryzienie, szarpanie.

Świetnym rozwiązaniem są zabawy aktywizujące psychicznie, umysłowo i węchowo psiaka. Mata węchowa, kongo i zabawa szarpakiem – te elementy mogą poprawić nastrój VIP’a. Pamiętaj, że lizanie, węszenie i aktywność fizyczna zwiększa produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, w organizmie.

Gdy pies jest smutny, warto wprowadzić kilka sesji dziennie prostych ćwiczeń i zabaw. Przykładowo, może to być wyszukiwanie saszetki ze smakołykami albo innego przedmiotu. Może to być sesja treningowa z wykorzystaniem metody kształtowania, z bardzo małymi oczekiwaniami lub bez żadnych oczekiwań. Mogą to być sesje aktywnego karmienia, czyli na przykład – polowanie na smakołyki, mata węchowa lub kongo.

Wiadomka też, że gdy pies jest smutny może początkowo nie mieć ochoty na zabawę lub ćwiczenia. Często należy dać psiakowi dużo czasu, zanim zdecyduje się z nami pobawić lub poćwiczyć. Ważne – gdy mamy psa z depresją OFERUJEMY mu zabawę i ćwiczenia, a nie je narzucamy. Jeżeli psiak całkowicie nie przejawia ochoty na dokazywanie, nie zmuszaj go do tego.

3. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Jest to chyba najważniejszy punkt do odhaczenia, gdy pies jest smutny.

Fąfelek, który nie czuje się bezpiecznie na codzień, bo boi się, przykładowo:

  • psów, które spotyka na spacerze,
  • ludzi, których spotyka,
  • opiekuna,
  • samochodów, które widuje na codzień ,
  • lub czegokolwiek co występuje w jego życiu,

może nie być w stanie wyjść z depresji. Aby zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa należałoby usunąć z jego życia stresujące bodźce lub przyzwyczaić go do nich. Niestety w takim przypadku zazwyczaj konieczna będzie pomoc behawiorysty, który stworzy całą, indywidualną terapię dla danego Fąfelka. Dzięki terapii za pomocą technik takich jak: kontr-warunkowanie, habituacja i harmonizowanie, można pomóc psu poczuć się bezpiecznie, nawet gdy w okolicy są bodźce, których się obawia.

Jest to absolutnie niezbędne, aby psiak nie bał się czegoś co występuje w jego życiu na codzień. Jeżeli VIP boi się odgłosów z klatki schodowej, to będąc w domu ciągle czuje się zagrożony. Z tego powodu nie może się zrelaksować i zaspokoić innych swoich potrzeb. To wpływa na pogorszenie nastroju, wystąpienie depresji, no i co tu dużo mówić, po prostu pies jest smutny…

Ten pies jest smutny
Czujesz się bezpiecznie?

4. Zaspokojenie potrzeb, gdy pies jest smutny.

Kolejna bardzo ważna sprawa. Każdy odpowiedzialny opiekun psa powinien znać i rozumieć jego potrzeby. Wiadomka też, że powinien umożliwić swojemu psu zaspokojenie tych potrzeb. Gdy pies jest smutny warto jeszcze raz usiąść i zastanowić się, czy na pewno w odpowiedni sposób zaspokajamy potrzeby swojego psa.

Przykładowo, jeśli pies wychodzi na spacer wyłącznie na krótkiej smyczy, to należałoby umożliwić mu również swobodne eksplorowanie. Dzięki temu zaspokoi swoją potrzebę rewirowania, eksploracji i węszenia.

Zobacz: 7 podstawowych potrzeb psa, które musisz zaspokoić.

5. Konsultacja u weterynarza lub zoofizjoterapeuty.

Jeżeli pies jest smutny, bo po prostu odczuwa ból, konieczna może być wizyta u specjalisty, który uwolni psa od bólu. Nic nie pomogą inne techniki polepszania nastroju, jeżeli VIP będzie wciąż odczuwał dyskomfort w postaci bólu.

Dlatego jeśli podejrzewasz, że Twój Fafik może mieć problemy zdrowotne, poproś weterynarza i/lub zoofizjoterapeutę, aby zbadał Twojego pupila. W szczególności powinnaś na ten aspekt zwrócić uwagę, gdy masz psiego staruszka, psa ras olbrzymich z tendencją do problemów stawowych lub gdy pies ostatnio dziwnie się porusza albo jest bardziej drażliwy na dotyk.

Sprawdź: Czy musisz pozwolić obcej osobie pogłaskać swojego psa?

6. Gdy pies jest smutny, może niezbędna być farmakoterapia.

Niekiedy niezbędne jest podanie leków, które pozwolą psu lepiej odczuwać przyjemność. Dzięki odpowiednim lekom, pies łatwiej radzi sobie z trudnościami w życiu codziennym, co później wypływa na to, że może poczuć się lepiej.

Jednak farmakoterapię powinien zalecić weterynarz lub behawiorysta w porozumieniu z weterynarzem, aby była skuteczna i 100% bezpieczna dla psa.

7. Stworzenie miejsca, przestrzeni i możliwości odpoczynku psa.

Dobrej jakości sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, również psychicznego.

Jeżeli w Twoim domu są dzieci, które większość dnia hałasują i zaczepiają psiaka, to może on być po prostu niewyspany. W takim wypadku dobrze byłoby znaleźć w domu miejsce, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał psu i umożliwić Fafikowi wysypianie się w tym miejscu.

Często świetnie sprawdza się klatka kennelowa, umiejscowiona w zacisznym miejscu w domu. Pamiętaj, że pies średnio powinien spać nawet 16 godzin na dobę. Jest to ważne, aby mógł czuć się dobrze.

Pies jest smutny i nic nie działa?

Niestety czasami depresja u psa jest tak głęboka, że szczęśliwi przewodnicy nie mogą poradzić sobie z tym problemem sami. Nie bój się poprosić specjalistę o pomoc. Jeżeli widzisz, że Twój Fąfel zachowuje się ostatnio inaczej i niepokoi Cię to, zadzwoń po psiego behawiorystę, który oceni skalę problemu i pomoże go rozwiązać.

Ściskam Cię mocno


Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line: "Jak skutecznie wychować psa, aby był grzeczny w życiu codziennym i aby zajęło to, jak najmniej czasu". KLIKNIJ TUTAJ i zapisz się za darmo. Za uczestnictwo w szkoleniu otrzymasz aż 3 e-booki w prezencie!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *